Zasiłek pogrzebowy w górę, rząd potwierdza doniesienia. Wiemy, o ile wzrośnie

Rząd pracuje nad podwyższeniem kwoty zasiłku pogrzebowego - te informacje potwierdziła na antenie tvn24 ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. W kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi wzrost zasiłku zapowiadał lider Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk.

Zapowiedź podwyższenia zasiłku pogrzebowego została zawarta w "100 konkretach na 100 dni rządów". "Podniesiemy zasiłek pogrzebowy do 150 proc. płacy minimalnej - czyli od lipca 2024 będzie to 6450 zł" - czytamy w deklaracji na stronie internetowej partii. 

Obecnie kwota zasiłku wynosi 4 tys. zł, przez co często pokrywa jedynie część kosztów organizacji pogrzebu. Wcześniej zasiłek był wyższy - w 2010 roku kwotę świadczenia z poziomu około 6800 zł obniżył rząd Donalda Tuska.

Reklama

Zasiłek pogrzebowy w górę. Ministra potwierdza

Minęły już ponad dwa miesiące czasu przeznaczonego na realizację stu obietnic wyborczych złożonych przez KO podczas kampanii wyborczej. Trwające prace nad realizacją jednej z nich potwierdziła ministra ds. polityki senioralnej. - Projekt jest przygotowywany - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz na antenie tvn24 odnosząc się do zapowiedzi podniesienia kwoty wypłacanej na podstawie zasiłku pogrzebowego.

- Wysokość świadczenia ma odpowiadać kwocie zapowiedzianej w zeszłym roku - zadeklarowała ministra. Okła-Drewnowicz twierdzi, że waloryzacja zasiłku pogrzebowego powinna nastąpić w połowie rok w lipcu, o czym również była mowa przed wyborami.

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy ma być realną pomocą dla osób, które muszą ponosić wysokie koszty pogrzebu - a te w ostatnim czasie w związku z wysoką inflacją i rosnącymi cenami usług pogrzebowych poszybowały w górę jeszcze mocniej.

Świadczenie przysługuje członkom rodziny zmarłego, niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu. Dostają go nie tylko najbliżsi zmarłej osoby, ale także obce osoby: pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego, jeśli zdecydują się zorganizować uroczystości, ponieść koszty i pochować zmarłą osobę. 

Kto może otrzymać zasiłek pogrzebowy? Każdy, kto spełnia przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • jest objęty ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobiera emeryturę albo rentę i zmarły był z jego rodziny; 
  • zmarły był objęty ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobierał emeryturę lub rentę albo spełniał warunki, żeby dostać emeryturę albo rentę;
  • zmarły nie miał ubezpieczenia, ale pobierał zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu ubezpieczenia. 
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zasiłek pogrzebowy | Marzena Okła-Drewnowicz | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »