Wzrost PKB w III i IV kw. w przedziale 3,0-4,0 proc. - Chojna-Duch, RPP
- Wzrost PKB w II kwartale tego roku przekroczył 3 proc. rok do roku, a w III i IV kwartale będzie w przedziale 3,0-4,0 proc. - uważa Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej.
- Myślę, że to będzie raczej 3,2-3,3 proc, chociaż może być także 3,1 proc. (wzrostu PKB w II kw. - PAP). Możemy oczekiwać, że w kolejnych kwartałach nasza gospodarka odbije jeszcze bardziej - powiedziała Chojna-Duch w TVN CNBC.- Wszystkie dane i wskaźniki koniunktury pokazują, że polepsza się sytuacja, być może będzie to jeszcze większy wzrost PKB (w III i IV kw. - PAP) niż w II kwartale, na pewno między 3 proc. a 4 proc. - dodała.
Mocniejsza konsumpcja i duży wkład zapasów do wzrostu PKB. Inwestycje prywatne wciąż na minusie. RPP powinna wyczekiwać, bo sytuacja w otoczeniu zewnętrznym staje się coraz bardziej poważna. Dane pozytywne dla złotego bo pozostawiają w mocy obraz polskiej gospodarki odstającej od otoczenia. Obawy deflacyjno-recesyjne na rynkach bazowych i szukanie wyższych rentowności przez inwestorów zagranicznych powinny trzymać rentowności papierów na stabilnym poziomie. Wzrost w tej skali jest raczej niegroźny dla inflacji a służy kondycji budżetu.
Wzrost PKB w 2kw10 wyniósł 3,5%r/r wobec naszych oczekiwań na poziomie 3,4%r/r oraz konsensusu rynkowego na poziomie 3,2%r/r. W strukturze wzrostu mocniejszy od oczekiwań okazał się popyt krajowy a wkład eksportu netto nieco osłabł.
Mocniejszy od prognoz popyt krajowy to zasługa konsumpcji, która wzrosła 3,0%r/r oraz efektu odbudowy zapasów, którego wkład do dynamiki PKB wyniósł aż 1.9%r/r. Z kolei wkład eksportu netto do wzrostu PKB był w 2kw10 nieznacznie ujemny (-0.3%) wobec dodatniego wkładu na poziomie 0.7% w 1kw10.
Inwestycje wciąż spadały, w tempie -1.7%r/r. Naszym zdaniem inwestycje prywatne wciąż pozostają słabe, a główny motorem wzrostu tego komponentu PKB są inwestycje publiczne.
Wzrost PKB jest nieco wyższy od oczekiwań, ale naszym zdaniem dane nie powinny istotnie zmienić bilansu ryzyk RPP, z uwagi na fakt, że inwestycje prywatne są wciąż słabe a duży wkład we wzrost gospodarczy ma przejściowy efekt odbudowy zapasów. RPP powinna wciąż utrzymywać postawę wyczekującą, tym bardziej że sytuacja w otoczeniu zewnętrznym staje się coraz bardziej niepokojąca (na razie nie widać tego w Niemczech ale to raczej kwestia czasu). Naszym zdaniem wzrost PKB w drugiej połowie roku powinien utrzymywać się powyżej 3%r/r a Rada raczej nie rozpocznie podwyżek z uwagi na obawy o koniunkturę zagranicą i ryzyko bardzo szybkiego umocnienia złotego, gdyby pojawiły się podwyżki.
Analitycy ING BANKU
Jak podaje GUS, głównym motorem napędowym wzrostu była popyt krajowy. Oznacza to, że Polska gospodarka budzi się z okresu spowolnienia i notuje coraz lepsze wyniki. Poprawia się też sytuacja na rynku pracy - lipiec był kolejnym miesiącem spadku liczby osób pozostających bez pracy. Co prawda na ten wskaźnik duży wpływ mają trendy sezonowe, ale biorąc pod uwagę pozytywne dane z gospodarki można spodziewać się dalszych spadków bezrobocia w kolejnych miesiącach.
Mimo optymistycznych informacji z gospodarki i rynku pracy, przedsiębiorców niepokoi sytuacja finansów publicznych państwa. - Zapowiadany od przyszłego roku wzrost podatków oraz niepewna sytuacja na lata kolejna mogą zniechęcać potencjalnych inwestorów - podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Ambrozik. Rząd powinien jednoznacznie przedstawić sytuację finansów publicznych oraz plan jej naprawy. Dotychczas publikowane dokumenty nie pozwalają na jednoznaczne wnioski. - Z punktu widzenia przedsiębiorców zwiększa to ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej, co bezpośrednio przekłada się na ocenę atrakcyjności naszej gospodarki, a także wpływa na ogólną koniunkturę - mówi Adam Ambrozik.
Poniżej skala wpływu poszczególnych składowych na PKB.
I kwartał II kwartał PKB 3,0 3,5 Popyt krajowy 2,3 3,8 Spożycie ogółem 2,0 2,2 Spożycie indywidulane 1,5 1,8 Akumulacja 0,3 1,6 Nakłady brutto na środki trwałe -1,8 -0,3 Saldo obrotów z zagranicą 0,7 -0,3 Wartość dodana brutto 2,6 2,6
Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata