Zatrudnieni w Amazon chcą poprawić warunki pracy. Zakładają związek zawodowy

Bezpieczeństwo pracy, lepsze płace i lepsze warunki pracy - o to zadbać ma Amazon Labor Union (ALU), powstający w USA pierwszy związek zawodowy największej na świecie platformy e-commerce. Zainicjowali go zatrudnieni magazynu Amazon w Nowym Jorku. Pod koniec kwietnia głosowania odbędą się we wszystkich centrach Amazon w USA.

"Amazon Labor Union (ALU) to grupa pracowników Amazona jednocząca się w walce o lepsze zarobki, warunki pracy i świadczenia" - tak definiuje się organizacja pracownicza największego na świecie sklepu internetowego. Jej powstanie zapoczątkowali zatrudnieni w magazynie wysyłkowych na Staten Island, w Nowym Jorku. W przeprowadzonym głosowaniu za organizacją pracowniczą opowiedziało się prawie 3 tysiące osób, 55 proc. zatrudnionych. "Nie jest tajemnicą, że Amazon przedkłada zysk ponad ludzi, więc musimy być razem, jeśli zamierzamy zmienić priorytety firmy" - czytamy w wydanym przez nich oświadczeniu. 

Reklama

Osiem szybkich zmian

Wspierający powstanie związku zapowiedzieli, że natychmiast po jego ukonstytuowaniu będą domagali się od giganta e-commerce ośmiu zmian. Mają one objąć politykę dotyczącą zdrowia pracowników, ich zarobków, bezpieczeństwa i warunków pracy. Również awansu, wypłaty nadgodzin a także transportu i zaniechania zwalczania związku zawodowego. "Jesteśmy pracownikami. Mamy doświadczenie i wygramy dla wszystkich" - obiecali przyszli związkowcy.  

Czytaj wiecej: Amazon rozwiązał twitterową armię pracowników

Na czele ruchu stanął Christian Smalls - pracownik, który podczas pandemii Covid-19 zapoczątkował protest, za który został zwolniony z pracy. Smalls wystąpił przeciwko Amazon, kiedy ten odmówił podania liczby zachorowań i nie zapewnił zatrudnionym odpowiedniego sprzętu ochronnego. Przywódca ruchu zachęca do głosowania i przypomina, że związek zawodowy pozwala pracownikom na zawarcie z administracją firmy umów zbiorowych. Otwiera też drzwi do negocjowania podwyżek, świadczeń i lepszych warunków pracy. "Związek oferuje również ochronę, demokratyczne podejmowanie decyzji oraz wzajemne wsparcie i solidarność" - argumentuje Smalls. 

Kluczowe głosowania pod koniec kwietnia

Losy powstania związku zawodowego Amazon również w innych magazynach w USA ważyć się będą pod koniec kwietnia. Wtedy - od 24 do 29.04 - głosowanie obejmie m.in. drugi magazyn w Nowym Jorku. Głos oddadzą również współpracownicy platformy e-commerce. Związek powstanie tam, jeśli ideę poprze co najmniej 51 proc. osób. ALU ogłosił już, że wysokość składki ma wynieść 5 dolarów dla zatrudnionych na pełnym etacie i 2,5 dolara - na niepełnym. "To mniej niż 1 proc. naszej tygodniowej wypłaty" - wskazują inicjatorzy ruchu. 

Czytaj również: Amazon oferuje wsparcie mieszkańcom Ukrainy

Administracja Amazona rozczarowana

Amazon wyraził swoje rozczarowanie powstaniem związku zawodowego. "Uważamy, że dla naszych pracowników najlepszą formą kontaktu jest bezpośrednia relacja z firmą" - twierdzi administracja platformy e-sklepu. Gigant, który od lat skutecznie zwalczał tworzenie organizacji pracowniczych, podważył sposób przeprowadzenia głosowania w Nowym Jorku. Firma zakwestionowała prawdziwość 67 kart wyborczych. Posądziła też aktywistów o wywieranie wpływu na uczestniczących w referendum. Na składanie zastrzeżeń obie strony mają czas do 8 kwietnia. 

W Polsce Amazon posiada dziewięć placówek logistycznych. Najstarsze - w Poznaniu i Wrocławiu działają od 2014 r. Potem ruszyły dwa centra w Łodzi a także w Sosnowcu, Gliwicach, okolicach Szczecina i Bolesławca i drugie pod Wrocławiem. Gigant sprzedaży online zatrudnia w Polsce ponad 17 tys. osób. 

Ewa Wysocka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Amazon | praca | związek zawodowy | firma kurierska | USA | e-sklep | e-commerce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »