Zainwestowali w termomodernizację, zapłacą zaległy podatek. MF: Na to trzeba uważać

Łączenie ulgi termomodernizacji z dotacjami z rządowych programów, takich jak "Czyste powietrze" może doprowadzić do sytuacji, w której tysiące podatników będą musiały zapłacić zaległy podatek dochodowy wraz z odsetkami - ostrzega portalsamorzadowy.pl. Wszystkiemu winne są luki w przepisach. Resort finansów odpiera zarzuty, że niedostatecznie informuje podatników o zagrożeniach, w wyniku których wiele osób może wpaść w pułapkę podatkową.

Łączenie ulgi termomodernizacyjnej i dotacji w ramach programów takich, jak "Czyste powietrze" jest dopuszczalne przez polskie prawo, ale trzeba uważać, ponieważ w przepisach jest pewien haczyk

Ulga termomodernizacyjna, a dotacje. Sporo zawiłości

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że rozliczenie ulgi podatkowej w jednym roku oraz otrzymanie dotacji w kolejnym, może wiązać się z obowiązkiem zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami - ostrzega portalsamorzadowy.pl.

Problem pojawia się wtedy, kiedy podatnik rozliczył wydatki na termomodernizację w jednym roku, a dotację z programu np. "Czyste powietrze" dostał w roku następnym.

Reklama

Według radcy prawnego z Kancelarii Prawnej Skarbiec, to właśnie tutaj czyha zagrożenie. - Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa PIT) podatnik będzie zobowiązany doliczyć wydatki już odliczone, a dofinansowane dotacją w roku kolejnym, do dochodu za rok kolejny, w którym otrzymał zwrot - tłumaczył mec. Robert Nogacki, cytowany przez "PS". 

Dotacje z programów "Czyste powietrze" oraz "Mój prąd" - zgodnie z ustawą PIT - nie podlegają opodatkowaniu, jednak - zdaniem prawnika - przepisy są nieścisłe i mogą być mylnie interpretowane przez podatników. 

Ministerstwo Finansów wyjaśnia reguły łączenia ulgi z dotacjami

Resort finansów odpiera zarzuty, że niedostatecznie informuje obywateli o zagrożeniach wynikających z łączenia ulgi termomodernizacyjnej z dotacjami z rządowych programów. Jak przekazał portalowi, "ulga podatkowa oraz dotacja z programu np. "Czyste powietrze" to dwa niezależne instrumenty wsparcia". Resort wyjaśnia, że dotacje stanowią przychód podatkowy, który zwolniony jest z PIT, a otrzymana dotacja wpływa na ulgę termomodernizacyjną, o ile dotacja i ulga dotyczą tych samych wydatków.

"Zgodnie z art. 26h ust. 8 ustawy PIT, podatnik, który dokonał odliczenia, a następnie otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot" - odpowiedział resort finansów.

Co to oznacza? Jeżeli właściciel domu wykonał termomodernizację domu w 2022 r. i kosztowało go to 40 tys. zł, złożył zeznanie podatkowe i rozliczył ulgę, to dotację w kwocie 15 tys. zł otrzymał w roku 2023. 

Co dalej? Ministerstwo wyjaśnia, że odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały dofinansowane ze środków NFOŚiGW lub WFOŚiGW. Oznacza to, że podatnik będzie zobowiązany doliczyć do swojego dochodu w zeznaniu składnym za 2023 r. otrzymaną dotację w wysokości 15 tys. zł. Resort podkreśla, że obowiązek zwrotu ulgi w przypadku doliczenia do niej wydatków sfinansowanych z programów wsparcia wynika wprost z ustawy PIT

Podatnicy chętnie korzystają z ulgi termomodernizacyjnej

W 2023 roku z ulgi termomodernizacyjnej skorzystało ponad 450 tys. podatników, a w 2022 r. - 594 tysiące. Z kolei z programu "Czyste powietrze" w ciągu ostatnich pięciu lat dotacje trafiły do 700 tys. osób.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ulga termomodernizacyjna | dotacja | czyste powietrze | podatki | PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »