Wietnam dołącza do rywalizacji o metale ziem rzadkich. Goni Chiny
Wietnam planuje ponownie uruchomić Dong Pao - największą w kraju kopalnię metali ziem rzadkich. Mają mu w tym pomóc zachodni inwestorzy. Celem projektu, który oficjalnie poparły Stany Zjednoczone, jest osłabienie dominacji Chin w tym sektorze i zagwarantowanie łańcuchów dostaw producentom m.in. chipów i zaawansowanych technologicznie podzespołów. Kopalnia ma ponownie ruszyć w pod koniec przyszłego roku.
Z badań amerykańskich geologów wynika, że Wietnam ma drugie co do wielkości złoża metali ziem rzadkich na świecie. Są one niewykorzystane, bo koszt inwestycji związanych z eksploatacją złóż znacznie przewyższa niskie ceny na te pierwiastki dyktowane przez Chiny - kraju, który ma niemal monopol na rynku światowym na metale ziem rzadkich.
Zawarcie umów z zachodnimi firmami rozwiązałoby ważną przeszkodę. Odkąd Chiny zwiększyły podaż i obniżyły ceny, japońscy inwestorzy, m.in. Toyota Tsusho i Sojitz, zrezygnowali z wcześniejszych projektów w Dong Pao.
Według Uniwersytetu Górnictwa i Geologii w Hanoi, metale ziem rzadkich w Dong Pao są stosunkowo łatwo dostępne i koncentrują się głównie w rudach bastnazytu. Są one zwykle bogate w cer stosowany do produkcji płaskich ekranów oraz w lantanowce, takie jak prazeodym i neodym, które wchodzą w skład magnesów. Według prognoz, roczne wydobycie Dong Pao wynosiłoby około 43 tys. ton rud pierwiastków.
Przed dwoma tygodniami Hanoi odwiedził prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden. Podczas jego pobytu zawarto historyczne porozumienie, które dotyczy m.in. przyciągnięcia do złóż metali ziem rzadkich inwestorów. Wydobycie miałoby zmniejszyć uzależnienie Zachodu od importu tych kruszców z Chin i zagwarantować ich regularne dostawy. Wietnam zaś zyskałby miano jednego z czołowych producentów pierwiastków ziem rzadkich.
W ankiecie Reutersa 12 dyrektorów branżowych, inwestorów, analityków i zagranicznych urzędników opisało plany Zachodu wobec Wietnamu jako sposób na stabilizację łańcuchów dostaw i zmniejszenie zależności od Chin. Ich zdaniem stworzenie w Wietnamie ważnego centrum wydobycia metali ziem rzadkich daje temu krajowi możliwość stania się ważnym graczem na arenie międzynarodowej.
Posunięcie to stanowiłoby krok w kierunku zbudowania solidnego łańcucha dostaw pierwiastków ziem rzadkich. Kolejnym celem ma być rozwój zdolności do bardzo skomplikowanej rafinacji rud metali wykorzystywanych w magnesach pojazdów elektrycznych, smartfonach czy w turbinach wiatrowych. Departament Energii Stanów Zjednoczonych poinformował, że proces metalizacji tych rud jest kontrolowany przez Chiny, które wytwarzają 90 proc. metali ziem rzadkich.
Przed końcem roku rząd Wietnamu planuje ogłosić przetargi na kilka bloków nieczynnej od siedmiu lat kopalni Dong Pao - informuje Reuters powołując się na niepublikowane informacje wietnamskiego Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Środowiska. Miałaby ona rozpocząć pracę w przyszłym roku - poinformował Luu Anh Tuan, prezes Vietnam Rare Earth JSC (VTRE), głównej rafinerii kraju.
O co najmniej jedną koncesję będzie się ubiegać australijska spółka Blackstone Minerals Ltd (BSX.AX). Jeśli jej projekt wygra, planuje zainwestować w wietnamskie kruszce około 100 milionów dolarów. Firma już prowadzi rozmowy z potencjalnymi klientami, w tym z producentami samochodów elektrycznych. Oferuje im kontrakty z ustalonymi cenami, które uchronią dostawców przed wahaniami i zagwarantują kupującym bezpieczny łańcuch dostaw.
Wietnam planuje rozbudowę innych kopalń. Zgodnie z planem ogłoszonym w lipcu przez Hanoi, roczne wydobycie rud metali ziem rzadkich ma osiągnąć do 2030 r. 60 tys. ton - ponad jedną trzecią wielkości, jaką wyznaczył dla swojego wydobycia Pekin (210 tys. ton). Zdaniem zachodnich ekspertów, realne wydobycie rud tych kruszców w Wietnamie osiągnie nie więcej niż 15 proc. przewidywanej produkcji Chin - o połowę mniej niż planuje Hanoi.