Y-box - nowe podejście do pracy z pokoleniem "Y"
Od ponad roku INTERIA.PL w partnerstwie z Wszechnicą UJ [http://www.wszechnica.uj.pl/] pracuje nad nowym narzędziem wspierającym dzielenie się wiedzą. System Y-Box został skonstruowany dla firm, które chcą uniknąć "wyważania otwartych drzwi" i dać każdemu pracownikowi natychmiastowy dostęp do wyników pracy pozostałych.
Punktem wyjścia jest w nim pakiet prostych narzędzi podnoszących efektywność współpracy i komunikacji: wspólne zarządzanie zadaniami, kalendarz umożliwiający śledzenie wydarzeń w różnych projektach i rozwiązania zastępujące pocztę elektroniczną. Korzystając z nich, pracownicy dostarczają jednak materiału dla bardziej zaawansowanych funkcji. Zrealizowane zadania stopniowo stają się częścią firmowej bazy wiedzy, a mechanizmy społecznościowe kształtują obraz rzeczywistych kompetencji i obszarów specjalizacji każdego pracownika, ułatwiając wewnętrzną rekrutację i dzielenie się wiedzą.
- Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się w INTERIA.PL nad specyficznymi różnicami związanymi z różnicą pokoleniową i jej wpływem na produktywność - zwłaszcza w kontekście tzw. pokolenia Y i obserwacji trendów społecznościowych na światowych rynkach. Również, jako osoba zarządzająca zespołami w różnym wieku niejednokrotnie widziałem, jak często, nawet bardzo zdolni młodzi ludzie, nie odnajdują się w zwyczajnych realiach obowiązków zawodowych - zmęczeni i znudzeni "prozą zwyczajnych nieuspołecznionych systemów informatycznych". Stąd zrodził się pierwotny pomysł stworzenia rozwiązania, które pomoże rozwiązać tego typu problemy i pozwoli skupić się na części merytorycznej - mówi Robert Pająk, odpowiedzialny za R&D w INTERIA.PL.
Y-Box wyda się znajomy każdemu użytkownikowi współczesnych mediów społecznościowych - między innymi dlatego, że powstał w oparciu o badania potrzeb i preferencji najmłodszych pracowników w sektorach związanych z technologiami informacyjnymi. Kompleksowy, intuicyjny, wykorzystujący mechanizmy grywalizacyjne - sprawia, że żmudne dokumentowanie projektów i zadań staje się raczej ciekawym wyzwaniem, niż przykrym obowiązkiem.
- Praca doradcza w różnych firmach wdrażających programy rozwojowe nauczyła mnie, że wiele stojących przed nimi wyzwań da się sprowadzić do jednego z dwóch fundamentalnych pytań: "Jak sprawić, by pracownicy inwestowali wystarczająco dużo energii i zaangażowania w realizację wspólnych celów?" i "Jak ukierunkować ich wysiłek na to, co naprawdę istotne?". Rozwiązania, które projektuję we Wszechnicy UJ są więc pod pewnym względem podobne: służą ogniskowaniu uwagi na najważniejszych zadaniach, kompetencjach i relacjach oraz budowaniu gotowości do tego, by w nie inwestować. W większości przedsięwzięć wymaga to stopniowego poznawania organizacji i tworzenia rozwiązań specjalnie na jej potrzeby. Tym razem jednak, dzięki współpracy z INTERIA.PL, możemy oddać firmom część wiedzy i doświadczenia, którym posługujemy się codzienie w zaawansowanych, kompleksowych projektach rozwojowych - powiedział Maciej Świeży, kierownik zespołu ekspertów w projekcie.
Y-Box jest i zawsze będzie darmowy, a dzięki technologii open source łatwo dostosować go do specyficznych potrzeb firmy. Teraz wchodzi fazę intensywnych testów - zainteresowane firmy mogą otrzymać go wcześniej, niż pozostali, ocenić istniejące funkcje i zgłosić zapotrzebowanie na nowe. Zyskują w ten sposób realny wpływ na kształt ostatecznej wersji narzędzia. Jeżeli sądzisz, że Twoja firma może skorzystać na jego wykorzystaniu, skontaktuj się z nami: Y-box@firma.interia.pl.
System Y-Box powstaje w projekcie "Organizacja ucząca się 2.0", w ramach II Priorytetu PO KL "Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących". Projekt jest współfinansowany z pieniędzy Unii Europejskiej i budżetu państwa.