Złe wieści dla Polski od naszego sąsiada

Produkt Krajowy Brutto Niemiec spadł w IV kw. 2012 r. o 0,6 proc. kwartał do kwartału, po uwzględnieniu czynników sezonowych, po wzroście w III kw. o 0,2 proc. - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden we wstępnym wyliczeniu. To złe wiadomości dla Polski dla której gospodarka Niemiec ma zasadnicze znaczenie.

Analitycy spodziewali się spadku PKB kdk o 0,5 proc. W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w IV kw. o 0,4 proc., po wzroście w III kw. o 0,9 proc. - podali statystycy.

Tu oceniano wzrost PKB o 0,5 proc. Urząd statystyczny podał, że bez uwzględniania czynników sezonowych PKB Niemiec wzrósł w IV kw. 2012 o 0,1 proc., po wzroście w III kw. o 0,4 proc. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,2 proc.

W ubiegłym roku Niemcy odnotowały stabilny wzrost gospodarczy, który wyniósł około 0,75 proc., oświadczył wcześniej wicekanclerz i minister gospodarki Philipp Roesler. Przypomnijmy , iż w grudniu 2012 r. produkcja przemysłowa Niemiec wzrosła o 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 0,2 proc., po korekcie - informowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki. Roczna produkcja przemysłowa spadła w grudniu w Niemczech o 1,1 proc., po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio spadła o 3,1 proc., po korekcie. Tu analitycy oczekiwali spadku o 0,5 proc. wobec spadku poprzednio o 2,9 proc., przed korektą.

Reklama

Gospodarka strefy euro skurczyła się

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w IV kwartale 2012 r. spadł o 0,6 proc. kwartał do kwartału, podczas gdy w III kw. spadł o 0,1 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w pierwszym wyliczeniu. Analitycy szacowali, że PKB w IV kw. kdk spadł o 0,4 proc. Rdr PKB w strefie euro spadł w IV kw. 2012 r. o 0,9 proc., podczas gdy w III kw. spadł o 0,6 proc. Tu szacowano, że PKB spadł o 0,7 proc.

OPINIA analityków ING BANKU

Niemiecka gospodarka odnotowała w 4kw najsłabszy wynik od 1kw2009 r. -0.6 proc. kw/kw, to mocniejszy spadek niż oczekiwał rynkowy konsensus. Szczegółowa dynamika komponentów wzrostu zostanie opublikowana w przyszłym tygodniu, równocześnie zgodnie z komentarzem urzędu statystycznego należy spodziewać się spadku w eksporcie, inwestycjach oraz budownictwie, przy jednoczesnym wzroście wydatków konsumpcyjnych zarówno wśród gospodarstw domowych, jak i w sektorze publicznym.

Na niemieckiej gospodarce odcisnęła piętno niepewność odnośnie kryzysu strefy euro oraz studzenie globalnego wzrostu w 2poł12. Jednocześnie przybywa sygnałów wskazujących na możliwy szybki powrót Niemiec do formy. Wskaźniki wyprzedzające notują poprawę od 3 miesięcy, ich wymowę wzmacnia wzrost nowych zamówień, który znów napędza przemysł, Rekordowo niskie stopy procentowe EBC powinny wesprzeć odbudowę inwestycji. Według nas zastój w Niemczech miał chwilowy charakter.

_ _ _ _ _ _

Niemiec zadłużony

Tymczasem rośnie liczba nadmiernie zadłużonych prywatnych osób wzrosła w Niemczech w ciągu ubiegłego roku o 2,7 proc., do 6,67 mln, co stanowi 9,7 proc. społeczeństwa - informowała hamburska firma badań rynkowych Buergel.

Według niej szczególnie niekorzystna jest pod tym względem sytuacja młodych osób dorosłych w wieku od 21 do 30 lat. - Ze wskaźnikiem zadłużonych wynoszącym 17,7 proc. są oni najbardziej dotknięci zjawiskiem nadmiernego zadłużenia - i to przy wzroście o 8,9 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym- powiedział Norbert Sellin, szef firmy Buergel.

Wraz z młodzieżą od 18 od 20 lat, u której wskaźnik zadłużenia jest zbieżny z ogólnoniemiecką średnią, osoby w wieku do 31 lat stanowią niemal jedna trzecią wszystkich nadmiernie zadłużonych obywateli Niemiec.

Nasz główny partner

Udział Niemiec, jako odbiorcy polskich towarów, spadł w okresie od stycznia do grudnia 2012 roku do 25,1 proc. ogółem, z 26,1 proc. w analogicznym okresie 2011 roku - wynika z ostatnich danych GUS. Spada również udział Niemiec jako eksportera towarów do Polski. W całym 2012 roku spadł on do 21,1 proc. z 22,3 proc. w analogicznym okresie ubiegłego roku.

_ _ _ _

Niemcy przed zasadniczą próbą Obecny rok będzie zasadniczą próbą dla Niemiec w związku z projektem UE. Niemcy zmuszani są ustępować krok po kroku, na rzecz akceptacji mutualizacji zadłużenia, co znacząco wpłynie nie tylko na rating Niemiec, lecz także na ich eksport. Naszym zdaniem Angela Merkel, aż do wrześniowych wyborów, zajęta będzie rozdawaniem prezentów fiskalnych swoim wyborcom, jednak w miarę upływu czasu Europa coraz bardziej skłaniać się będzie do podziału długu, co oznacza jeszcze większy nacisk na Niemcy. Niemcy mają niemal naiwne poczucie, że ów unijny proces polityczny znajduje się pod ich kontrolą, jednak dla obiektywnego obserwatora oczywiste jest, że Niemcy zawsze ustępują w miarę zbliżania się do unii fiskalnej i euroobligacji. W 2013 r. Niemcy znajdą się w punkcie bez odwrotu, ponieważ spełniono większość ich formalnych żądań, przede wszystkim dotyczących bardzo koniecznej funkcji nadzorczej EBC i analiz ekonomicznych uzgodnionych najpierw w ramach "sześciopaku", a następnie w ramach "dwupaku". Boleśnie wysokie bezrobocie i nikły wzrost zmusi Club Med do jeszcze głośniejszych apeli o podjęcie przez EBC zdecydowanych działań na zasadzie gry o wszystko, podobnie, jak czyni to Fed. Ponieważ zaś w zarządzie EBC większość opowiada się za drukowaniem pieniędzy, niemiecki Bundesbank pozostanie osamotniony w swoich planach. Kolejny raz zignorowane zostaną przypadki naruszenia Traktatu UE, gdy stopa bezrobocia w całej Europie będzie wzrastać - przynajmniej taki scenariusz obowiązywał dotychczas przez cały okres kryzysu. Steen Jakobsen Główny ekonomista Saxo Banku Gazeta Finansowa
PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | kryzys gospodarczy | gospodarka Niemiec | wieści | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »