W Warszawie powstanie nowa fabryka banknotów. PWPW kupiła działkę za 143 mln zł

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW) będzie miała nową fabrykę. O zakupie nieruchomości pod tę inwestycję poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. Wartość transakcji to ponad 140 milionów złotych.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW) będzie miała nową fabrykę banknotów. 

- Fabryka ma powstać w perspektywie kilkuletniej - ogłosił w trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Nowa fabryka banknotów

- Doszło do podpisania umowy nabycia nieruchomości przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych od Polfy Tarchomin na kwotę 143 milionów złotych - stwierdził szef MSWiA. 

- Oznacza to początek budowy nowej narodowej drukarni banknotów i papierni, czyli zakładu wytwarzającego papier zabezpieczony. To będzie strategiczna inwestycja z punktu widzenia państwa polskiego - dodał. 

Reklama

Jak wskazał minister, historycznej siedziby PWPW, ze względu na jej położenie, nie da się już rozbudować. 

- Obecne budynki PWPW mają prawie sto lat. Są objęte ochroną konserwatora zabytków. Tu już PWPW się nie rozbuduje, a tym samym nie rozwinie swoich możliwości. Więc zakup wielkiej nieruchomości w Warszawie i przystąpienie w perspektywie kilku lat do wybudowania nowej fabryki banknotów w Warszawie dla państwa polskiego jest niesłychanie ważną informacją - mówił Kamiński. 

Polfa sprzedaje działkę

Jak dodał szef MSWiA, zakup działki pod nową fabrykę będzie "jedną z większych transakcji w ostatnich latach na rynku nieruchomości warszawskich".

Wartość transakcji wyniesie 143 mln złotych. PWPW nabędzie działkę od Polfy Tarchomin. To polski producent leków z siedzibą w Warszawie, obecny na rynku od dwóch wieków.

Na sprzedaż pójdzie "niewykorzystywana biznesowo" przez Polfę - jak zaznaczono na konferencji - działka o powierzchni 18 hektarów na warszawskim Tarchominie (dzielnica Białołęka). Środki ze sprzedaży działki mają pozwolić na sfinalizowanie inwestycji spółki w Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych, które ma powstać w latach 2024-2025. Jej łączny koszt to ponad pół miliarda złotych. 

Czym zajmuje się PWPW?

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych została założona w 1919 roku i jest odpowiedzialna za drukowanie oraz dostarczanie polskich banknotów do Narodowego Banku Polskiego. Zajmuje się także wytwarzaniem i personalizacją dokumentów identyfikacyjnych, takich jak dowody osobiste, paszporty, karty stałego pobytu oraz prawo jazdy. 

Państwowa spółka dostarcza również rozwiązania zabezpieczające - hologramy, znaki wodne, wydruki fluorescencyjne, a także systemy druku, które mają na celu ochronę dokumentów przed fałszerstwami.

Obecna siedziba PWPW mieści się na warszawskim Nowym Mieście, przy ul. Sanguszki 1. Gmach wzniesiono w latach 1926-1929. Został zniszczony w trakcie powstanie warszawskiego, a następnie odbudowany na przełomie lat 40. i 50. XX wieku.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »