Uważaj na fałszywą stronę banku!

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ostrzegł w poniedziałek klientów BZ WBK, by nie logowali się na fałszywej stronie internetowej banku.

UKNF poinformował, że klienci BZ WBK dostają maile o następującej treści: "Uaktywnij konto BZ WBK 24. Aby uaktywnić konto BZ WBK 24 należy kliknąć poniższe łącze i wprowadzić numer karty na wyświetlonej stronie w celu potwierdzenia BZ WBK 24. BZ WBK 24 możesz również potwierdzić, logując się do swojego konta BZ WBK 24 pod adresem https://www.centrum24.pl/bzwbk24.html. Dziękujemy za korzystanie z systemu BZ WBK 24! Zespół BZ WBK 24. Bank Zachodni WBK S.A.".

Grzegorz Adamski z biura prasowego BZ WBK powiedział, że bank przede wszystkim informuje klientów na swojej stronie internetowej, by nie podawali danych oraz że powinni skontaktować się z bankiem.

Reklama

- Ponadto nasze służby bezpieczeństwa współpracują z firmami zajmującymi się ściganiem tego rodzaju przestępstw. One blokują na bieżąco strony, z których wysyłane są te maile do klientów w Polsce. Kilka stron już zostało zablokowanych, a kolejne z pewnością zostaną zablokowane. O sprawie została zawiadomiona także policja. Podstawą walki jest jednak edukacja klientów - powiedział.

Dodał, że maile są wysyłane z serwerów w Azji, ale to może się zmienić w każdej chwili. W sumie do polskich klientów wysłano "tysiące" wiadomości. - Nie mamy żadnych informacji o stratach finansowych. Mamy dziewięć zgłoszeń od osób, które jednak podały swój numer karty. W takiej sytuacji zastrzegamy karty i wystawiamy bezpłatnie jej duplikat - wyjaśnił. Zaznaczył, że poprzednia, podobna akcja złodziei internetowych, do której doszło w ubiegłym roku, zakończyła się dla nich "mizernym skutkiem".

Urząd KNF przypomina, że bank nigdy nie prosi klientów o podanie numeru PIN karty za pośrednictwem strony internetowej. Ponadto banki nie mają w zwyczaju uaktualniać danych klientów za pośrednictwem e-maili, w związku z tym nie powinniśmy przesyłać e-mailem żadnych informacji osobistych ani finansowych.

Regulator zwraca uwagę, że do konta należy się logować tylko wówczas, gdy jesteśmy pewni, że wyświetlana strona jest na pewno stroną naszego banku i jest zabezpieczona specjalnym certyfikatem (adres strony zwykle zaczynający się od http://, zaczyna się od: https://, dodatkowo pojawi się ekranie symbol zamkniętej kłódki).

Czytaj również:

Tylko pięć przelewów bezpłatnych

Polska na liście pragnień SocGen

BZ WBK: Będzie więcej kredytów przez internet

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »