Uważaj na taki telefon

Wystarczy przypadkowa rozmowa i niezobowiązujący podpis, aby spotkała nas przykra niespodzianka. Przede wszystkim finansowa - pisze "Dziennik Polski".

Zawieranie umowy przez telefon miało ułatwić życie klientom, ale... może stać się przykrym zaskoczeniem. Niewiele osób ma bowiem świadomość, że już sama rozmowa z telemarketerem jest zobowiązująca. W efekcie klienci coraz częściej skarżą się na pułapki w postaci faktur do zapłacenia za przesyłki, których nie zamawiali.

-Kilka razy dzwoniła do mnie konsultantka Tele2 i chciała zachęcić do skorzystania z usług firmy. Telefony się powtarzały i były nachalne, więc w końcu zgodziłam się wysłuchać- mówi Agnieszka Kowalska z Krakowa, klientka Tele2. -Przedstawiono mi ofertę i zapytano, czy jestem nią zainteresowana. Postanowiłam skorzystać z proponowanej usługi. Miałam czekać na przesłane pocztą dokumenty. Spodziewałam się, że otrzymam pisemną umowę i będę miała czas, aby zapoznać się z jej warunkami. Listonosz przyniósł przesyłkę, więc pokwitowałam ją podpisem, ponieważ byłam przekonana, że to list polecony i potwierdzam odbiór. Kopia trafiła do mnie, a oryginał zabrał listonosz- opowiada pani Agnieszka.

Reklama

"Byłam bardzo zaskoczona, gdy zobaczyłam, że tak naprawdę podpisałam oświadczenie z Tele2. Okazało się, że umowa została ze mną zawarta już przez telefon, o czym w ogóle nie wiedziałam" - dodaje.

Co na to Tele2? Jak przyznaje przedstawicielka firmy Marta Nowicka, umowy rzeczywiście zawierane są telefonicznie. O innym przypadku opowiada pani Monika z Poznania, prosząca o zachowanie anonimowości. "Moja firma dostała z wydawnictwa Wiedza i Praktyka egzemplarz publikacji, której nie chciałam. Po jakimś czasie, firma windykacyjna przysłała wezwanie do zapłaty 60 zł. Okazało się, że jeden z moich pracowników w rozmowie telefonicznej z przedstawicielem wydawnictwa, nieświadomie zgodził się na przesłanie bezpłatnego poradnika".

Chociaż wszystko odbywa się zgodnie z prawem, to podstęp polega na samym sposobie prowadzenia rozmowy. Jak zauważa jednak Jacek Strzałkowski, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej, z prawnego punktu widzenia zawieranie umów przez telefon jest dozwolone - czytamy w "Dzienniku Polskim".

PAP/Dziennik Polski
Dowiedz się więcej na temat: tele2 | telefon | uważaj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »