Z Afryki Północnej do Bawarii. Niemcy i Włochy wybudują rurociąg wodorowy przez Alpy

Niemcy i Włochy zacieśniają współpracę w dziedzinie energetyki, podpisując Plan Działań na rzecz Współpracy Strategicznej. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Giorgia Meloni chcą wybudować rurociąg wodorowy łączący Afrykę Północną z Bawarią, umożliwiając import 10 milionów ton wodoru do 2030 roku. Porozumienie obejmuje także pięć strategicznych obszarów współpracy. To pierwsze konsultacje obu rządów od wielu lat.

Niemcy i Włochy zdecydowały się kontynuować współpracę nad budową rurociągu wodorowego z Afryki Północnej do Bawarii w południowych Niemczech. W tym celu Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Giorgia Meloni podpisali Plan Działań na rzecz Współpracy Strategicznej, który przewiduje bliższe partnerstwo energetyczne między obydwoma krajami. 

Uzgodnienia zapadły podczas międzyrządowych konsultacji obu gabinetów, pierwszych od 2016 roku, które odbyły się w Berlinie. Scholz i Meloni podpisali plan działania (tzw. Aktionsplan) na rzecz pogłębienia wzajemnych relacji. Rządy Niemiec i Włoch chcą m.in. zagwarantować długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne oraz wspierać dalszy proces transformacji.

Reklama

Rurociąg wodorowy pod Alpami

Plan zakłada przyspieszenie w sprawie budowy rurociągów gazowych i wodorowych łączących Niemcy i Włochy biegnących pod Alpami, przez Austrię lub Szwajcarię. Rurociągi mają połączyć centra popytu we wszystkich tych krajach, przyczyniając się w ten sposób do utworzenia większej europejskiej sieci wodorowej

Główna uwaga skupiona jest na korytarzu południowo-centralnym łączącym południowe Niemcy i Włochy z Afryką Północną, który powinien rozbudować infrastrukturę transgraniczną i pomóc w imporcie 10 mln ton wodoru do 2030 roku. "Niemcy i Włochy chcą ściślej współpracować w dziedzinie energii, aby zapewnić długoterminowe dostawy gazu i wodoru, a szefowie rządów planują również podpisanie dwustronnej umowy w sprawie dostaw gazu" - poddaje tagesschau.de. 

Pakt pomiędzy kanclerzem Niemiec, a premierem Włoch został zawarty po tym, jak w maju ministrowie Włoch, Niemiec i Austrii podpisali list popierający budowę korytarza o długości 3300 km między Niemcami a Tunezją, który ma umożliwić import zielonego wodoru z północy Afryki. Większość rurociągów w korytarzu SouthH2 będzie stanowić istniejącą, przekształconą infrastrukturę środkowego nurtu do transportu wodoru. 

Włosko-niemiecka współpraca. Meloni i Schloz podpisali porozumienie

- Porozumienie ws. rurociągu zaowocuje nowymi wspólnymi projektami i stworzy nowe formaty do współpracy - mówił kanclerz Niemiec Olaf Scholz na konferencji prasowej. - Nasza współpraca stanowi ważny krok naprzód i bada nowe obszary dialogu - mówiła premier Włoch Giorgia Meloni podczas wspólnego wystąpienia liderów.

Niemcy i Włochy chcą ze sobą współpracować nie tylko w dziedzinie energii. Zapowiedziano również działania w zakresie technologii i ochrony klimatu - jak podkreślano w Urzędzie Kanclerskim, "to kluczowe wyzwania w Europie XXI wieku".  

Poza tym porozumienie obejmuje pięć strategicznych obszarów współpracy, czyli politykę zagraniczną i obronną, gospodarkę, UE, klimat i środowisko oraz kulturę. Przewiduje także utworzenie formatu spotkań 2+2 ministrów spraw zagranicznych i obrony Włoch i Niemiec, dwustronnego forum makroekonomicznego pomiędzy ministrami finansów oraz dialogu instytucjonalnego na temat migracji pomiędzy ministerstwami spraw wewnętrznych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rurociąg | Niemcy | Włochy | Olaf Scholz | Giorgia Meloni
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »