Węgry pogrążą się w stagnacji. Najnowsze dane nie pozostawiają wątpliwości

Produkt krajowy brutto (PKB) Węgier w III kwartale 2024 spadł o 0,7 proc. - wynika z wtorkowych danych KSH (Hungarian Central Statistical Office). Potwierdziły się wcześniejsze szacunki. Węgry tkwią w gospodarczej stagnacji. Wiele wskazuje na to, że w całym 2024 roku dynamika PKB Węgier będzie ujemna.

Produkt krajowy brutto Węgier spadł w trzecim kwartale 2024 r. o 0,7 proc., potwierdzając wstępne szacunki i po spadku o 0,2 proc. w poprzednim kwartale.

PKB był o 0,8 proc. niższy według danych "surowych" i o 0,7 proc. niższy według danych wyrównanych (uzgodnionych sezonowo i kalendarzowo) niż w analogicznym okresie roku poprzedniego - podał KSH, dodając, że dane o spadku PKB o 0,7 proc. są zgodne z wcześniejszym szacunkiem.

Tempo wzrostu PKB na Węgrzech osiągnęło najwyższy w historii poziom 11,7  proc. w trzecim kwartale 2020 r. i rekordowo niski poziom (-14,50 proc.) w drugim kwartale 2020 r. - przypomina Trading Economics.

Reklama

Kryzys w Niemczech bije w węgierską gospodarkę

- Węgrzy mają trochę mniej szczęścia niż my - u nich płace nie rosną tak szybko jak w Polsce i nie mają podtrzymującej wzrost gospodarczy dużej konsumpcji gospodarstw domowych - komentuje w rozmowie z Interia Biznes ekonomista Marek Zuber. Jego zdaniem, główną przyczyną słabych wyników węgierskiej gospodarki jest kryzys w Niemczech i spadek węgierskiego eksportu do Niemiec. - Udział sektora automotive w węgierskiej gospodarce jest duży, a niemiecki przemysł motoryzacyjny dołuje - tłumaczy Marek Zuber.

Jak przekonuje Marek Zuber, polska gospodarka też cierpi z powodu niemieckiego kryzysu, ale - w odróżnieniu od Węgier - mamy jeszcze eksportowe sektory branży AGD, branży meblarskiej czy produkcji żywności.

- Problemem nie jest tzw. techniczna recesja w tym, czy innym kraju, bo takiej technicznej recesji obywatele, przy odrobinie szczęścia, mogą nawet nie zauważyć. Problemem jest realna recesja, a ta grozi Niemcom  - Marek Zuber tłumaczy, że przeciągające się realne problemy niemieckiej gospodarki mogą być wyjątkowo niebezpieczne dla takich krajów jak Węgry.

Węgierski przemysł dołuje - szczególnie produkcja motoryzacyjna

Węgierski urząd statystyczny informuje, że przemysł zanotował w III kwartale wynik niższy o 4,4 proc. (w tym przetwórstwo przemysłowe o 6,2 proc.) w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego - podał KSH. Z informacji węgierskiego urzędu statystycznego wynika także, że wśród gałęzi przetwórstwa przemysłowego największy udział w spadku miała produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz produkcja sprzętu elektrycznego. Dynamika wzrostu w budownictwie była o 4,0 proc., a w rolnictwie (na skutek suszy) o 14,9 proc. niższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Nieco lepiej sytuacja wyglądała w usługach (ogółem wzrost o 1,9 proc.). Spadek produktu krajowego brutto w III kwartale 2024 r. został zredukowany przez usługi - poinformował KSH we wtorkowej publikacji dot. PKB Węgier.

Wykres. Kwartalne dane dot. wzrostu węgierskiego PKB

Trzy lata, dwie recesje techniczne


Dane z węgierskiej gospodarki okazały się zbieżne z wstępnymi odczytami. Węgierscy analitycy ING Peter Virovacz i Kinga Havasi zwrócili uwagę, że w okresie trzech lat Węgry wpadły w dwie recesje techniczne. W niedawnym komentarzu napisali, że słabe dane z gospodarki "zmuszają do obniżenia prognozy PKB na ten rok, ale też stawiają pod znakiem zapytania rządowy cel wzrostu na przyszły rok".

Zdaniem węgierskich analityków ING, coraz słabsze wyniki węgierskiej gospodarki od początku br. negatywnie wpływają na perspektywy wzrostu w roku przyszłym.

"Niedawna konferencja prasowa rządu ujawniła, że przyszłoroczny budżet będzie oparty na bardzo optymistycznym założeniu wzrostu PKB o 3,4 proc. - zwrócili uwagę analitycy ING.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »