Warszawa na podium za Paryżem i Londynem. Ale popyt spadł o 40 proc.

Warszawa jest trzecim miastem Europy z największym popytem na nieruchomości na rynku biurowym. Tak wynika z najnowszego raportu o sytuacji na tym rynku w I kwartale 2023 roku.

Warszawa uplasowała się na trzecim miejscu w Europie - za Paryżem i Londynem - pod względem popytu na rynku biurowym w I kw. bieżącego roku - wynika z raportu "Poland Office Marketbeats". Jak wynika z raportu firmy Cushman & Wakefield, aktywność najemców powierzchni biurowych w Warszawie w pierwszych trzech miesiącach 2023 r. wyniosła prawie 159 tys. metrów kwadratowych.

Aktywność na warszawskim rynku biurowym była więc o 40 proc. niższa niż w analogicznym okresie w 2022 roku. "Mimo to rezultat ten uplasował Warszawę na trzecim miejscu w Europie, za Paryżem i Londynem, a przed takimi metropoliami jak: Berlin, Praga, Madryt, Monachium, Hamburg, Frankfurt i Rzym" - zauważają autorzy raportu.

Reklama

Zgodnie z raportem, w I kwartale roku strukturę popytu zdominowały relokacje, które stanowiły 70 proc. wszystkich zawartych umów. Renegocjacje i ekspansje odpowiadały kolejno za 25 proc. i 5 proc. wszystkich umów.

W I kwartale zasoby powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły 6,26 mln metrów kwadratowych. W realizacji jest obecnie 181,5 tys. metrów kwadratowych.

Co czeka rynek biurowy w Warszawie

Według szacunków Cushman & Wakefield na warszawski rynek biurowy trafi w tym roku ok. 66 tys. metrów kwadratowych. "Obecnie w realizacji znajduje się ok. 181 500 m kw. Natomiast już w najbliższych miesiącach w centrum Warszawy rozpocznie się budowa kilku projektów, które powinny zostać oddane do użytku między 2025 a 2026 rokiem" - powiedziała, cytowana w raporcie, Joanna Blumert z Cushman & Wakefield.

"Niemniej spodziewamy się, że efekt luki podażowej będzie widoczny na stołecznym rynku nawet do końca 2025 roku" - dodała Blumert.

Według ekspertów w 2023 roku koszty budowy i wykończenia powierzchni będą dalej rosnąć, ale tempo wzrostu cen będzie wolniejsze i bardziej przewidywalne względem początku 2022 roku. 

Zgodnie z raportem, w I kw. br. stawki za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie wyniosły miesięcznie 22-26 euro za metr w strefie centrum oraz 13,50-16,50 euro za metr w innych lokalizacjach. To oznacza, że stawki nie zmieniły się wobec 2022 roku. Jak wskazano, wskaźnik powierzchni niewynajętej w I kw. bieżącego roku wyniósł 11,6 proc., co oznacza spadek o 0,6 punktów procentowych rok do roku. 

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »