Zakaz handlu w niedziele. Dino z otwartą furtką, konkurenci zaniepokojeni

Wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego, a także działalność obiektów kulturalnych - to nowe obszary biznesowe, którymi zainteresowało się Dino Polska. Konkurenci sieci spekulują, że mogą to być przymiarki do otwarcia sklepów w niedziele niehandlowe. Dino tego nie potwierdza - napisały wiadomoscihandlowe.pl.

Na dopisanie nowych obszarów działalności do statutu Dino Polska zgodziło się w piątek walne zgromadzenie akcjonariuszy. W uzasadnieniu załączonym do projektu uchwały napisano, że zmiany mają "techniczny charakter", a ich celem jest "umożliwienie ewentualnego podjęcia dodatkowych działalności przez spółkę w przyszłości, jeżeli zarząd spółki uzna to za uzasadnione biznesowo".

Dobór potencjalnych nowych obszarów działalności nie wydaje się przypadkowy. Kto śledzi rynek, ten wie, że niektóre sklepy w Polsce próbują otwierać się w niedziele właśnie jako wypożyczalnie sprzętu albo biblioteki, korzystając z wyłączeń zapisanych w ustawie o ograniczeniu handlu. Przykładem są niektóre sklepy monopolowe Al.Capone albo pojedyncze placówki Intermarche, o których głośno było w pierwszych dniach po zaostrzeniu przepisów o niedzielach. Skala tego zjawiska jest jednak marginalna.

Reklama

Nowości w statucie Dino Polska

Oprócz dwóch wskazanych powyżej typów działalności, nowościami w statucie Dino Polska są także: działalność agentów turystycznych; wypożyczanie i dzierżawa pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego; działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana; sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach; a także sprzedaż detaliczna pozostałych nowych wyrobów prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach. Tym samym w statucie spółki zapisana będzie działalność łącznie aż w 87 obszarach.

Portal wiadomoscihandlowe.pl zapytał w sobotę Dino, kiedy sieć zamierza rozpocząć działalność w nowych obszarach i czy w związku ze zmianami w statucie operator planuje uruchamiać swoje sklepy w niedziele objęte "zakazem" handlu. Do chwili publikacji niniejszego artykułu nie otrzymaliśmy oficjalnej odpowiedzi od firmy.

- Nie mamy żadnego innego komentarza poza odesłaniem do uzasadnienia zawartego w projekcie uchwały, opublikowanym miesiąc temu - przekazała nam w poniedziałek osoba związana z siecią Dino, odmawiając dodatkowych informacji.

Niepokój konkurencji

Na ten moment nie mamy potwierdzenia, że Dino robi coś więcej, niż tylko otwiera sobie furtkę, przez którą ewentualnie może (aczkolwiek nie musi) przejść w przyszłości. Jednak konkurenci największej polskiej sieci w rozmowach z portalem wiadomoscihandlowe.pl nie kryją obaw i zapowiadają, że będą mieć baczne oko na działania notowanego na warszawskiej giełdzie rywala. - Faktycznie wygląda to tak, jak gdyby Dino przygotowywało sobie możliwość otwierania sklepów w niedziele - ocenia w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl przedstawiciel czołowego konkurenta Dino, proszący o anonimowość.

Reprezentant innej sieci zapewnia nas, że prawnicy w firmach handlowych od czasu uszczelnienia ustawy intensywnie szukają sposobów na to, jak legalnie otwierać sklepy w niedziele, po tym jak stosowanie triku "na placówkę pocztową" (do niedawna powszechne) przestało być możliwe. Potencjalnych opcji jest kilka, w tym właśnie wypożyczanie sprzętu sprzętowego lub rekreacyjnego albo "zamiana" sklepu w bibliotekę. Jest jednak za wcześnie, by mieć pewność, jak tego typu działania zostaną ocenione przez sądy. Oprócz tego w branży panuje przekonanie, że zastosowanie któregoś z tych wariantów na szeroką skalę byłoby wizerunkowym strzałem w stopę.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Dżin zostanie wypuszczony z butelki?

Jeśli którakolwiek z dużych sieci marketów zdecyduje się na otwarcie sklepów w niedziele, korzystając z jednego z kontrowersyjnych wyłączeń, to pozostali gracze nie będą mieli wyjścia - będą musieli postąpić tak samo. Dżin zostanie wypuszczony z butelki, a wówczas czeka nas powtórka tego, co przerabialiśmy już przy okazji placówek pocztowych: dużo zamieszania, oskarżanie sieci o obchodzenie przepisów, śmianie się z nieudolnych legislatorów, a koniec końców prawdopodobnie uszczelnienie ustawy o niedzielach.

Ze względu na prawdopodobne reperkusje, nikt nie chce być pierwszą dużą siecią, która zdecyduje się na tak odważny krok. Usługi nadawania i odbioru paczek idealnie komponują się z biznesem handlowym, dlatego ich wdrażanie - de facto w celach otwierania sklepów w niedziele - nie kłuło aż tak w oczy. Jednak zamienianie sklepów w wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego i sportowego, albo w biblioteki, w odbiorze klientów i polityków mogłoby zostać odebrane negatywnie, jako kombinatorstwo i rażące lekceważenie prawa (bez względu na to, jakie byłyby finały spraw w sądach). Konsekwencje mogłyby być opłakane.

W kontekście Dino warto dodać, że obecne zmiany w statucie spółki nie są pierwszymi, które budzą naturalne skojarzenia z niedzielnym handlem. Latem 2020 r. do statutu dopisano "pozostałą działalność pocztową i kurierską". Wówczas firma uzasadniała, że zmiany w statucie pozwolą jej "na podjęcie takich działalności, które co do zasady będą mieć charakter uzupełniający w stosunku aktualnych obszarów funkcjonowania spółki i nie będą mieć istotnego wpływu na całokształt prowadzonej działalności". Jak to się skończyło, wszyscy pamiętamy. Sklepy Dino, podobnie jak punkty handlowe niemal wszystkich dużych sieci spożywczych, stały się placówkami pocztowymi i legalnie działały w niedziele objęte "zakazem" handlu, do czasu aż ustawa została uszczelniona.

Paweł Jachowski

(Śródtytuły od redakcji)

DINOPL

- - - akt.: 22.01.2025, 07:45
  • Otwarcie -
  • Max -
  • Min -
  • Kurs odniesienia 438,0000
  • Suma wolumenu -
  • Suma obrotów -
  • Widełki dolne 394,2000
  • Widełki górne 481,8000
Zobacz również: ZABKA RENDER GRUPRACUJ
wiadomoscihandlowe.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »