Władze Chin chcą zwolnić 5-6 mln pracowników firm państwowych

W Chinach w najbliższych dwóch-trzech latach ma zostać zwolnionych 5-6 mln pracowników tzw. firm zombie, czyli wielkich, przynoszących straty państwowych molochów. To część wysiłków, by ograniczyć moce produkcyjne i zanieczyszczenia. Agencja Reuters powołuje się na dwa źródła powiązane z władzami.

Jedno z nich nazwało rządowe plany zwolnienia 5 mln pracowników sektorów, w których występuje nadprodukcja, "najodważniejszym posunięciem mającym na celu ograniczenie wydatków w ciągu prawie dwóch dekad". Restrukturyzacja państwowych przedsiębiorstw w latach 1998-2003 doprowadziła do zwolnienia ok. 28 mln ludzi i kosztowała władze centralne ok. 73,1 mld juanów (11,2 mld dolarów). Drugie źródło twierdzi, że tym razem pracę straci 6 mln osób.

Oba źródła nie zgodziły się na ujawienie tożsamości, gdyż nie pozwolono im rozmawiać z dziennikarzami o delikatnej z politycznego punktu widzenia sprawie, która mogłaby wywołać społeczne niepokoje.

Reklama

Dla mającego obsesję na punkcie stabilności chińskiego rządu priorytetem jest kontrolowanie bezrobocia i niedopuszczanie do rozruchów, które może ono wywołać - pisze Reuters. Według agencji władze w Pekinie starają się ożywić słabnącą gospodarkę poprzez usprawnienie działalności rozdętych sektorów, począwszy od górnictwa węglowego po przemysł stalowy. Jednak zwolnienia są jednym z największych problemów lokalnych władz, które cierpią na brak pieniędzy na odprawy.

W poniedziałek minister ds. zasobów ludzkich i bezpieczeństwa socjalnego Yin Weimin ogłosił, że władze oczekują zwolnienia 1,8 mln pracowników w górnictwie węgla kamiennego i przemyśle stalowym. Jest to około 15 proc. zatrudnionych w tych branżach. Nie określono jednak, kiedy te redukcje miałyby nastąpić.

Zamknięcie wielkich, przynoszących straty państwowych molochów, zwanych firmami zombie było wymieniane jako jeden z głównych celów rządu na ten rok. Mianem firm zombie określa się przedsiębiorstwa, które wstrzymały produkcję, ale wciąż zatrudniają pracowników, gdyż lokalne władze obawiają się społecznych i gospodarczych skutków bankructwa i bezrobocia - pisze Reuters.

Wzrost gospodarczy w Chinach wyniósł w 2015 roku 6,9 proc. i był najsłabszy od 25 lat. Na rok bieżący władze prognozują wzrost o 6,5-7 proc. Według oficjalnych danych stopa bezrobocia wynosiła na koniec ubiegłego roku 5,01 proc., ale wielu ekonomistów sądzi, iż dane te są zaniżone.

- - - - -

Wczoraj Interia informowała: Redukcje zatrudnienia górnictwie i przemyśle stalowym w Chinach

Władze chińskie oczekują zwolnienia 1,8 miliona pracowników w górnictwie węgla kamiennego i przemyśle stalowym. Jest to około 15 proc. zatrudnionych w tych branżach. Nie określono jednak, kiedy te redukcje miałyby nastąpić.

Minister ds. zasobów ludzkich i bezpieczeństwa socjalnego Yin Weimin powiedział w poniedziałek, że chodzi o niezbędną redukcję nadmiaru mocy produkcyjnych. - Wiąże się to z przeniesieniem (do innej pracy) 1,8 miliona pracowników - powiedział Yin na konferencji prasowej. Przyznał, iż będzie to bardzo trudne zadanie, ale wyraził przekonanie, że zostanie ono wykonane.

W górnictwie zatrudnienie ma się zmniejszyć o 1,3 miliona osób, a w przemyśle stalowym o 500 tysięcy - poinformował minister. W sumie obie te branże zatrudniają ok. 12 mln osób.

Reuters odnotowuje, że w zeszłym tygodniu przedstawiciele chińskich władz zapowiadali, iż rząd centralny przeznaczy 100 miliardów juanów (15,27 mld USD) w ciągu dwóch lat na przeniesienie do innej pracy tych, którzy zostaną zwolnieni w ramach redukcji nadmiaru mocy produkcyjnych w niektórych branżach, głównie w górnictwie węgla i przemyśle stalowym.

Wzrost gospodarczy w Chinach wyniósł w 2015 roku 6,9 proc. i był najsłabszy od 25 lat. Na rok bieżący władze prognozują wzrost o 6,5-7 proc. Według oficjalnych danych, stopa bezrobocia wynosiła na koniec ubiegłego roku 5,01 proc., ale - jak podkreśla Reuters - wielu ekonomistów sądzi, iż dane te są zaniżone.

Pobierz: darmowy program do rozliczeń PIT 2015

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | zwolniony | wladz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »