W fabryce w Kwidzynie zwolnią część pracowników. "Winny monopol Lasów Państwowych"
Austriacka Grupa Mayr-Melnhof ogłosiła zamknięcie jednej z linii produkcyjnych w swojej fabryce papieru w Kwidzynie. Pracę straci ponad 100 osób. Spółka tłumaczy ograniczenie produkcji brakiem konkurencyjności cen drewna, którego głównym dostawcą są Lasy Państwowe, posiadające monopol.
Zamknięcie jednej z linii produkcyjnych w fabryce papieru w Kwidzynie ogłosiła austriacka Grupa Mayr-Melnhof. To jeden z czołowych producentów tektur opakowaniowych i opakowań składanych w Europie.
Austriacka Grupa Mayr-Melnhof poinformowała, że zakończyły się konsultacje ze związkami zawodowymi dotyczące zwolnień grupowych. - Zdajemy sobie sprawę, że jest to trudna informacja. Przeprowadzimy wszelkiego rodzaju analizy mające na celu zminimalizować wpływ zwolnień na pracowników zakładu - zapewnia Thomas Knapp, prezes zarządu MM Kwidzyn.
Mimo zapewnień, że "celem jest znalezienie najbardziej odpowiednich rozwiązań", po to, aby "przeorganizować działalność fabryki i zabezpieczyć jej długoterminową konkurencyjność oraz stabilność dla naszych pracowników, partnerów biznesowych oraz lokalnej społeczności", zatrudnienie straci około 110 osób pracujących do tej pory przy jednej z linii produkcyjnej w kwidzyńskiej fabryce papieru - mowa zatem o 6 proc. wszystkich zatrudnionych.
Zakłady w Kwidzynie wskazały także, co wymusiło zamknięcie jednej z linii produkcyjnej. "W związku z brakiem konkurencyjności cen drewna w Lasach Państwowych posiadających monopol w Polsce oraz niskim zapotrzebowaniem na papier i tekturę, Grupa Mayr-Melnhof zdecydowała znacząco ograniczyć zakres planowanego wieloletniego projektu inwestycyjnego w należącej do grupy spółce MM Kwidzyn" - podała firma w komunikacie.
Fabryka papieru w Kwidzynie zapewnia jednak, że produkcja będzie trwała w dalszym ciągu. "MM Kwidzyn będzie kontynuować niezmienioną produkcję masy celulozowej i tektury na bazie włókien pierwotnych" - poinformowano.
Austriacka grupa Mayr-Melnhof to czołowy europejski producent tektur opakowaniowych i opakowań składanych. Grupa zatrudnia ok. 10 tys. osób. W 2020 roku firma osiągnęła sprzedaż o wartości około 2,528 mld euro i zysk netto na poziomie 162,2 mln euro. Koncern trzy lata temu przejął fabrykę w Kwidzynie, co kosztowało go 670 mln euro w gotówce.