Reklama

​Wskaźnik PMI dla Polski w czerwcu na poziomie 47,2 pkt. vs 40,6 pkt. w maju

Firma badawcza Markit podała, że wskaźnik PMI dla Polski w czerwcu był na poziomie 47,2 pkt. wobec 40,6 pkt. w maju i wobec prognozy PAP Biznes 46,3 pkt. Wartości wskaźnika wyższe, niż 50 pkt. sygnalizują wzrost aktywności ekonomicznej w badanym sektorze, a poniżej jej spadek.

"Według najnowszych wyników badań, w czerwcu polski sektor wytwórczy wciąż się kurczył, lecz warunki gospodarcze uległy poprawie na skutek rozluźnienia obostrzeń nałożonych z powodu pandemii. Wskaźniki produkcji i nowych zamówień gwałtownie wzrosły, osiągając poziom sprzed kryzysu wywołanego koronawirusem" - napisano w komentarzu do badania.

Autorzy badania podają, że tempo spadku zatrudnienia, zaległości oraz aktywności zakupowej wyhamowało, a polscy producenci byli bardziej optymistyczni odnośnie do przyszłej 12-miesięcznej produkcji.

Czerwcowy odczyt był najwyższy od czterech miesięcy.

Reklama

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Purchasing Managers' Index (PMI) to wskaźnik aktywności finansowej stworzony przez Markit Group i Institute for Supply Management of financial activity. Ma on na celu odzwierciedlenie aktywności managerów nabywających różnego rodzaju dobra i usługi.

Główny Indeks PMI jest średnią ważoną poszczególnych podindeksów (produkcji, nowych zamówień, zatrudnienia etc.) i może przybierać wartości od 0 do 100. Zwykle wskaźnik ten przyjmuje wartość między 40 a 60 pkt. Wartości wyższe, niż 50 pkt. sygnalizują wzrost aktywności ekonomicznej w badanym sektorze, a poniżej jej spadek.

Dane potrzebne do uzyskania wskaźnika są pobierane z anonimowych ankiet, przesyłanych przez managerów z różnych dziedzin gospodarki. Przy obliczaniu PMI brane są pod uwagę między innymi: stan produkcji przemysłowej, ilość i koszt prowadzonej działalności usługowej, aktywność w sektorze budownictwa oraz rezultat prowadzonej działalności w skali całego rynku. Poszczególne elementy mogą się różnić, w zależności od charakterystyki wybranej branży.

OPINIA:

Skrócenie czasu dostaw wraz ze znoszeniem ograniczeń administracyjnych

Wzrost indeksu wynikał z wyższych wkładów 4 z 5 jego składowych (dla nowych zamówień, bieżącej produkcji, zatrudnienia oraz zapasów), podczas gdy przeciwny wpływ miał niższy wkład składowych dla czasu dostaw. Warto jednak zwrócić uwagę, że niższy wkład składowej dla czasu dostaw oznacza skrócenie czasu dostaw, co w obecnych warunkach wskazuje na stopniową odbudowę zerwanych przez pandemię łańcuchów dostaw. Warto przypomnieć, że w początkowej fazie pandemii wydłużający się czas dostaw zawyżał wartość indeksu PMI.

Wykorzystanie mocy wytwórczych długo nie powróci do poziomu sprzed pandemii

W strukturze danych na uwagę zasługuje silny wzrost składowych dla nowych zamówień, w tym nowych zamówień eksportowych, choć pozostają one nadal wyraźnie poniżej granicy 50 pkt. Tym samym tempo spadku nowych zamówień istotnie obniżyło się w czerwcu w porównaniu do maja. Uważamy, że w najbliższych kwartałach ożywienie światowego handlu będzie powolne. Wsparcie dla takiej oceny stanowią opublikowane dzisiaj dane nt. indeksu PMI dla chińskiego przetwórstwa, które wskazały na dalszy spadek nowych zamówień zagranicznych, sygnalizując jednocześnie, że źródłem obserwowanego obecnie ożywienia w chińskim przetwórstwie jest popyt wewnętrzny.

Utrzymujący się spadek nowych zamówień wskazuje w naszej ocenie, że wykorzystanie mocy wytwórczych w polskim przetwórstwie jeszcze długo nie powróci do poziomów sprzed pandemii. Z kolei niski stopień wykorzystania mocy wytwórczych będzie ograniczał przestrzeń dla wzrostu inwestycji w kolejnych kwartałach.

Dalszy spadek produkcji mimo stopniowego wznawiania działalności przez kolejne firmy

Niższe tempo spadku nowych zamówień znalazło odzwierciedlenie zarówno w wolniejszym obniżaniu się bieżącej produkcji jak i zaległości produkcyjnych. Wzrostowi składowej dla bieżącej produkcji sprzyja dalsze odmrażanie aktywności w polskim przetwórstwie (m.in. wznowienie produkcji w czerwcu przez część fabryk samochodów).

Coraz więcej optymizmu w polskim przetwórstwie

Zatrudnienie w polskim przetwórstwie w czerwcu odnotowało dalszy spadek, choć był on wolniejszy niż w maju. Naszym zdaniem odzwierciedla to rosnący optymizm ankietowanych firm sygnalizowany przez wzrost wskaźnika przyszłej produkcji w horyzoncie 12 miesięcy znacząco powyżej granicy 50 pkt. (najwyżej od lutego br.).

Dane potwierdziły silny spadek polskiego PKB w II kw.

Dzisiejsze wyniki badań koniunktury wskazują na utrzymujący się negatywny wpływ epidemii COVID-19 na aktywność w polskim przetwórstwie, choć widoczne są już efekty jego stopniowego odmrażania. Średnia wartość indeksu PMI w II kw. wyniosła 39,9 pkt. wobec 46,0 pkt. w I kw.

Wyniki badań koniunktury stanowią wsparcie dla naszej prognozy dynamiki PKB w II kw. (-10,5% r/r wobec 2,0% w I kw.). Jednocześnie struktura danych wskazująca na dalszy spadek nowych zamówień jest spójna z naszą prognozą, zgodnie z którą polski PKB osiągnie poziom sprzed pandemii najwcześniej w I poł. 2022 r.


Jakub Olipra
Ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.


 Dowiedz się więcej na temat: makroekonomia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »