W tych zawodach obcokrajowiec nie dostanie pracy. Powstaną specjalne listy

Od 1 czerwca w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Zgodnie z nimi powiaty będą mogły tworzyć listy zawodów, w których przyjmowanie obcokrajowców będzie wstrzymane.

Listy zawodów, w których wstrzymane będzie zatrudnianie cudzoziemców. Kto może je stworzyć?

Z badania BIG InforMonitor wynika, że niemal 50 proc. małych i średnich firm w Polsce posiada pracownika z zagranicy. Sektory zdominowane przez obcokrajowców to m.in. budownictwo, handel, branża magazynowa i transportowa.  

Od 1 czerwca, na mocy nowych przepisów regulujących powierzanie pracy cudzoziemcom, wprowadzone zostaną listy zawodów, w których zatrudnianie obcokrajowców będzie wstrzymane. Narzędzie to zostało stworzone w celu rozwiązywania kryzysów związanych ze zwolnieniami grupowymi i innymi nieprzewidzianymi sytuacjami.  

Reklama

Jak pisze "Rzeczpospolita", na listy mogą trafić konkretne zawody. Możliwe jest też całkowite ograniczenie liczby wydawanych zezwoleń. W praktyce, zdaniem urzędników, ryzyko powstania takich list jest niewielkie, szczególnie w kontekście panującego w Polsce bezrobocia.  

Tworzenie listy zawodów, w których obcokrajowiec nie dostanie pracy. Urząd będzie ją weryfikował

Procedura tworzenia listy ma być dostosowana do lokalnych warunków pracy oraz czynników takich jak: stopa bezrobocia, lokalne oferty pracy, zarejestrowani bezrobotni i ewentualne zwolnienia grupowe.  

Następnie lista trafi do powiatowej Rady Rynku Pracy. Będzie musiała zostać zatwierdzona również przez wojewodę, który oceni ją pod kątem “bezpieczeństwa państwa, polityki migracyjnej i potrzeb rynku pracy". Po przejściu tych kroków lista trafi do rejestru zawodów objętych ograniczeniami na terenie danego powiatu.  

- Jeśli chodzi o potencjalne zawody objęte ograniczeniami, to - w mojej ocenie - mogą to być branże nadwyżkowe, w których liczba osób poszukujących pracy przekracza liczbę dostępnych miejsc. Przykładem mogą być rolnictwo, hotelarstwo, gastronomia, handel detaliczny czy zawód kasjera - mówi Wiesław Leszko, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Otwocku, cytowany przez "Do Rzeczy".  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca dla cudzoziemców | praca w Polsce | nowe przepisy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »