W. Brytania: Prezes banku centralnego sygnalizuje zmianę polityki pieniężnej

Prezes Banku Anglii (BoE) Mark Carney zasygnalizował, że jego wskazówki z sierpnia 2013 r. muszą "ewoluować". Jest to interpretowane, jako odejście od traktowania celu bezrobocia w wys. 7 proc. jako warunku podwyżki stóp procentowych.

Stopa bezrobocia teraz na poziomie 7,1 proc., obniżyła się szybciej niż niecałe pół roku temu przewidywał bank. BoE dał do zrozumienia, że po spadku do 7 proc., podstawowe stopy procentowe wzrosną, jeśli nie będzie innych przeciwwskazań ze strony potencjału produkcyjnego gospodarki i presji inflacyjnej.

Brytyjskie media donoszą, że na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, Carney powiedział, że bezrobocie w wys. 7 proc. to próg po osiągnięciu, którego bank dopiero zacznie się zastanawiać nad podwyżką stóp.

Według niego, mimo obniżki stopy bezrobocia gospodarka brytyjska nie rozpędziła się na dobre. Stąd stopy procentowe pozostaną niskie.

Reklama

Carney powiedział też, że przyjmując wskaźniki drogowskazowe bank będzie brać pod uwagę inne czynniki niż stopa bezrobocia. Na obecnym etapie nie widzi potrzeby zmiany oprocentowania stóp, z których główna od wiosny 2009 r. jest na historycznie najniższym poziomie; 0,5 proc.

Prezes największej organizacji pracodawców CBI (Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu) John Cridland zaapelował do prezesa BoE, by nie podnosił oprocentowania stóp zwracając uwagę, że mimo ogólnego ożywienia gospodarki, nie nastąpiło ożywienie inwestycji.

- Stopy procentowe powinny pozostać niskie, by wesprzeć ożywienie - sądzi Cridland. Rynek spodziewa się, że główna stopa sięgnie 3 proc. do 2018 r.

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »