W Warszawie powstanie strefa Amazon Web Services
Wybór padł na Warszawę - w stolicy Polski powstanie lokalna strefa Amazon Web Services. Będzie to jedna z pierwszych 30 stref AWS budowanych poza Stanami Zjednoczonymi. - Chmura zdemokratyzuje dostęp do technologii - mówi w rozmowie z Interią Przemek Szuder, dyrektor generalny AWS na region Europy Środkowo-Wschodniej. Deklaruje, że strefa powstanie jeszcze w tym roku.
Ewa Wysocka, Interia: Lokalizacja w Polsce jest jedną z 30 pierwszych stref lokalnych AWS uruchomionych przez Amazon poza Stanami Zjednoczonymi. Jakimi kryteriami kierowano się przy wyborze Warszawy jako miejsca docelowego dla strefy?
Przemek Szuder, dyrektor generalny Amazon Web Services: - W AWS mówimy, że 90 procent naszych usług i rozwiązań powstaje w oparciu o to, czego bezpośrednio potrzebują nasi klienci. Czasem dodajemy też, że pozostałe 10 procent to również ich potrzeby, ale takie, których jeszcze nie potrafią nazwać (śmiech). Staramy się zawsze przewidywać potrzeby klientów i na nie odpowiadać. W przypadku wyboru Polski zdecydowały potrzeby polskich klientów - głównie tych z rynków regulowanych, jak finansowego i telekomunikacyjnego, dla których miejsce przetwarzania danych ma znaczenie, jak również dynamicznie rozwijającego się rynku gier. Dla takich firm strefy lokalne AWS są idealnym rozwiązaniem ze względu na minimalne opóźnienia w działaniu aplikacji liczone w pojedynczych milisekundach.
Co daje obecność serwerów AWS w Polsce?
- Lokalna Strefa AWS to zestaw najważniejszych i najczęściej używanych usług, z których korzystają nasi klienci. Są to zatem moce obliczeniowe, pamięci masowe i przestrzenie dyskowe, a także bazy danych, rozwiązania kontenerowe i inne, które obecnie będą oferowane bliżej polskich firm, bliżej Polaków. Skorzystają na tym wszyscy. Za chmurą idzie większa innowacyjność i bezpieczeństwo danych, bo firmy mają dostęp do wielu gotowych rozwiązań, z których korzystają tacy gracze jak Netflix, Tinder, czy Facebook (Meta). Co ważne - AWS oferuje te same rozwiązania małym firmom, co tym największym. Warto dodać, że ten dostęp już jest, bo z naszych usług korzystają dziesiątki tysięcy firm. Przykłady można mnożyć, ale mówimy chociażby o takich klientach, jak firma ubezpieczeniowa Aviva czy TVN, który prowadzi transmisje w czasie rzeczywistym. Teraz nasi klienci w Polsce będą mogli dodatkowo wybrać polską lokalizację.
Czy zgodnie z planami Amazon Web Services, Warszawa to jedyna taka strefa w Polsce, czy będą kolejne, a może ta wybrana będzie z czasem rozbudowana?
- Inwestycje w infrastrukturę AWS zależą od kombinacji czynników. Rozważamy lokalizacje pod kątem naszej zdolności do zapewnienia klientom małych opóźnień podczas uruchamiania aplikacji. Również pod kątem dostępności energii odnawialnej czy zaangażowania lokalnych władz w inwestycje, w infrastrukturę technologiczną. Lista potencjalnych lokalizacji jest wciąż przez nas analizowana, a głównym czynnikiem decydującym jest zapotrzebowanie na nasze usługi i lokalne potrzeby klientów.
Kto przede wszystkim skorzysta na strefie?
- W pierwszej kolejności skorzystają na niej producenci gier online, dostawcy treści multimedialnych i rozrywkowych, strumieniowania wideo, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, zaawansowanych symulacji inżynierskich. Mówiąc prostym językiem - dzięki strefom lokalnym, gracze mogą się cieszyć grami online bez najmniejszych zakłóceń.
Jak to wygląda w praktyce: zgłaszam się, otrzymuję dostęp do chmury, wybieram usługi, które mnie interesują... Ile za to płacę?
- W praktyce nie ma niczego prostszego - rejestrujemy konto i wybieramy z jakich usług chcemy korzystać. A jest z czego wybierać, bo AWS oferuje już ponad 200 innowacyjnych usług w chmurze. Co ważne - płacimy tylko za to, czego używamy. Ma to ogromne znaczenie dla wszystkich firm, które potrzebują nagle większych mocy obliczeniowych.
- Podam jeden przykład. Kilka lat temu Novartis, jedna z największych firm medycznych na świecie, postanowiła przeanalizować dane pod kątem nowych badań nad rakiem. Ilość danych, które wymagałyby analizy, była gigantyczna. Ich analiza na pojedynczym serwerze została oszacowana na 39 lat (!), natomiast koszt wybudowania nowej serwerowni wtedy wyniósłby ok. 40 milionów dolarów... Co ostatecznie zrobiła firma? Przeanalizowała dane w chmurze AWS, używając ponad 10 tysięcy serwerów wirtualnych. Cała operacja zajęła 9 godzin i kosztowała zaledwie 4 tysiące dolarów. Analiza okazała się skuteczna i pomogła w odkryciu nowych informacji, które były wykorzystywane przez firmę w dalszych badaniach nad metodami leczenia nowotworów.
Jakie korzyści z AWS będą mieli na przykład polscy przedsiębiorcy?
- Można śmiało powiedzieć, że chmura zdemokratyzowała dostęp do technologii. Jeszcze niedawno narzędzia używane przez duże organizacje, np. banki, nie były dostępne dla mikro-przedsiębiorców. Dzisiaj z tych samych rozwiązań, z których korzysta Dow Jones czy Goldman Sachs, korzystać może każdy. A zapłacimy za realne zużycie. Więc po pierwsze wzrasta innowacyjność. Po drugie skalowalność - firmy mogą błyskawicznie zwiększyć zasoby, z których korzystają, kiedy np. wprowadzają nową usługę albo otwierają się na nowe rynki. Po trzecie bezpieczeństwo - w chmurze wszystkie zabezpieczenia są aktualizowane w czasie rzeczywistym, podczas gdy opierając się na własnych rozwiązaniach, często wystawiamy się na ryzyko bardziej skomplikowanych ataków. To główne korzyści dla przedsiębiorców.
Czy dla naukowców korzyści są podobne?
- Tak, co ważne polscy naukowcy mogą korzystać ze specjalnych grantów na bezpłatne wykorzystanie naszej chmury do celów naukowych. Niedawno ogłosiliśmy, że dwa zespoły naukowców - jeden na Polskiej Akademii Nauk, drugi na Wojskowej Akademii Technicznej, pracują nad projektami badawczymi z wykorzystaniem systemów kwantowych AWS dostępnych w chmurze. Takie systemy pozwolą w przyszłości poradzić sobie z problemami, które nie są obecnie możliwe do rozwiązania za pomocą tradycyjnych komputerów.
I wreszcie gospodarstwa domowe...
- Dziś mamy do czynienia z chmurą częściej niż nam się wydaje. Robiąc zakupy i korzystając ze spersonalizowanych rekomendacji, słuchając muzyki, oglądając seriale w streamingu, czy robiąc zdjęcia telefonem - wszystko to robimy z wykorzystaniem chmury. Mamy nadzieję, że wraz z otwarciem strefy lokalnej AWS w Polsce, każdy z nas będzie korzystał z większej ilości polskich rozwiązań dostępnych w naszej chmurze.
W II kwartale 2021 roku zyski Amazon z AWS pobiły rekord - przekroczyły 14,8 mld dolarów. Czy można już podsumować cały miniony rok i jakich zysków z AWS oczekujecie państwo w Polsce?
- Nasze wyniki pobiły kolejny rekord w IV kwartale 2021, czym udało nam się zaskoczyć pozytywnie analityków rynku. Zanotowaliśmy przychody w wysokości 17,78 miliarda dolarów, co dało wzrost o 40 procent rok do roku. Niestety, nie podajemy wyników lokalnych, ale fakt, że inwestujemy w Polsce jest chyba najlepszym dowodem, że również w naszym kraju coraz więcej firm przenosi się do chmury.
Cyfryzacja biznesu jest jednym z najważniejszych procesów, które teraz zachodzą. Jak pan ocenia stan obecny cyfryzacji w Polsce i jak prognozuje na najbliższą przyszłość?
- To prawda. Pandemia dodatkowo była katalizatorem wielu przemian - również w Polsce. Obserwowaliśmy, jak wiele firm zdecydowało się na rozwiązania chmurowe, przechodząc na pracę zdalną. Branża gier przeżyła okres dynamicznego wzrostu, bo dla wielu osób gry online stały się jedną z niewielu dostępnych form rozrywki, kiedy zostaliśmy zmuszeni nie opuszczać naszych domów. Jednocześnie też wiele biznesów przeżyło okres przestoju, na przykład branża turystyczna. Klienci AWS, tacy jak LOT, również na tym skorzystali, bo nie musieli płacić za niewykorzystane zasoby obliczeniowe. Można powiedzieć, że pandemia uzmysłowiła wszystkim, że na chmurze można tylko skorzystać.
A wracając do pytania o stan cyfryzacji?
- W wielu aspektach nie jest on jeszcze tak duży jak można by sobie tego życzyć i pod względem adopcji chmury w Polsce mamy jeszcze dużo do nadrobienia w stosunku do Zachodu. Z drugiej strony, mamy niesamowity potencjał. Mamy przecież w Polsce 400 tysięcy światowej klasy deweloperów. Polscy programiści utrzymują się w top 3 rankingu HackerRank. Przygotowanie i wiedza naszych ekspertów są na najwyższym światowym poziomie. Jeśli tylko uda nam się utrzymać te talenty w kraju, będziemy w stanie wyrównywać różnice z Zachodem.
Jak AWS radzi sobie z cyberatakami? Jest ich coraz więcej.
- Bezpieczeństwo zawsze będzie naszym najwyższym priorytetem. Nasza infrastruktura została zbudowana, aby spełniać wymagania bezpieczeństwa obowiązujące w wojsku, globalnych bankach i innych organizacjach o wysokiej wrażliwości. Wszystkie nowe usługi, które wprowadzamy do naszej oferty, są sprawdzane i akceptowane jako wystarczająco bezpieczne dla ściśle tajnych operacji, co przynosi korzyści wszystkim naszym klientom na świecie. Jest to wspierane przez rozbudowany zestaw narzędzi bezpieczeństwa w chmurze, z ponad 280 usługami bezpieczeństwa, zgodności i zarządzania. A wszystkie 117 usług AWS, które przechowują dane klientów, oferują możliwość ich szyfrowania. AWS obsługuje również 98 standardów i certyfikatów bezpieczeństwa.
Co musi zrobić przedsiębiorca, by czuć się bezpiecznie?
- W AWS działamy w modelu współdzielonej odpowiedzialności z klientem. AWS zarządza i kontroluje wszystkie komponenty infrastruktury - aż po fizyczne bezpieczeństwo obiektów, w których działają usługi - a klienci AWS są odpowiedzialni za tworzenie bezpiecznych aplikacji. Zapewniamy im szeroką gamę dokumentów dotyczących najlepszych praktyk, narzędzi do szyfrowania i innych wskazówek, z których nasi klienci mogą skorzystać, aby zapewnić środki bezpieczeństwa na poziomie aplikacji. Ponadto partnerzy AWS oferują setki narzędzi i funkcji, które pomagają klientom spełnić ich cele w zakresie bezpieczeństwa, począwszy od bezpieczeństwa sieci, zarządzania konfiguracją, kontroli dostępu i szyfrowania danych.
- Mówiąc o bezpieczeństwie warto jednak podkreślić ogromną zmianę myślenia przedsiębiorców, jaka dokonała się na przestrzeni ostatnich lat. Jeszcze niedawno zastanawiali się oni czy chmura jest bezpieczna. Obecnie coraz więcej firm myśli czy bezpieczne jest pozostawanie poza chmurą. Na własną rękę po prostu coraz trudniej się obronić.
Rozmawiała Ewa Wysocka