Ważne dane o produkcji przemysłowej

Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 6,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 3,1 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Po mocno rozczarowujących danych marcowych, kwiecień przyniósł poprawę sytuacji w przemyśle i kontynuację negatywnych tendencji w budownictwie. Lepsze wieści dotyczyły także sprzedaży detalicznej.

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się w kwietniu wzrostu produkcji rdr o 3,8 proc., zaś mdm spadku o 4,8 proc.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 5,7% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 2,4% wyższym w porównaniu z marcem br.

W stosunku do kwietnia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji wyrobów tekstylnych - o 22,1%, mebli - o 18,4%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 12,7%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 12,5%, wyrobów z metali - o 11,8%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, - o 11,3%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 11,2%, poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji - o 9,9%, w produkcji urządzeń elektrycznych - o 9,2%.

Reklama

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z kwietniem ub. roku, wystąpił w 8 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 12,9% (wobec wzrostu o 16,5% przed rokiem), w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 10,1%, w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 5,6% oraz w produkcji napojów - o 3,2%.

Kształtowanie się dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z przeciętnym miesięcznym poziomem 2010 r. ilustruje poniższy wykres:

Poniżej wyniki produkcji przemysłowej w kwietniu i marcu:

kwiecień kwiecień marzec marzec
rdr mdm rdr mdm
PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA 6,0 -3,1 0,5 6,8
górnictwo i wydobywanie -11,7 -2,5 -16,3 6,4
przetwórstwo przemysłowe 8,3 -2,1 1,8 7,7
wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę -10,1 -15,6 -6,1 -3,1
dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja 4,6 -1,5 5,9 7,2
PRODUKCJA BUDOWLANA -14,8 10,0 -15,8 20,6

Produkcja wraca na wzrostową ścieżkę

Po mocno rozczarowujących danych marcowych, kwiecień przyniósł poprawę sytuacji w przemyśle i kontynuację negatywnych tendencji w budownictwie. Lepsze wieści dotyczyły także sprzedaży detalicznej.

Według danych GUS, w kwietniu produkcja przemysłowa była wyższa o 6 proc. niż przed rokiem. To pozwala sądzić, że marcowe obniżenie się dynamiki do 0,5 proc. było zjawiskiem jednorazowym, niemniej jednak ostrzegającym przed nadmiernym optymizmem co do tempa wzrostu gospodarczego w całym roku. Kwietniowe dane, choć zmniejszają obawy przed głębszym spowolnieniem, sugerują że tempo wzrostu PKB w drugim kwartale może być jedynie nieznacznie wyższe niż w pierwszych trzech miesiącach roku. To oznacza, że osiągnięcie założonej przez rząd dynamiki PKB w całym roku na poziomie 3,8 proc. może być trudne, bez wyraźnego przyspieszenia w drugim półroczu. Głównym czynnikiem powinien być wzrost konsumpcji, jednak trudno liczyć na istotne zwiększenie dynamiki inwestycji, a skala pozytywnego oddziaływania eksportu na wzrost gospodarczy będzie w dużym stopniu zależeć od wciąż niepewnej sytuacji w Europie i na świecie.

Nadal nie widać oznak poprawy w budownictwie. Produkcja budowlano-montażowa była w kwietniu niższa niż przed rokiem o 14,8 proc. Skala spadku jest tylko nieznacznie mniejsza niż w marcu, gdy sięgnęła 15,8 proc., jednak to dość marne pocieszenie. Słabe wyniki budownictwa współgrają częściowo z obniżeniem się dynamiki inwestycji, wynikającym po części z wolnego rozpoczynania projektów realizowanych z nowej unijnej perspektywy finansowej, po części z przygotowywanych przez rząd zmian regulacji, po części zaś z niepewności przedsiębiorców co do ich kierunku i kształtu konkretnych rozwiązań. Na bardziej wyraźne efekty zapowiadanych dużych projektów infrastrukturalnych, dotyczących głównie budowy dróg, inwestycji na kolei i w energetyce, przyjdzie prawdopodobnie poczekać do przyszłego roku, podobnie jak na skutki konkretyzującego się dopiero planu wicepremiera Morawieckiego.

Chwilowe okazało się również marcowe wyhamowanie dynamiki sprzedaży detalicznej do 0,8 proc. W kwietniu zwiększyła się ona do 3,2 proc., w porównaniu do kwietnia poprzedniego roku. Był to jednak wynik nieco gorszy, niż spodziewali się analitycy, niemniej sygnalizuje, że jest szansa na większe przyspieszenie w kolejnych miesiącach, w związku z poprawiającą się sytuacją na rynku pracy i wzrostem dochodów. W cenach stałych, eliminujących wpływ deflacji, sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,5 proc. Najmocniej zwiększyły się wydatki na zakup odzieży (o 22,6 proc.), pojazdów i części (o 19,1 proc.), mebli, sprzętu RTV i AGD (o 15,2 proc.) oraz farmaceutyków i kosmetyków (o 13 proc.).

Roman Przasnyski

Główny Analityk GERDA BROKER

..............................................

Ekonomiści szacowali, że produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 3,8 proc. rdr - wynika z konsensusu opracowanego przez PAP. Ceny produkcji spadły rdr o 1,3 proc.

Poniżej wyniki prognoz z dn. 5-9 maja:

-------------------------------- ------------- ------------- ------------- ------------- ------------- -------------
na kwiecień 2016 ŚREDNIA (dane za III) mediana min max liczba odp.
-------------------------------- ------------- ------------- ------------- ------------- ------------- -------------
produkcja przem. rdr 3,8 (0,5) 3,7 1,9 5,8 18
produkcja przem. mdm -4,8 (6,8) -5,0 -6,6 -2,9 14
ceny produkcji rdr -1,3 (-1,7) -1,3 -1,6 -0,9 17
ceny produkcji mdm 0,1 (-0,1) 0,0 -0,2 0,4 14

- w nawiasach dane GUS z poprzedniego miesiąca oraz konsensus z poprzedniego miesiąca.

W kwietniu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 5,5% (wobec wzrostu o 3,0% przed miesiącem oraz o 1,5% w kwietniu ub. roku). W porównaniu z marcem br. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 0,3% (wobec spadku przed rokiem o 2,6%).

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu br. była wyższa w skali roku w większości grup. Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem wzrost odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 19,1% wobec wzrostu przed rokiem o 4,4%), w podmiotach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 7,3% wobec wzrostu o 5,7%) oraz w jednostkach sprzedających żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 4,1% wobec spadku o 1,2% przed rokiem). Spadek sprzedaży odnotowano w grupowaniach "pozostałe" (o 10,3% wobec spadku przed rokiem o 8,1%) i "paliwa stałe, ciekłe i gazowe" (o 5,1% wobec spadku o 0,6% przed rokiem). W pozostałych grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem najwyższy wzrost sprzedaży odnotowano w podmiotach handlujących tekstyliami, odzieżą i obuwiem (o 22,6% wobec wzrostu przed rokiem o 10,9%).

W okresie styczeń - kwiecień br. wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku wyniósł 4,6% (wobec wzrostu o 3,4% w 2015 r.).

Produkcja przyspiesza w reakcji na wzrost popytu zewnętrznego

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w marcu o 6,0% r/r wobec wzrostu o 0,5% w lutym, co było znacząco powyżej naszej prognozy (2,9%) i konsensusu rynkowego (3,5%).

Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zwiększyła się w kwietniu o 2,4% m/m.

W naszej ocenie jedną z głównych przyczyn przyspieszenia wzrostu produkcji w kwietniu było przesunięcie terminu świąt Wielkiejnocy względem ub. r. Przyspieszenie to było jednak znacznie silniejsze niż oczekiwaliśmy, do czego przyczyniło się ożywienie popytu zewnętrznego. Wsparciem dla takiej oceny jest struktura wzrostu produkcji w kwietniu, wskazująca na wyraźne zwiększenie dynamiki produkcji w branżach z istotnym udziałem eksportu w przychodach ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów: "wyroby tekstylne" (wzrost o 22,1% r/r wobec 7,0% w marcu), "meble" (18,4% wobec 7,4%), "pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy" (12,5% wobec 1,1%), "wyroby z metali" (11,8% wobec 4,3%), "komputery, wyroby elektroniczne i optyczne" (11,3% wobec 7,3%), "produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych" (11,2% wobec 4,1%) oraz "urządzenia elektryczne" (9,2% wobec 3,9%). Na ożywienie popytu zewnętrznego wskazują również kwietniowe dane PMI, sygnalizujące wyraźna poprawę koniunktury w niemieckim przetwórstwie przemysłowym (por. MAKROmapa z 25.04.2016).

Spadek inwestycji publicznych nadal obniża produkcję budowlano-montażową

Według danych GUS produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się w kwietniu o 14,8% r/r wobec spadku o 15,8% w marcu. Po oczyszczeniu z wpływu z czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa spadła o 0,6% m/m w porównaniu z marcem, co było piątym z rzędu spadkiem produkcji w ujęciu miesięcznym. Naszym zdaniem główną przyczyną spadku produkcji budowlano-montażowej w kwietniu było - podobnie jak I kw. br. - silne obniżenie inwestycji publicznych, związane ze zmniejszonym wykorzystanie środków unijnych na początku nowej perspektywy finansowej 2014-2020. Wsparciem dla takiej oceny jest odnotowane w kwietniu głębokie zmniejszenie produkcji w dziale "inżynieria lądowa i wodna" (o 31,5% r/r wobec spadku o 21,9% w marcu). Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach, mimo niskiej aktywności inwestycyjnej sektora publicznego, dynamika produkcji budowlano-montażowej będzie stopniowo rosnąć, do czego przyczynią się efekty niskiej ubiegłorocznej bazy.

W oczekiwaniu na efekty programu 500plus

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS liczona w cenach bieżących sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w kwietniu o 3,2% r/r wobec wzrostu o 0,8% w marcu, co było powyżej naszej prognozy (2,5%) i poniżej konsensusu rynkowego (3,4%). Liczona w cenach stałych sprzedaż detaliczna zwiększyła się w kwietniu o 5,5% r/r wobec wzrostu o 3,0% w marcu, co oznacza powrót dynamiki sprzedaży do poziomu zgodnego z krótkookresowym trendem. Głównymi czynnikami oddziałującymi w kierunku zwiększenia realnej dynamiki sprzedaży detalicznej liczonej w cenach stałych były wyższe tempa wzrostu sprzedaży w kategoriach "pojazdy samochodowe i części" (19,1% r/r w kwietniu wobec 11,9% w marcu) oraz "meble, RTV, AGD" (15,2% r/r w kwietniu wobec 0,9% w marcu). Oczekujemy, że począwszy od czerwca br. dynamika sprzedaży wyraźnie przyspieszy, do czego przyczyni się uruchomienie wypłat środków w ramach programu 500plus.

Znaczące ryzyko w górę dla naszych prognoz PKB i stóp NBP w 2016 r.

Dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej wskazują, że odnotowane w marcu br. (por. MAKROmapa z 19.04.2016) silne spowolnienie wzrostu obu tych kategorii miało najprawdopodobniej charakter przejściowy. Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach umiarkowana dynamika produkcji, wspierana przez stopniowy wzrost aktywności w niemieckim przetwórstwie przemysłowym, utrzyma się. Ponadto, spodziewamy się, że w najbliższych miesiącach sprzedaż detaliczna przyspieszy w związku z programem 500+. Obniżenie inwestycji publicznych, znajdujące odzwierciedlenie w spadku produkcji budowlano-montażowej, będzie nadal hamować wzrost gospodarczy, jednak negatywny wpływ tego czynnika na wzrost gospodarczy będzie stopniowo wygasać. W sumie zatem dostrzegamy znaczące ryzyko dla naszego scenariusza, zgodnie z którym spowolnienie wzrostu PKB w I kw. utrzyma się w II kw., a RPP obniży stopy procentowe o 50 pb w lipcu br. w odpowiedzi na spadek dynamiki PKB i pogłębienie deflacji.

Naszym zdaniem dla właściwej oceny tego ryzyka konieczne jest zapoznanie się z wynikami badań koniunktury w przetwórstwie strefy euro (PMI) w maju br., które zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu.

Nasz najnowszy scenariusz makroekonomiczny przedstawimy w MAKROmapie w dn. 6.06.2016 r.

Sumaryczny wpływ opublikowanych dziś wyraźnie lepszych od oczekiwań danych o produkcji przemysłowej i nieznacznie niższych od konsensusu danych o sprzedaży detalicznej jest w naszej ocenie lekko pozytywny dla złotego i negatywny dla cen polskich obligacji.

Jakub Borowski

Główny Ekonomista

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Analitycy ING Banku

Spodziewamy się umiarkowanej dynamiki aktywności gospodarczej (produkcja - wzrost z 0,5%r/r do 3,1%r/r, sprzedaż detaliczna z 0,8%r/r do 1%r/r). Słabym punktem pozostanie głęboki spadek produkcji budowlano-montażowej (zakładamy -17,4%r/r) powodowany brakiem środków unijnych. W naszej ocenie produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna będą stopniowo poprawiać się począwszy od maja, równocześnie istotne przyśpieszenie nastąpi dopiero w drugiej połowie roku. Wskazuje na to poprawa aktywności gospodarczej w Niemczech i uruchomienie programu 500+.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: produkcje | 500 zł na dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »