W czerwcu koniunktura w handlu oceniana pozytywnie

Koniunktura w handlu detalicznym w czerwcu oceniana jest pozytywnie - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

Koniunktura w handlu detalicznym w czerwcu oceniana jest pozytywnie - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 17 proc. (przed miesiącem odpowiednio 19 proc. i 17 proc.). Pozostałe firmy uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Przedsiębiorcy oceniają bieżącą i przyszłą sprzedaż negatywnie. Odczuwają trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, zbliżone do sygnalizowanych przed miesiącem. Prognozy w tym zakresie są nieco bardziej pesymistyczne od formułowanych w maju" - napisano.

Z badań wynika, że zwiększa się nadmierny poziom zapasów, w konsekwencji dostawcy sygnalizują możliwość zmniejszenia ilości zamawianych towarów.

Reklama

"Przedsiębiorcy w najbliższych miesiącach przewidują nieznaczne redukcje zatrudnienia. Jednostki sygnalizują nieco wolniejszy niż w maju wzrost bieżących i przyszłych cen towarów" - napisano w raporcie.

GUS: Więcej firm sygnalizuje poprawę koniunktury, niż jej pogorszenie

Poprawę koniunktury sygnalizuje w czerwcu 19 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 16 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

"W czerwcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 3 (przed miesiącem plus 4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19 proc. (w maju 20 proc.) badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie, podobnie jak przed miesiącem, 16 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komentarzu.

Z badań GUS wynika, że przedsiębiorcy sygnalizują niewielkie zwiększenie krajowego i zagranicznego portfela zamówień, przy czym krajowy portfel zamówień rośnie szybciej niż w maju, podczas gdy zagraniczny portfel zamówień jest nieznacznie ograniczany.

"Oceny dotyczące bieżącej i przyszłej produkcji oraz prognozy portfela zamówień są korzystne, choć ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem. Stan zapasów wyrobów gotowych zbliżony jest do wystarczającego. Poziom należności zgłaszany przez respondentów zwiększa się szybciej niż przed miesiącem. Trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych nieznacznie się zmniejszają, podczas gdy przewidywania w tym zakresie są korzystne, ale ostrożniejsze od prognoz formułowanych przed miesiącem" - napisano.

Badania pokazują, że ankietowani przewidują niewielkie redukcje zatrudnienia, w skali zbliżonej do zwolnień zapowiadanych w ubiegłym miesiącu, a ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć wolniej niż przewidywano w maju.

GUS: Nowe zamówienia w przemyśle w maju wzrosły o 8,4 proc.

Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce wzrosły w maju w ujęciu rok do roku o 8,4 proc., po spadku o 2,3 proc. w kwietniu - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

W ujęciu miesięcznym zamówienia wzrosły o 6,0 proc. w porównaniu ze wzrostem o 13,9 proc. w kwietniu.

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: pozytywne | koniunktura | ocenianie | GUS | dane makroekonomiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »