Woda, wodór, węgiel – przyszłość polskiej gospodarki. Podsumowanie Kongresu 3W

W jaki sposób technologie węglowe pozwolą nam podbić kosmos? W jakim zakresie inne, związane z wodą oraz wodorem zmienią świat i jak szybko to nastąpi? Czy sztuczna inteligencja jest dla ludzkości zagrożeniem czy szansą? To tylko kilka pytań, które padły na największym w naszej części Europy Kongresie ekspertów, zajmujących się technologiami z zakresu wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. A o tym, że odpowiedzi na nie chce poznać całkiem spora grupa osób, świadczy fakt, iż zainteresowanie wydarzeniem przerosło oczekiwania organizatorów.

Prezentacja partnera

Kongres 3W został zorganizowany w dniach 27-28 listopada w Warszawie. 3. edycja wydarzenia zgromadziła 1500 osób, w tym ponad 150 prelegentów i 130 akredytowanych dziennikarzy. Łącznie odbyło się 14 godzin dyskusji. Dlaczego 3W? Wodór, woda i węgiel przywołują istotne aspekty dla ludzkości. Woda jest źródłem życia, stanowi najważniejszy fundament naszego istnienia. Wodór jest paliwem przyszłości, a węgiel odgrywa kluczową rolę jako podstawowy składnik wspierający funkcjonowanie naszego świata - wyjaśniała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, będącego organizatorem imprezy.

3W: sektor warty 4,86 mld dolarów

Na wstępie przywołajmy konkretne liczby, gdyż to one robią największe wrażenie. Otóż wartość sektora 3W w Polsce szacowana jest na 4,86 mld dolarów. Co więcej, obserwowany jest dynamiczny rozwój - jego wartość do 2030 r. może wzrosnąć nawet do 5,6 mld dolarów. Z jednej strony pokazuje to, jak bardzo jest on perspektywiczny, z drugiej, że warto o nim rozmawiać.

Podczas Kongresu 3W na ten temat dyskutowali najwybitniejsi specjaliści: m.in. światowej sławy fizyk teoretyczny i futurolog dr Michio Kaku, również fizyk, ale i artysta prof. Andrzej Dragan, ekspert od grafenu prof. Łukasz Kaczmarek oraz badaczka warunków życia w izolacji dr Joanna Jurga.

To moment, kiedy podczas Kongresu 3W pojawiło się czwarte "W", symbolizujące współpracę. Wydarzenie okazało się bowiem miejscem spotkania ekspertów z najróżniejszych dziedzin, począwszy od świata naukowego, poprzez reprezentantów biznesu, administracji państwowej i organizacji pozarządowych, a kończąc na specjalistach z zakresów nowych technologii czy zrównoważonego zarządzania zasobami. To od nich wszystkich, wygłaszanych opinii i podjętych działań, w dużej mierze zależy przyszłość. Jak się rysuje?

Zmiany klimatyczne, czyli wyścig z czasem

Na podstawową kwestię uwagę zwrócił dr Michio Kaku, który przypomniał, że w 2023 r. zanotowano najcieplejszy od 125 tys. lat dzień. Oznacza to, iż zmianom klimatu trudno już zaprzeczać. Jakie jednak działania należy podjąć? Recepty zaprezentowane zostały w najnowszym raporcie, który miał swoją premierę na Kongresie 3W: "Świat 3W. Rzeczywistość i przyszłość". Warto dodać, iż opracowały go organizacje zajmujące się tworzeniem technologii z obszarów wody, wodoru i węgla pierwiastkowego.

- W obliczu wyzwania, jakim jest transformacja energetyczna, rośnie znaczenie gospodarki wodnej, węglowej a szczególnie wodorowej. Administracja pełni tutaj niezwykle istotną funkcję jako instytucja, która nie tylko dostarcza środki finansowe i właściwą legislację, ale również aktywnie uczestniczy we wdrażaniu tych rozwiązań. Jej rola zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym, jest nie do przecenienia - podkreślił dr Dominik Sypniewski z Politechniki Warszawskiej, prezentujący raport podczas Kongresu.

Zatrzymajmy się na moment przy wodorze. Po pierwsze, to niezwykle obiecujące paliwo, które w niedalekiej przyszłości może zrewolucjonizować branżę energetyczną. Nie bez powodu już dziś jest to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów energetyki. Po drugie, jego zastosowanie na większą skalę oznacza produkcję czystej energii elektrycznej, zasilanie pojazdów elektrycznych oraz efektywniejsze magazynowanie energii. Wszystko to stanowi krok w stronę zrównoważonego rozwoju.

- Europa Środkowa potrzebuje silnej infrastruktury energetycznej. Jasne się stało, że transformacja jest ważna ze względu na czystą energię i zmiany klimatyczne, które są olbrzymim wyzwaniem naszych czasów. Jednym ze sposobów, aby z nimi walczyć jest współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza - dodawał Ryan Bowles, doradca ekonomiczny w Ambasadzie USA w Warszawie.

Woda: wróg czy sprzymierzeniec?

Kolejnym wyzwaniem, na które zwracali uwagę liczni prelegenci, była woda. A konkretnie: ograniczenie jej zużycia, które z roku na rok rośnie. W przyszłości może to skutkować problemami z dostępem do wody pitnej. Inny punkt widzenia zaproponował wspomniany już dr Michio Kaku. Zauważył on mianowicie, iż w niedalekiej przyszłości woda może okazać się naszym sprzymierzeńcem, ale i wrogiem. Co miał na myśli? M.in. gwałtowne opady deszczu powodujące powodzie, susze i huragany.

- Woda jest jednym z obszarów, które są niezwykle istotne dla rozwoju społeczno-gospodarczego Polski i jako bank rozwoju widzimy potrzebę wspierania takich inicjatyw. Stąd narodziła się inicjatywa 3W: woda, wodór, węgiel. Woda, nie bez powodu, znajduje się tu na pierwszym miejscu - mówiła z kolei Marta Saracyn, menedżer ds. ryzyka w BGK.

Czwarta rewolucja przemysłowa przed nami

Reakcja na zmiany klimatyczne i ograniczenie zużycia wody to jedno. Kolejnym zagadnieniem poruszonym na Kongresie 3W okazał się rozwój technologiczny. - Odkrywamy sekrety ludzkiego DNA i węgla, który będzie podstawą wielu nowoczesnych rozwiązań i technologii. Nasze dzieci będą natomiast świadkami piątej rewolucji przemysłowej, związanej z wykorzystywaniem wodoru, np. w elektrowniach fuzyjnych - tłumaczył dr Kaku. Wybitny fizyk dodał też, iż właśnie wchodzimy w czwartą rewolucję przemysłową, czyli erę sztucznej inteligencji.

AI to przedmiot zainteresowania innego fizyka, który gościł na Kongresie 3W - prof. Andrzeja Dragana. - Szukałem jakiejkolwiek zagadki, którą potrafiłby rozwiązać mój 8-letni synek, a która byłaby za trudna dla Chat-GPT4 i mi się nie udało - mówił. Autor książki "Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi" w swoim wystąpieniu zwracał uwagę na ryzyko związane z niekontrolowanym rozwojem sztucznej inteligencji.

Na kongresie 3W pojawił się także temat rozwoju sektora kosmicznego w Polsce. Z jednej strony zaznaczono znaczny udział polskich firm w europejskich programach kosmicznych, z drugiej - rosnącą rolę naszego kraju. Dr Joanna Jurga wraz z prof. dr hab. inż. Łukaszem Kaczmarkiem z Politechniki Łódzkiej wskazali, iż rozwój innowacji w tym zakresie bardzo często łączy się właśnie z węglem.

Pierwszego dnia wydarzenia odbyła się wystawna gala, na której wręczono nagrody 3W. Oto wyróżnione firmy wraz z technologiami: Sygnis SA (Druk węglem szklistym), Panamint sp. z o.o. (Etykiety elektroniczne drukowane formami alotropowymi węgla), WTT S.A. (Oczyszczanie ścieków do czystości wody technologicznej oraz ZEWERO - plazmowe zgazowanie odpadów i produkcję wodoru), Zespół NanoCarbon Group z Politechniki Śląskiej (Druk nanostruktur węglowych - koszulka do pomiarów pracy serca EKG T-shirt), HiperH2 sp. z o.o. (Fotokatalityczna produkcja wodoru z odpadów płynnych) oraz NGCH sp. z o.o. (Bezplamieniowy, niskociśnieniowy piec wodorowy).

Kolejny Kongres 3W odbędzie się w 2024 r.

Prezentacja partnera

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »