Ważny ruch kadrowy rządu. Nowa szefowa kluczowej instytucji

Katarzyna Duber-Stachurska została nową szefową Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - poinformowała na piątkowym briefingu minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska Nałęcz.

- Chciałam z dużą satysfakcją ogłosić, że w wyniku konkursu na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości została powołana pani Katarzyna Duber-Stachurska" - powiedziała szefowa MFiPR na konferencji prasowej.

"PARP jest przekazywana w najlepsze ręce"

Minister Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała jednocześnie zmiany sposobu działania PARP, tak aby Agencja współpracowała z przedsiębiorcami, a nie ich "nadzorowała". Podziękowała jednocześnie odchodzącej p.o. prezesa PARP Joannie Zembaczyńskiej-Świątek, która - jak mówiła - "zgodziła się przez ten przejściowy czas, w którym prowadziliśmy konkurs (...) przejąć stery w PARP".

Reklama

- Jestem przekonana, że PARP jest przekazywana w najlepsze ręce. Od dzisiaj instytucja rusza w nowy etap, potrzebny dla polskiej przedsiębiorczości i polskiej gospodarki - powiedziała minister o nowej szefowej PARP.

Podkreśliła też, że PARP musi przyspieszyć konkursy dla przedsiębiorców i stać się centrum innowacyjnym i rozwojowym dla polskich przedsiębiorców. 

Katarzyna Duber-Stachurska jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Przez ponad 20 lat pracowała w polskim oddziale Societe Generale jako Dyrektor Bankowości Transakcyjnej i Dyrektor Zarządzający, była też związana z Bankiem Pekao. Od listopada 2019 r. pełniła funkcję wiceprezes Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych.

W PARP z początkiem roku odwołano cały zarząd

W styczniu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz odwołała cały zarząd Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Mówiła wówczas że PARP nie jest "instytucją zdegenerowaną", ale - jak podkreślała - chodzi jej o to, by realizowała swoje zadania szybciej i sprawniej.

- Celem takim dosłownie "na dzień dobry" jest skrócenie czasu rozpatrywania wniosków. W listopadzie minionego roku zakończył się konkurs, w którym zgłoszono 3000 wniosków i dowiedziałam się od odwołanego dzisiaj zarządu PARP, że te wnioski będą rozpatrywane przez rok - mówiła minister, dodając, że w jej opinii jest to "nie do przyjęcia".

Na p.o. prezesa PARP minister Pełczyńska-Nałęcz wybrała wówczas Joannę Zębaczyńską-Światek, wcześniej kierującą departamentem koordynacji i wdrażania programów w tej instytucji.

Szefowa MFiPR, podkreślając potrzebę sprawnego działania PARP pod dobrym kierownictwem, zwracała uwagę, że jest to "największa instytucja wspierająca przedsiębiorców w Polsce", dysponująca ogromnymi środkami na wsparcie krajowych firm.

- W perspektywie finansowej 2021-2027 to jest ok. 20 mld zł z funduszy strukturalnych. W tym roku PARP powinien przekazać przedsiębiorcom 3,5 mld zł - mówiła w styczniu minister.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: PARP | Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »