Winietowy system do 2011 r.

Analiza rynku paliw pod kątem praktyk stosowanych przez producentów - to jedno z działań, które Ministerstwo Gospodarki (MG) chce podjąć w celu poprawy sytuacji transportowców w Polsce - podał na swojej stronie resort.

Analiza rynku paliw pod kątem praktyk  stosowanych przez producentów - to jedno z działań, które  Ministerstwo Gospodarki (MG) chce podjąć w celu poprawy sytuacji  transportowców w Polsce - podał na swojej stronie resort.

W poniedziałek z transportowcami ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce (ZMPD) rozmawiał wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Po spotkaniu przedstawiciele resortu i ZMPD nie chcieli ujawnić, co udało się ustalić podczas rozmów. Tego dnia w Warszawie miała odbyć się manifestacja przewoźników z ZMPD. Odwołano ją jednak ze względu na zaproszenie do rozmów od wicepremiera.

Jak poinformował we wtorek resort, podczas poniedziałkowego spotkania Pawlak zapewnił przewoźników, że kontynuowane będą prace nad przepisami, które ograniczą negatywne skutki wahań kursowych. Przypomniał, że resort przygotował nowelizację ustawy Prawo dewizowe, która przewiduje zniesienie zasady walutowości i wprowadza możliwość rozliczania się przedsiębiorców w walutach wymienialnych. Ustawa ta jest w drugim czytaniu w Sejmie.

Reklama

Protest przewoźników trwa od początku 2008 r. Domagają się m.in: pozostawienia dotychczasowego systemu opłat za korzystanie z infrastruktury drogowej, udrożnienia granicy wschodniej, zniesienia ograniczenie w wwozie paliwa do Polski (200 l), skrócenia z 280 do 140 godzin czasu szkolenia kierowców oraz złagodzenia wysokiego kursu euro w stosunku do złotówki.

Wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz mówił na poniedziałkowym spotkaniu, że strona rządowa przesunęła termin likwidacji winietowego systemu opłat za korzystanie z infrastruktury drogowej na 2011 r. Od 1 grudnia 2008 r. zniesione zostanie również ograniczenie wwożonego do Polski paliwa. Rząd uwzględnił także postulat przewoźników dotyczący skrócenia godzin czasu szkolenia kierowców. Zapis ten znajduje się w opracowywanej nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami.

Prezes ZMPD Jan Buczek mówił w poniedziałek, że sytuacja polskich przewoźników jest "katastrofalna". "Będziemy nalegali, aby nasze postulaty miały status priorytetowy w rządzie" - podkreślał. Zapowiedział, że na 20 listopada planowany jest kolejny protest przewoźników. Jego przeprowadzenie uzależnione będzie od efektów działań podjętych przez rząd.

W trakcie trwającego już prawie rok protestu przewoźnicy podejmowali szereg akcji i działań, m.in. wysłali pismo z postulatami do premiera. W czerwcu kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło udział w protestach organizowanych w całej Polsce.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: resort | Ministerstwo Gospodarki | infrastruktura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »