Węgry przekierowują fundusze z OFE do kasy państwowej

Parlament węgierski przyjął w poniedziałek rządowy plan zmierzający do przekierowania części emerytur z otwartych funduszy emerytalnych do kasy państwowej, co krytycy uważają za sposób na zmniejszenie deficytu budżetowego.

Parlament węgierski przyjął w poniedziałek rządowy plan zmierzający do przekierowania części emerytur z otwartych funduszy emerytalnych do kasy państwowej, co krytycy uważają za sposób na zmniejszenie deficytu budżetowego.

Ustawa, którą przyjęto 249 głosami za, przy 11 przeciwnych, przewiduje, że część składek, jakie powinny trafić do prywatnych funduszy emerytalnych, zostanie skierowana do kasy państwowej, co przyniesie budżetowi dodatkowych 1,5 mld euro. Jednocześnie 293 głosami za, przy 9 przeciwnych stworzono wszystkim emerytom ustawową możliwość powrotu do całkowicie państwowego systemu emerytalnego - informuje we wtorek portal Index.hu.

Węgry wprowadziły w 1998 r. system emerytalny składający się z 3 filarów: publicznego, obowiązkowego prywatnego i dobrowolnego prywatnego. Węgrzy przekazują do funduszy emerytalnych 9,5 proc. swych zarobków brutto. Ci, którzy zaczęli pracować po 1998 r., muszą wpłacać 8 proc. zarobków do funduszy prywatnych i 1,5 proc. do państwowych. Osoby zatrudnione wcześniej miały możliwość pozostania całkowicie w systemie publicznym.

Reklama

Rządowy program premiera Viktora Orbana, który za wszelką cenę usiłuje obniżyć deficyt budżetowy, przewiduje jednak przekierowanie wszystkich nowych składek na OFE do systemu publicznego przynajmniej w okresie od listopada 2010 do końca 2011 r. Ci, którzy wpłacają część zarobków do OFE, do końca 2011 r. mogą również zdecydować, czy chcą w nich pozostać, czy też przejść całkowicie do systemu państwowego. Jeśli rachuby rządu się sprawdzą, może to przynieść kasie państwowej dalsze 6 mld euro.

Według rządowych źródeł portalu Idnex.hu większość tych pieniędzy zostałaby przeznaczona za zmniejszenie deficytu.

W październiku 2008 r. Węgry zostały wsparte pakietem pomocowym MFW, UE i Banku Światowego wysokości 20 mld euro. Budapeszt zobowiązał się wówczas zredukować swój deficyt do 3,8 proc. PKB w 2010 r.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: fundusze | rząd | kasy | 'Kasa' | KAS | Węgry | OFE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »