Wykorzystać środki

W czwartym kwartale br. powiatowe urzędy pracy otrzymały z Funduszu Pracy dodatkowe pieniądze na aktywizację zawodową bezrobotnych. Osoby takie słusznie obawiają się, że środki niewykorzystane w tym roku przepadną.

W czwartym kwartale br. powiatowe urzędy pracy otrzymały z Funduszu Pracy dodatkowe pieniądze na aktywizację zawodową bezrobotnych. Osoby takie słusznie obawiają się, że środki niewykorzystane w tym roku przepadną.

Z prawnego punku widzenia wygląda to następująco. Na początku roku każdy urząd pracy na podstawie algorytmu, czyli w ramach ustalonych limitów, otrzymuje określoną kwotę na aktywizację zawodową bezrobotnych. Jeżeli nie wykorzysta ich w danym roku, to nie zwiększają one kwoty na ten cel w roku przyszłym. Inaczej mówiąc, dany urząd pracy nie może ich już wykorzystać. Jednak, jak powiedział "GP" Tadeusz Olejarz, dyrektor Departamentu Funduszy w Ministerstwie Gospodarki i Pracy, ministerstwo przyjmuje jeszcze wnioski o zwiększenie tegorocznych limitów, a więc tam, gdzie dyrektorzy "pośredniaków" o to zadbają, pieniądze otrzymane w czwartym kwartale tego roku nie przepadną.

Reklama

Tłumaczenie, że pieniądze te dotarły do urzędów w ostatniej chwili, wcale ich nie usprawiedliwia. Pierwszą ich część otrzymali jeszcze w październiku, drugą na początku grudnia br. Nie jest to też żadną niespodzianką, ponieważ dodatkowe, mniejsze lub większe, pieniądze na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu zasilają budżety urzędów pracy co roku. Można więc zaplanować podjęcie odpowiednich działań. Nie ma też, jak powiedziała "GP" Jolanta Bachry, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku, poza pewnymi ograniczeniami dotyczącymi rodzajów podejmowania działalności gospodarczej przez bezrobotnych, jakie stawia Unia Europejska, takich instrumentów rynku pracy, zmierzających do ograniczenia bezrobocia, których nie można teraz wykorzystać. Praktycznie jest to tylko kwestia zmobilizowania pracowników urzędów pracy do bardziej aktywnego działania. O kłopotach można by mówić, gdyby pieniądze dotarły do urzędu pracy np. w drugiej połowie grudnia.

Pod koniec roku dodatkowe pieniądze przeznacza się najczęściej na dofinansowanie wyposażenia stanowisk pracy dla osób bezrobotnych oraz na wsparcie finansowe dla tych, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą. Wymaga to oczywiście dużego zaangażowania pracowników, bo żeby np. wesprzeć podjęcie przez bezrobotnego działalności gospodarczej, trzeba zorientować się, czy posiada on możliwy do zrealizowania plan swojego przedsięwzięcia, czy będzie umiał poprowadzić własna firmę i czy sensownie zagospodaruje otrzymane środki.

Marzena Jurczewska

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: środki | urzędy pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »