W marcu nowe tablice trwania życia. Niektórzy powinni pomyśleć o przejściu na emeryturę

26 marca Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. To m.in. od nich zależy wysokość nowych świadczeń emerytalnych. Wyjaśniamy, dlaczego niektórym osobom będzie się opłacało przejść na emeryturą jeszcze przed ogłoszeniem zaktualizowanych danych przez GUS.

Wszystko wskazuje na to, że średnie dalsze trwanie życia w Polsce się wydłuży. Wszystko dlatego, że w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z nadmiarowymi zgonami spowodowanymi pandemią COVID-19. 

Tablice GUS już w marcu. Niektórym opłaca się przejść na emeryturę przed ich ogłoszeniem

Wysokość świadczenia emerytalnego, jakie otrzymują seniorzy, zależy nie tylko od zgromadzonych w ZUS i zwaloryzowanych składek oraz kapitału początkowego, ale również od średniej długości trwania życia mężczyzn i kobiet w kraju - dane są aktualizowane i publikowane są co roku. Tablice GUS ukazują przeciętną liczbę miesięcy, jaką mają do przeżycia osoby w wieku od 30 do 90 lat.

Reklama

Dłuższa średnia trwania życia negatywnie wpływa na wysokość przyszłego świadczenia. Skoro w 2019 roku, ostatnim przed pandemią, mieliśmy do czynienia z 407,6 tys. zgonów, a w latach 2020 i 2021 odpowiednio po 473,8 tys. i 518,7 tys., nietrudno się domyślić, że w tym roku zostaną opublikowane tablice mniej korzystne z perspektywy osób zamierzających przejść na emeryturę.   

Z danych GUS wynika, że w 2023 r. zmarło 407,6 tys. osób, czyli dokładnie tyle samo, ile w ostatnim roku przed pandemią, choć, jak zastrzega Urząd, nie są to jeszcze dane ostateczne. 

Nowe tablice GUS mniej korzystne dla emerytów

Osoba przechodząca na emeryturę później - po tym, jak zdecydowała się dłużej pracować - może jednak skorzystać z tablic obowiązujących w dniu, w którym osiągnęła wiek emerytalny. Nie oznacza to zatem, że w ciągu najbliższych tygodni wszystkie osoby powinny składać wniosek o przyznanie świadczenia. Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny w okresie od 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 r., będą miały więc zagwarantowane korzystanie z obecnych, najprawdopodobniej bardziej opłacalnych tablic.

W innej sytuacji są osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, podczas kiedy obowiązywały mniej korzystne tablice GUS - w ich przypadku korzystniejsze będzie przejście na emeryturę na obowiązujących jeszcze zasadach lub poczekanie do lipca, kiedy to w życie wejdzie waloryzacja składek oraz dodatkowo kwartalna, co w pewnym stopniu zrekompensowałoby mniej korzystne GUS-owskie tablice.

O ile niższe świadczenie emerytalne?

O ile zatem niższe może być świadczenie emerytalne po aktualizacji tablic? Oto przykład z zeszłego roku: 

60-latka z kapitałem 500 tys. zł otrzymała emeryturę w kwocie 1966,18 zł, czyli mniejszej o ok. 127 zł (z uwagi na to, że kapitał został podzielony przez 254,3 zamiast 238,9 miesięcy). Natomiast 65-latek z kapitałem 500 tys. zł otrzymał emeryturę w kwocie 2380,95 zł, czyli mniejszej o ok. 167 zł (z uwagi na to, że kapitał został podzielony przez 210,0 zamiast 196,2 miesięcy).  

Nowe tablice GUS zostaną opublikowane 26 marca 2024 r. i będą wykorzystywane do ustalania emerytur na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »