Wiek emerytalny wzrośnie? Ekspertka ostrzega, czasu jest coraz mniej
Wiek emerytalny wynosi obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nie brakuje jednak głosów, że konieczne jest jego podniesienie. Twierdzi tak chociażby ekspertka z SGH, która wskazuje, że jeśli do podniesienia wieku emerytalnego nie dojdzie, możemy liczyć się z załamaniem systemu ubezpieczeń społecznych.
- Prfof. Agnieszka Chłoń-Domińczak z SGH przekonuje, że podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne.
- Wyższy wiek emerytalny jest odpowiedzią na problemy systemu ubezpieczeń oraz rynku pracy.
- Prognozy wskazują, że w 2060 roku niemal co trzeci Polak będzie osobą w wieku 65 lat i więcej.
Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W przypadku mężczyzn ten wiek nie odbiega mocno od standardów w Europie, ale już wiek emerytalny dla Polek należy do najniższych w Europie. Tymczasem zbyt niski wiek emerytalny może zagrozić stabilności systemu emerytalnego.
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii SGH w rozmowie z Polską Agencją Prasową zwróciła uwagę, że zgodnie z prognozami w 2060 roku liczba ludności w Polsce spadnie do 30,9 mln osób. Wśród tak ograniczonej liczy Polaków jeszcze mniejszy niż dziś będzie odsetek osób w wieku produkcyjnym.
W 2025 roku odsetek Polaków powyżej 65. roku życia ma sięgnąć 20,9 proc., w 2060 roku w tym wieku będzie już prawie co trzeci z nas (32,9 proc.). Jeszcze gorzej będzie w dużych miastach, gdzie udział seniorów wzrośnie nawet do 40 proc. ogółu ludności.
Jednocześnie liczba biorców emerytur będzie wciąż rosnąć, a odsetek osób aktywnych zawodowo będzie systematycznie spadać. Już teraz na jednego emeryta przypada 1,8 pracownika jak podaje GUS.
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak w rozmowie z PAP zaznacza, że chociaż temat jest politycznie bardzo trudny, "podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne". W obecnych okolicznościach demograficznych i tych, które prognozowane są na kolejne lata, nie sposób będzie uzyskać stabilność finansów sektora ubezpieczeń społecznych z obecnym systemem emerytalnym.
Ekspertka zwraca uwagę, że obecnie standardem na kontynencie jest wiek emerytalny wynoszący 67 lat dla kobiet i mężczyzn. "Podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne i konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń i transferów społecznych w Polsce" - podkreśliła prof. Chłoń-Domińczak w rozmowie z PAP.
Wyższy wiek emerytalny jest sposobem nie tylko na ratowanie systemu ubezpieczeń. Dłuższa aktywność zawodowa może być odpowiedzią na zachowanie funkcjonalności i konkurencyjności polskiej gospodarki.
Obecnie jednak nie ma planów podnoszenia wieku emerytalnego. Rada Ministrów pod rządami Donalda Tuska nie planuje podnosić wieku przechodzenia na emeryturę, a społeczny odbiór takiego pomysłu jest bardzo negatywny.
Przemysław Terlecki