W budżecie USA krucho z gotówką. Jeff Bezos ma kilkukrotnie większy majątek

USA dysponują zaledwie 38,8 mld dolarów w gotówce. To kilka razy mniej, niż jeszcze na początku miesiąca i niebezpiecznie blisko minimalnego wymaganego poziomu. Co więcej, obecnie od rządu Stanów Zjednoczonych jest bogatszych 31 miliarderów z listy najbogatszych ludzi świata. To efekt przedłużających się negocjacji w sprawie podniesienia limitu zadłużenia.

W Stanach Zjednoczonych ciągną się rozmowy dotyczące zwiększenia limitu zadłużenia budżetu. Tymczasem poziom rezerwy finansowej w Departamencie Skarbu niebezpiecznie spada, podaje CNN. Jak wskazuje stacja, według najnowszych danych federalnych rząd dysponował 25 maja 38,8 mld dolarów w gotówce. Jeszcze na początku miesiąca do dyspozycji Departamentu Skarby było 200 mld dolarów.

Większym majątkiem niż obecnie Stany Zjednoczone dysponuje 31 miliarderów z listy Bloomberga, zwraca uwagę CNN. Lista obejmuje nazwiska takie jak Michael Dell (założyciel przedsiębiorstwa Dell), legendarny inwestor Warren Buffett czy Facebooka Mark Zuckerbeg.

Reklama

Niektóre z osób z tej listy mają nawet kilkukrotnie więcej majątku, niż USA gotówki na koncie. Na przykład najbogatszy człowiek świata, Bernard Arnault, prezes producenta dóbr luksusowych LVMH, ma majątek szacowany na 193 miliardy dolarów. Majątek właściciela Tesli, Elona Muska, jest wart 185 miliardów dolarów. Z kolei założyciel Amazona, Jeff Bezos, ma majątek o wartości netto w wysokości 144 miliardów dolarów - podaje amerykańska stacja.

Limit zadłużenia w USA

W USA od dłuższego czasu trwają rozmowy dotyczące zwiększenia limitu zadłużenia państwa. Zgodę na podniesienie limitu musi wyrazić Kongres. To problem dla administracji Joe Bidena, bo musi zdobyć poparcie także opozycyjnej Partii Republikańskiej. 

Rozmowy w tej sprawie - podobnie jak wielokrotnie w historii USA - toczą się w ostatniej chwili i pod dużą presją. Jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużenia do 5 czerwca, rząd może nie mieć wystarczających środków, aby w całości i na czas spłacić wszystkie zobowiązania kraju. 

Zawsze jednak udawało się osiągnąć porozumienie. Tak będzie prawdopodobnie i w tym roku. W weekend prezydent Biden ogłosił, że wraz z przewodniczącym Izby Reprezentantów, Kevinem McCarthym, osiągnęli ponadpartyjne porozumienie w sprawie zawieszenia pułapu zadłużenia do 1 stycznia 2025 roku. Teraz porozumienie muszą zaakceptować członkowie Kongresu.

Minimalny poziom rezerwy finansowej wynosi w USA 30 mld dolarów.

USD/PLN

4,0905 0,0207 0,51% akt.: 18.12.2024, 20:05
  • Kurs kupna 4,0885
  • Kurs sprzedaży 4,0925
  • Max 4,0891
  • Min 4,0531
  • Kurs średni 4,0905
  • Kurs odniesienia 4,0698
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Budżet | USA | dolar | niewypłacalność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »