W Chinach kupujemy 10 razy więcej niż sprzedajemy

Import chińskich towarów do Polski jest dziesięć razy większy od eksportu polskich towarów do Chin. Jest to zarówno dowód potęgi gospodarczej Chin, jak i powód do głębokiego podziwu dla polityki gospodarczej tego kraju. Będziemy próbowali ustalić tę wymianę na bardziej zrównoważonym poziomie i wspierać ekspansję polskich eksporterów.

Import chińskich towarów do Polski jest dziesięć razy większy od eksportu polskich towarów do Chin. Jest to zarówno dowód potęgi gospodarczej Chin, jak i powód do głębokiego podziwu dla polityki gospodarczej tego kraju. Będziemy próbowali ustalić tę wymianę na bardziej zrównoważonym poziomie i wspierać ekspansję polskich eksporterów.

W środę w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych odbyła się konferencja "Nowe możliwości w polsko-chińskich stosunkach gospodarczych". Uczestniczyli w niej Minister Gospodarki, Grzegorz Woźniak, Prezes chińskiego banku rozwoju China Development Bank, Zhao Jianping oraz Wiceprezes PAIiIZ, Anna Kamińska.

Głównym celem konferencji było podkreślenie znaczenia polsko-chińskich stosunków gospodarczych oraz ukazanie perspektyw ich rozwoju w dziedzinie nowoczesnych technologii, usług oraz infrastruktury.

Minister Woźniak podsumował dotychczasową współpracę gospodarczą między oboma krajami:
- Import chińskich towarów do Polski jest dziesięć razy większy od eksportu polskich towarów do Chin. Jest to zarówno dowód potęgi gospodarczej Chin, jak i powód do głębokiego podziwu dla polityki gospodarczej tego kraju. Będziemy próbowali ustalić tę wymianę na bardziej zrównoważonym poziomie i wspierać ekspansję polskich eksporterów.

Reklama

Minister podkreślił również znaczenie wymiany gospodarczej z Chinami dla rozwoju gospodarczego Polski.
- W 2004 roku podpisaliśmy z Chinami umowę o wzajemnej współpracy. Była to pierwsza umowa tego typu podpisana przez nasz kraj po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Po przyjęciu przez Rząd założeń do Strategii Promocji Polskiej Gospodarki w latach 2007-2015, skierujemy znaczny strumień pieniędzy na promocję Polski na rynkach azjatyckich - dodał.

W konferencji wziął udział Zhao Jianping, Wiceprezes China Development Bank (CDP). Zadeklarował on chęć wspierania chińskich inwestycji w Polsce.
- Polska jest uważana za dobry rynek przeznaczenia chińskiego kapitału. Powinniśmy zastanowić się, czy chińskie przedsiębiorstwa nie powinny zainwestować w którejś z tutejszych stref przemysłowych. Chcielibyśmy utworzyć w Polsce park przemysłowy, który przyciągnąłby chińskie przedsiębiorstwa. Stąd mogłyby one eksportować na inne rynki europejskie - powiedział Wiceprezes.

Podczas spotkania Wiceprezes PAIiIZ Anna Kamińska przedstawiła propozycję współpracy z China Development Bank.
- Jesteśmy otwarci na współpracę z partnerami z różnych stron świata. PAIiIZ może być bramą do rynków Polski oraz Unii Europejskiej i kontaktów z polskimi przedsiębiorcami. Agencja oferuje wszelkie informacje oraz doradztwo przy realizacji konkretnych inwestycji - dodała Wiceprezes Kamińska.

Po głównej części konferencji został zorganizowany panel gospodarczy, który dał okazję polskim i chińskim przedsiębiorcom do dyskusji na temat konkretnych form współpracy oraz projektów inwestycyjnych. PAIiIZ podpisała umowę o współpracy z China Development Bank.

Źródło: PAIiIZ

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: import | bank | dowód | China | minister
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »