W Elblągu cieszyli się z pieniędzy od rządu. "To nadinterpretacja"

Przekop Mierzei Wiślanej (otwarty we wrześniu ub.r.) wciąż służy głównie jachtom żaglowym i statkom turystycznym. Dzieje się tak, ponieważ do portu w Elblągu mogą wpływać jednostki o zanurzeniu nie większym niż 2,2 m. Jak donosi w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna", rząd, po miesiącach sporów, zgodzi się na zrealizowanie pogłębienia ostatniego odcinka rzeki Elbląg, umożliwiając dostęp do portu statkom o większym zanurzeniu. Tymczasem wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk przekonuje, że pogłębienie rzeki Elbląg za środki budżetowe to "nadinterpretacja jego słów".

Jak napisał w czwartek "DGP", wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk miał zadeklarować, że znajdą się pieniądze na udrożnienie ostatniego odcinka toru wodnego łączącego Zalew Wiślany z Elblągiem

Gazeta zwraca uwagę, że z otwartego we wrześniu 2022 r. przekopu wciąż korzystają głównie turystyczne jachty. Według informacji Urzędu Morskiego, dotąd przepłynęło tamtędy ponad 1300 jednostek. Choć obiekt został zbudowany dla statków o zanurzeniu do 4,5 m, te nie miałyby szans dotrzeć do oddalonego o ponad 20 km portu w Elblągu. Może on przyjąć jedynie mniejsze jednostki o zanurzeniu do 2,2 m.

Reklama

Kto ma pogłębić rzekę Elbląg? Spór trwał wiele miesięcy

"DGP" przypomina, że od wielu miesięcy między rządem a miastem trwał spór o to, kto ma pogłębić ostatni, 900-metrowy odcinek rzeki Elbląg (tuż przy porcie). Rząd i samorząd stały na stanowisku, że obowiązek wykonania tych prac ciąży na drugiej stronie.

- Jestem zaskoczony tak radykalną zmianą stanowiska ministra Gróbarczyka w tej kwestii. Może należy ją traktować w kategorii cudów przedwyborczych. Niemniej bardzo nas cieszy ta decyzja - mówi cytowany przez "DGP" prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Gazeta cytuje też Arkadiusza Zglińskiego, dyrektora spółki komunalnej, które zarządza portem morskim w Elblągu. - Bardzo cieszy, że minister Marek Gróbarczyk zadeklarował, że rząd pogłębi 900-metrowy odcinek rzeki Elbląg. Zawsze mówiliśmy, że to obowiązek państwa. Liczę, że te deklaracje zostaną spełnione - mówi dyrektor Zgliński.

W Elblągu trzeba umocnić nabrzeża przed planowanym pogłębieniem

Dodajmy, że nabrzeża elbląskiego portu są w części wykorzystywane przez prywatne firmy i to one będą negocjować z rządem umocnienie brzegów przed pogłębieniem. Nabrzeża należące do miasta są już przygotowane technicznie do pogłębienia. 

Budowa drogi wodnej łączącej Elbląg z Zatoką Gdańską obejmuje jeszcze inne prace. "Dziennik Gazeta Prawna" przypomina, że oprócz budowy przekopu udało się już pogłębić tor przecinający Zalew Wiślany. W lipcu zakończono budowę mostu obrotowego w miejscowości Nowakowo. Zastąpi on starą przeprawę pontonową. Do końca roku ma zakończyć się też umacnianie brzegów rzeki Elbląg.

Przedwczesna radość w Elblągu? Gróbarczyk: Nadinterpretacja moich słów

- Informacja o tym, że rząd zleci pogłębienie rzeki Elbląg do portu w tym mieście, była nadinterpretacją moich słów - powiedział w czwartek w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, odnosząc się do publikacji "Dziennika Gazeta Prawna".

Wiceszef MI zaznaczył, że finansowanie ze strony rządu dotyczy jedynie operatorów należących do Skarbu Państwa, którzy działają w porcie w Elblągu i podpiszą list intencyjny na modernizację nabrzeży. Zostaną im przekazane środki, które są zarezerwowane w kwocie 100 mln zł - wyjaśnił.

"Będzie to zrealizowane przez operatorów, a nie przez Skarb Państwa, rząd, który nie może tego uczynić" - stwierdził Marek Gróbarczyk.

Zapytany, czy zapadła decyzja dotycząca przeznaczenia państwowych środków na pogłębienie rzeki Elbląg, wiceminister infrastruktury powiedział, że "takiej decyzji nie ma, bo nie może być takiej decyzji, bo my nie jesteśmy władni w świetle wód wewnętrznych, portowych, realizować to zadanie z budżetu państwa" - podkreślił.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przekop mierzei wiślanej | Mierzeja Wiślana | Elbląg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »