W przesyłce miały być żetony za 40 zł. Okazało się, że to starożytne monety

Funkcjonariusze zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) skontrolowali przesyłkę ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). W paczce miały znajdować się metalowe żetony o wartości 10 dolarów amerykańskich (około 41 zł). W trakcie kontroli okazało się jednak, że w przesyłce znajdują się zabytki archeologiczne sprzed ponad 2 tys. lat.

"Zabezpieczyliśmy starożytne monety w przesyłce pocztowej z ZEA, która miała zawierać prezenty - metalowe żetony. Niedeklarowany import zabytków stanowi naruszenie przepisów wspólnotowych w sprawie wprowadzania i przywozu dóbr kultury" - poinformowała zachodniopomorska KAS na platformie X.

Zawartość przesyłki zaskoczyła funkcjonariuszy KAS

Powołując się na treść zgłoszenia do odprawy celnejKAS podaje, że w przesyłce z ZEA miały znajdować się prezenty w postaci metalowych żetonów o wartości 10 dolarów. Przeprowadzona przez funkcjonariuszy kontrola wykazała, że choć znajdowały się tam metalowe elementy, to nie były to zwykłe żetony. 

Reklama

"Na podstawie wstępnej analizy zdjęciowej, którą przeprowadził specjalista z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, udało się ustalić, że monety te są zabytkami archeologicznymi. Ich stan zachowania wskazuje, że zostały pozyskane przez odkrycia lub wykopaliska (były nieoczyszczone z ziemi)" - wyjaśnia KAS. 

"Są to prawdopodobnie: drachma partyjska Vardanesa I (lata 40-47 n.e.), brąz ptolemejski (ok. 180-116 p.n.e.) oraz bliżej nieokreślona moneta z Judei" - dodano.

Takie monety to zabytki. Doszło do naruszenia przepisów

Na tym jednak nie koniec. Jak podają funkcjonariusze, dwa tygodnie później do odprawy celnej zgłoszono kolejną przesyłkę z ZEA. W paczce, która była zaadresowana do tego samego odbiorcy, również znajdowały się trzy monety

"Takie monety uznaje się za zabytki. Doszło zatem do naruszenia przepisów wspólnotowych w sprawie wprowadzania i przywozu dóbr kultury. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej służb celnych ZEA, wywóz artefaktów kulturowych i innych przedmiotów o znaczeniu dla kultury jest zabroniony" - podkreśla KAS

Dodano, że sprowadzanie zabytków do Polski spoza Unii Europejskiej wypełnia znamiona przestępstwa uregulowanego w art. 108a Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. 
 
A co z zatrzymanymi monetami? Jak wyjaśnia KAS, "wymagają (one - red.) dalszych szczegółowych ekspertyz, które będą przeprowadzone podczas postępowania, prowadzonego przez zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie". 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Zabytek | KAS | przesyłki | kontrole
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »