W Makau aresztowano Kanadyjczyka za próbę sprzeniewierzenia ok. 250 mln euro

Obywatel Kanady, podejrzany o próbę sprzeniewierzenia prawie 250 mln euro, został aresztowany w Makau (Makao), specjalnym regionie administracyjnym na południu Chin, znanym z licznych kasyn - podały w poniedziałek lokalne media.

61-letni emeryt, pochodzący z Chin, jest podejrzany o próbę przekazania pieniędzy z konta pewnej firmy za pomocą fałszywych dokumentów - poinformowała telewizji publiczna Teledifusao de Macau (TDM) i gazeta "Macau Daily", powołując się na źródła w policji.

Podejrzany "liczył, że przetransferuje 249 mln euro z konta firmy z branży rozrywkowej na konto firmy w Hongkongu" - mówił w sobotę na konferencji prasowej rzecznik policji Leng Kam Lun. Ale "bank zauważył, że podpis w zleceniu przeniesienia różni się nieco od podpisu związanego z rachunkiem bankowym" - dodał.

Reklama

Władze nie chciały podać ani nazwy firmy, ani nazwy banku, zaangażowanych w sprawę. Mężczyzna został aresztowany w piątek wieczorem na granicy, gdy próbował opuścić Makau.

Konsulat Kanady w Hongkongu, który zajmuje się sprawami Makau, nie odpowiedział na prośby o komentarz - podaje AFP. Makau to największy raj dla hazardzistów na świecie, z przychodami pięciokrotnie wyższymi niż amerykańskie Las Vegas. Większość graczy to obywatele Chin.

Do zatrzymania 61-latka doszło w sytuacji, gdy Pekin i Ottawa są w pełni kryzysu dyplomatycznego od czasu aresztowania na początku grudnia w Vancouver, na wniosek USA, Meng Wanzhou - dyrektor finansowej chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei.

Krótko po tym chińskie władze zatrzymały dwóch obywateli Kanady podejrzanych o prowadzenie działań "zagrażających bezpieczeństwu narodowemu", co jest powszechnie postrzegane na Zachodzie jako działania odwetowe.

Makau lub Makao, oficjalnie Specjalny Region Administracyjny Makau - jeden z dwóch specjalnych regionów administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Hongkong), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin. Makau leży po zachodniej stronie estuarium Rzeki Perłowej, graniczy od północy z prowincją Guangdong, natomiast od południa i wschodu otoczone jest wodami Morza Południowochińskiego. Gospodarka opiera się głównie na turystyce i hazardzie, jednak prężnie rozwijają się także niektóre gałęzie przemysłu, m.in. przemysł odzieżowy, elektroniczny, zabawkarski. Makau zalicza się do najbogatszych regionów na świecie. Makau było pierwszą i najdłużej istniejącą europejską kolonią na terenie Chin. Początki kolonii sięgają XVI wieku, kiedy w Makau osiedlili się pierwsi portugalscy kupcy. Obszar ten był zarządzany przez Portugalczyków aż do przekazania go Chinom 20 grudnia 1999 roku i nadania mu statusu specjalnego regionu administracyjnego. Wspólna deklaracja chińsko-portugalska oraz Ustawa zasadnicza Makau stanowią, że jednostka administracyjna może funkcjonować z dużą autonomią co najmniej do 2049, a więc do upłynięcia 50-letniego okresu od momentu przekazania. Zgodnie z polityką "jeden kraj, dwa systemy", rząd ChRL odpowiada za obronę terytorium Makau i sprawy zagraniczne, na terytorium SRA od 1999 roku stacjonuje garnizon Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej[10]. Makau posiada natomiast odrębny system prawny, administracyjny, gospodarczy i monetarny, prowadzi osobną politykę celną i imigracyjną, utrzymuje własną policję oraz samodzielnie wyznacza delegatów na międzynarodowe wydarzenia i do organizacji międzynarodowych. (wiki)

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Chiny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »