Wyższe kominy też do trybunału

Zmiana ustawy kominowej, którą proponuje MSP, to kosmetyka. KPP zaskarży nową regulację gdzie się da.

Zmiana ustawy kominowej, którą proponuje MSP, to kosmetyka. KPP zaskarży nową regulację gdzie się da.

Planowane przez Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) podwyższenie pułapu wynagrodzeń zarządów największych państwowych spółek do dziesięciokrotności średniej krajowej, czyli prawie 27 tys. zł, nie zlikwiduje negatywnych skutków działania ustawy kominowej. Takiego zdania jest Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP). MSP wcześniej zapowiadało likwidację ustawy i uzależnienie wynagrodzeń państwowych menedżerów od wyników osiąganych przez firmy. KPP, która już ponad rok temu złożyła skargę w Brukseli w sprawie ustawy kominowej, uważa, że to tylko lifting, i zamierza ponowić próbę utrącenia przepisów. Powołuje się na europejskie regulacje dotyczące równego traktowania spółek państwowych i prywatnych. - Komisja Europejska zajęła się tą sprawą, ale dotychczas jej nie rozstrzygnęła. Od jej przedstawicieli słyszałem, że Bruksela nie bardzo wie, co z tym fantem zrobić, bo Polska jest jedynym krajem, w którym obowiązują takie przepisy - mówi Andrzej Malinowski.

Reklama

Dodaje, że nie próbował skłaniać KE do pośpiechu, bo poprzedni rząd przymierzał się do likwidacji ustawy kominowej. Sejm tę inicjatywę pogrzebał, ale nowy rząd zadeklarował, że do niej powróci.

- Andrzej Mikosz, poprzedni minister skarbu, miał już gotowy projekt. Trafił on jednak do szuflady, a ostatecznie, jak widać, do kosza - mówi szef KPP.

Dodaje, że do połowy maja poczeka na rozstrzygnięcie Brukseli.

- Jeśli komisja nie zajmie stanowiska w tej sprawie, pójdziemy do Strasburga. Chcemy też ponownie zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego (TK) - mówi Andrzej Malinowski.

Poprzednią skargę TK odrzucił. Tym razem KPP szykuje jednak inne argumenty.

Na razie znanych jest niewiele szczegółów projektu MSP. Wiadomo, że państwowe spółki zostaną podzielone na trzy grupy, według mieszanego kryterium przychodów i zatrudnienia. Dziesięć średnich krajowych będą mogli zarobić szefowie kilkudziesięciu (mniej niż pięćdziesięciu) największych firm. Projekt nie był jeszcze omawiany na kolegium MSP. W ciągu dwóch-trzech tygodni ma trafić do uzgodnień międzyresortowych.

Według KPP, ustawa kominowa powoduje odpływ dobrych fachowców z państwowych spółek do prywatnych, w których za tę samą pracę mogą zarobić 3-5 razy więcej.

Agnieszka Berger

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: KPP | MSP | skarbu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »