"Zatwierdzenie polskiego KPO to bardzo dobra wiadomość"

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska powiedziała, że zatwierdzenie polskiego KPO to bardzo dobra wiadomość. Pieniądze popłyną do Polski, gdy zostanie złożony pierwszy wniosek o płatności. Planowane jest to w drugiej połowie 2022 roku.

- Rada przyjęła dzisiaj decyzję wykonawczą, zatwierdzającą polski Krajowy Plan Odbudowy. Jest to bardzo dobra wiadomość. Przedstawiłam główne założenia Krajowego Planu Odbudowy. Przedstawiliśmy te najważniejsze elementy, których wdrożenie zapewni wzmocnienie polskiej gospodarki, konkurencyjności, miejsc pracy - poinformowała Rzeczkowska.

Dodała, że główne elementy planu, to transformacja klimatyczna, energetyczna i cyfrowa. Wskazała, że te elementy KPO zostały dobrze przyjęte przez inne państwa członkowskie.

Zauważyła, że pieniądze do Polski popłyną, gdy zostanie złożony pierwszy wniosek o płatności, w drugiej połowie tego roku.

Reklama

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Państwa członkowskie UE zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy

"Nasze cele zostały dzisiaj osiągnięte"

Przekazała, że rozmowy ministrów dotyczyły też "globalnego minimalnego podatku CIT".

- Nie udało się przyjąć ostatecznie tej dyrektywy, natomiast Polska od początku podkreśla, że dla nas bardzo ważne jest opodatkowanie (...) globalnych gigantów cyfrowych. Nasze cele zostały dzisiaj osiągnięte. Udało się w dyrektywie uzyskać zapisy, które w sposób adekwatny, wiarygodny pozwolą doprowadzić ostatecznie do wdrożenia obu filarów, czyli opodatkowania firm globalnym podatkiem minimalnym i również cyfrowych gigantów podatkiem cyfrowym - powiedziała.

Dyrektywę dotyczącą wprowadzenia minimalnej globalnej stawki podatku dla międzynarodowych korporacji od 2023 roku zablokował szef węgierskiego resortu finansów Mihaly Varga.

- Węgry nie mogą na tym etapie poprzeć przyjęcia dyrektywy o globalnym minimalnym podatku dochodowym - powiedział Varga. - Praca nie jest gotowa. Myślę, że musimy kontynuować wysiłek, aby znaleźć rozwiązanie - dodał.

W grudniu 2021 r. członkowie OECD i G20 osiągnęli porozumienie dotyczące 15-proc. podatku, który ma być nakładany głównie na cyfrowych gigantów takich jak Meta, Alphabet czy Amazon.

Z kolei minister finansów RP Magdalena Rzeczkowska poinformowała swoich odpowiedników, że nasz kraj wycofuje swój sprzeciw wobec dyrektywy. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Magdalena Rzeczkowska | KPO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »