Reklama

Zamrożenie cen prądu do 2000 kWh dla wszystkich. Z "pozytywnymi wyjątkami"

Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, "w 2023 roku zamrożone będą wszystkie składowe rachunku za prąd dla wszystkich gospodarstw domowych do zużycia 2000 kWh, z "pozytywnymi wyjątkami" dla osób niepełnosprawnych i "dużych rodzin"". - Każda ilość powyżej limitu będzie liczona według taryfy URE - dodała.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w poniedziałek wieczorem, że rząd przyjął projekt ustawy, dzięki któremu limit zużycia energii elektrycznej po cenie z 2022 r. wyniesie 3 tys. kWh dla rodzin z kartą dużej rodziny oraz rolników. Dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi przewidziano limit w wysokości 2,6 tys. kWh, a dla pozostałych gospodarstw domowych - 2 tys. kWh.

We wtorek rano minister Moskwa potwierdziła w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że w poniedziałek rząd "opracował i przyjął ustawę dotyczącą zamrożenia cen dla wszystkich gospodarstw domowych, dla wszystkich użytkowników taryfy G".

Reklama

Podkreśliła także, nawiązując - jej zdaniem - do niepełnych, a w niektórych mediach błędnych informacji, że "zarówno cena energii, jak i wszystkie koszty dodatkowe, czyli wszystkie opłaty dodatkowe, wszystkie te składowe naszego rachunku zostaną zamrożone". - Czyli tyle, ile płaciliśmy łącznie za zużycie wolumenu 2000 kWh w 2022 roku, tyle samo zapłacimy w 2023 roku. Każda ilość powyżej tego wolumenu będzie liczona zgodnie z taryfą zatwierdzoną przez URE (Urząd Regulacji Energetyki) w końcówce tego roku - zapowiedziała.

Doprecyzowała, że na przykład, gdy "gdy jest 2000,001 (zużycia kWh - PAP), to od tego 'jeden' już mamy podwyższoną stawkę, według stawki taryfowej URE". - Natomiast do 2000 (kWh), dopóki na liczniku to zero nie zamieni się w jeden, to od zera do 2000 (kWh) całość opłat, cały koszt rachunku jest zamrożony (...) - wyjaśniła.

Zamrożenie cen prądu. Dla kogo wyjątek?

Szefowa MKiŚ wskazała jednocześnie na "pozytywne wyjątki", w tym dotyczące osób niepełnosprawnych. - Te gospodarstwa domowe, w których mieszka osoba niepełnosprawna, mamy zwiększenie tego zużycia, zamrożenia bez podwyżki do 2,6 tys. kWh. Jeżeli mówimy o rolnikach, albo posiadaczach karty dużej rodziny, tutaj ten limit jest wyższy, ze względu na wyższe zużycie, do 3000 kWh - poinformowała.

W poniedziałkowym komunikacie po posiedzeniu rządu wyliczono, że na system wsparcia w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej trzeba będzie przeznaczyć ok. 23 mld zł. Z przyjętego przez rząd projektu wynika, że limit 2 tys. kWh jest zbliżony do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2020 r. Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych - według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

"Oznacza to, że każda polska rodzina - również ta, która zużywa np. 2,7 kWh rocznie - skorzysta na zamrożeniu cen do limitu 2 tys. kWh. Jedynie nadwyżka ponad ten limit (w przypadku osób z niepełnosprawnościami - 2,6 tys. oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników - 3 tys. kWh) będzie rozliczna według taryf z 2023 r." - napisano w komunikacie.

Z zamrożenia cen prądu skorzysta około 17 milionów gospodarstw

Jak podano, z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G).

Dla tych, którzy do ogrzewania używają energii elektrycznej - w tym wykorzystują pompy ciepła - wprowadzony zostanie jednorazowy dodatek elektryczny. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków - podano.

Jak wyjaśniono, o dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. Dodano, że z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy ok. 1 mld zł.

Zachęty do oszczędzania prądu

Rząd będzie chciał zachęcić Polaków do oszczędzania energii. Zgodnie z projektem gospodarstwa domowe otrzymają specjalny upust, jeśli ograniczą zużycie energii elektrycznej. Rozwiązanie będzie funkcjonować od 1 października 2022 r. Wskazano, że wartość upustu będzie wynosiła 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw.

Wsparcie dla odbiorców ciepła

KPRM przypomniała w tym samym komunikacie o dotychczasowych działaniach rządu w ramach wsparcia dla odbiorców ciepła m.in. poprzez wprowadzenie dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł dla rodzin, które opalają swoje gospodarstwa węglem.

Zaproponowano też wsparcie dla osób, które ogrzewają swoje domy m.in. skroplonym gazem LPG, pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym czy olejem opałowym. W tym przypadku jednorazowe wsparcie wynosi od 500 zł do 3 tys. zł w zależności od rodzaju paliwa.

Wsparciem objętych zostanie łącznie ponad 7,5 mln gospodarstw domowych z czego 6,5 mln dodatkiem węglowym. Ponadto wskazano, że końca 2027 r. przedłużona zostanie ochrona taryfowa na sprzedaż gazu dla odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły i przedszkola.

W 2022 r. cena gazu została zamrożona - bez tego rozwiązania gospodarstwa domowe mogłyby płacić nawet do 600 proc. więcej za zużyty gaz.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zobacz również:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »