Reklama

Wzrost PKB w III i IV kw. w przedziale 3,0-4,0 proc. - Chojna-Duch, RPP

- Wzrost PKB w II kwartale tego roku przekroczył 3 proc. rok do roku, a w III i IV kwartale będzie w przedziale 3,0-4,0 proc. - uważa Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej.

- Myślę, że to będzie raczej 3,2-3,3 proc, chociaż może być także 3,1 proc. (wzrostu PKB w II kw. - PAP). Możemy oczekiwać, że w kolejnych kwartałach nasza gospodarka odbije jeszcze bardziej - powiedziała Chojna-Duch w TVN CNBC.- Wszystkie dane i wskaźniki koniunktury pokazują, że polepsza się sytuacja, być może będzie to jeszcze większy wzrost PKB (w III i IV kw. - PAP) niż w II kwartale, na pewno między 3 proc. a 4 proc. - dodała.

Wzrost PKB w 2 kw10 powyżej konsensusu

Mocniejsza konsumpcja i duży wkład zapasów do wzrostu PKB. Inwestycje prywatne wciąż na minusie. RPP powinna wyczekiwać, bo sytuacja w otoczeniu zewnętrznym staje się coraz bardziej poważna. Dane pozytywne dla złotego bo pozostawiają w mocy obraz polskiej gospodarki odstającej od otoczenia. Obawy deflacyjno-recesyjne na rynkach bazowych i szukanie wyższych rentowności przez inwestorów zagranicznych powinny trzymać rentowności papierów na stabilnym poziomie. Wzrost w tej skali jest raczej niegroźny dla inflacji a służy kondycji budżetu.

Reklama

Wzrost PKB w 2kw10 wyniósł 3,5%r/r wobec naszych oczekiwań na poziomie 3,4%r/r oraz konsensusu rynkowego na poziomie 3,2%r/r. W strukturze wzrostu mocniejszy od oczekiwań okazał się popyt krajowy a wkład eksportu netto nieco osłabł.

Mocniejszy od prognoz popyt krajowy to zasługa konsumpcji, która wzrosła 3,0%r/r oraz efektu odbudowy zapasów, którego wkład do dynamiki PKB wyniósł aż 1.9%r/r. Z kolei wkład eksportu netto do wzrostu PKB był w 2kw10 nieznacznie ujemny (-0.3%) wobec dodatniego wkładu na poziomie 0.7% w 1kw10.

Inwestycje wciąż spadały, w tempie -1.7%r/r. Naszym zdaniem inwestycje prywatne wciąż pozostają słabe, a główny motorem wzrostu tego komponentu PKB są inwestycje publiczne.

Wzrost PKB jest nieco wyższy od oczekiwań, ale naszym zdaniem dane nie powinny istotnie zmienić bilansu ryzyk RPP, z uwagi na fakt, że inwestycje prywatne są wciąż słabe a duży wkład we wzrost gospodarczy ma przejściowy efekt odbudowy zapasów. RPP powinna wciąż utrzymywać postawę wyczekującą, tym bardziej że sytuacja w otoczeniu zewnętrznym staje się coraz bardziej niepokojąca (na razie nie widać tego w Niemczech ale to raczej kwestia czasu). Naszym zdaniem wzrost PKB w drugiej połowie roku powinien utrzymywać się powyżej 3%r/r a Rada raczej nie rozpocznie podwyżek z uwagi na obawy o koniunkturę zagranicą i ryzyko bardzo szybkiego umocnienia złotego, gdyby pojawiły się podwyżki.

Analitycy ING BANKU

Jak podaje GUS, głównym motorem napędowym wzrostu była popyt krajowy. Oznacza to, że Polska gospodarka budzi się z okresu spowolnienia i notuje coraz lepsze wyniki. Poprawia się też sytuacja na rynku pracy - lipiec był kolejnym miesiącem spadku liczby osób pozostających bez pracy. Co prawda na ten wskaźnik duży wpływ mają trendy sezonowe, ale biorąc pod uwagę pozytywne dane z gospodarki można spodziewać się dalszych spadków bezrobocia w kolejnych miesiącach.

Mimo optymistycznych informacji z gospodarki i rynku pracy, przedsiębiorców niepokoi sytuacja finansów publicznych państwa. - Zapowiadany od przyszłego roku wzrost podatków oraz niepewna sytuacja na lata kolejna mogą zniechęcać potencjalnych inwestorów - podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Ambrozik. Rząd powinien jednoznacznie przedstawić sytuację finansów publicznych oraz plan jej naprawy. Dotychczas publikowane dokumenty nie pozwalają na jednoznaczne wnioski. - Z punktu widzenia przedsiębiorców zwiększa to ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej, co bezpośrednio przekłada się na ocenę atrakcyjności naszej gospodarki, a także wpływa na ogólną koniunkturę - mówi Adam Ambrozik.

Poniżej skala wpływu poszczególnych składowych na PKB.

      I kwartał   II kwartał
PKB      3,0      3,5
Popyt
krajowy    2,3      3,8
Spożycie
ogółem     2,0      2,2
Spożycie
indywidulane  1,5      1,8
Akumulacja   0,3      1,6
Nakłady
brutto
na środki
trwałe    -1,8      -0,3
Saldo
obrotów
z zagranicą  0,7      -0,3
Wartość
dodana
brutto     2,6      2,6

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »