Wbrew zapowiedziom wycinka w lasach nie ustaje. "6 tys. ciężarówek drewna dziennie"

Mimo zapewnień rządu, że z wycinki zostanie wyłączonych 20 proc. powierzchni polskich lasów, każdego dnia ok. 5,8 tys. ciężarówek zapełnianych jest ściętymi drzewami - alarmuje organizacja Greenpeace. Aktywiści domagają się szybkich działań: zwołania okrągłego stołu ws. zaprzestania wycinek w lasach, a także, żeby rozwiązania określane jako tymczasowe stały się trwałym ograniczeniem. Jak podkreślają, działać trzeba w tym momencie, bo "skala wycinki powinna niepokoić na kilku poziomach".

Wycinka lasów w Polsce postępuje. - Codziennie ok. 6 tys. dużych ciężarówek załadowanych drewnem wyjeżdża z polskich lasów. To jest bardzo dużo, prawie dwa razy więcej, niż Lasy Państwowe wycinały na początku wieku, tak że ten skok liczby wycinanych drzew jest bardzo duży - powiedział agencji informacyjnej "Newseria" Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska. 

Wycinki - jak alarmują aktywiści - w dalszym ciągu trwają również w lasach objętych styczniowym moratorium Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Miało ono wstrzymać lub ograniczyć pozyskiwania drewna w lasach Skarbu Państwa pozostających w zarządzie Lasów Państwowych (LP). Doraźne działanie objęło zaledwie 1,3 proc. lasów - jak tłumaczyło MKiŚ - najcenniejszych przyrodniczo.

Reklama

Wycinka lasów w Polsce nie ustaje

Okazuje się, że w co najmniej dwóch lokalizacjach w Bieszczadach, w których resort nakazał LP wstrzymanie prac, nadal trwają wycinki - alarmuje Greenpeace.

Obwód pni niektórych wyciętych drzew miał sięgać nawet trzech metrów. Również w ubiegłym tygodniu o wycince na terenie lasów uzdrowiskowych w okolicy Iwonicza-Zdroju informowała Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. 

- Skala tych wycinek nie pozwala na prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej, bo my oczywiście musimy wycinać drzewa, by dostawać drewno, z którego produkowane są różne ważne produkty, natomiast z całą pewnością ona nie musi być aż tak wielka, jak to widzieliśmy w ostatnich latach - mówi Cibor cytowany przez agencję. 

Według aktywistów skala wycinki w lasach powinna niepokoić na kilku poziomach. Lasy to nie tylko obszary cenne przyrodniczo, w których żyją rzadkie gatunki zwierząt czy roślin, ale również miejsca, po których chętnie spacerują mieszkańcy. - To są miejsca bardzo ważne ze względu na przetrzymywanie wody w środowisku. Jeżeli ten las się wytnie, ta woda po prostu spłynie i będziemy bardziej narażeni na suszę - tłumaczy przedstawiciel Greenpeace Polska. 

Greenpeace: 20 proc. polskich lasów powinno zostać wyłączone z wycinek

Greenpeace apeluje do rządzących o wprowadzenie w trybie pilnym wstrzymania wycinek na obszarze 20 proc. powierzchni polskich lasów. Ponadto aktywiści chcą, żeby rozwiązania określane jako tymczasowe stały się jednak trwałym ograniczeniem.

- Oczekujemy od polskiego rządu po pierwsze pilnych, odważnych decyzji dotyczących 1/5 polskich lasów - postuluje Cibor. 

- A po drugie, podjęcia jak najszybciej poważnej debaty na temat tego, jak zmienić całą gospodarkę leśną w naszym kraju, tak aby ona była w zdecydowanie lepszym stopniu przystosowana do obecnej sytuacji, która wymaga innego podejścia do lasów, niż obserwowaliśmy w ostatnich latach - dodaje.

Według ekspertów, na pozostałych 80 proc. powierzchni gospodarka leśna powinna być prowadzona przy zapewnieniu ciągłości lasów, z poszanowaniem przyrody, ochrony środowiska, klimatu oraz szeroko rozumianych względów społecznych - podaje Newseria. 

Aktywiści chcą okrągłego stołu ws. zaprzestania wycinek w lasach

Organizacja proponuje zwołanie okrągłego stołu leśnego, za którym zasiądą wszystkie zainteresowane strony. Zbierane są także podpisy pod petycją ws. ochrony lasów i zaprzestania wycinki lasów.

Po II wojnie światowej lesistość Polski, czyli udział lasów w jej powierzchni, wynosił 21 proc. Od tamtej pory, rok po roku, lasów w Polsce przybywa. Powierzchnia polskich lasów wzrosła o połowę od czasów II wojny światowej i obecnie wynosi 30 proc.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wycinka lasów | Lasy Państwowe | Greenepeace
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »