Zmiany w nadzorze właścicielskim Polskiej Grupy Lotniczej? Premier przedstawił plany
Rada Ministrów zdecyduje we wtorek, czy Ministerstwo Infrastruktury przejmie nadzór właścicielski nad Polską Grupą Lotniczą, do której należy m.in. PLL LOT. Donald Tusk zapewniał, że zmiany w nadzorze nad tymi spółkami mają usprawnić budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.
We wtorek rząd zebrał się na posiedzeniu, na którym zajmie się uchwałą ws. negocjacji umowy o wolnym handlu między UE a Mercosurem. Premier poinformował również, że Rada Ministrów ma zdecydować we wtorek o przeniesieniu nadzoru właścicielskiego nad Polską Grupą Lotniczą, do której należy m.in. PLL LOT, z Ministerstwa Aktywów Państwowych Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministerstwa Infrastruktury.
"Podejmiemy decyzję, na wniosek ministra aktywów państwowych, o przeniesieniu Polskiej Grupy Lotniczej, grupy LOT, do Ministerstwa Infrastruktury. Ma to związek z potrzebą konsolidacji naszych działań, integracji działań związanych z tym wielkim projektem infrastrukturalnym" - powiedział premier przed posiedzeniem wtorkowej Rady Ministrów.
Premier przekonywał, że te zmiany w nadzorze nad tymi spółkami mają usprawnić budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. "Dotyczy to także Polskiej Grupy Lotniczej i LOT. Jestem przekonany, że to bardzo ułatwi pełną koordynację pracy, jeśli chodzi o ten projekt" - ocenił szef rządu.
Szef rządu przypomniał, że wcześniej z MAP został przeniesiony nadzór właścicielski nad PKP S.A. do resortu infrastruktury. Rozporządzenie w tej sprawie zostało podpisane w marcu 2024 r.
Należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa Polska Grupa Lotnicza zrzesza Polskie Linie Lotnicze LOT SA, LOT Aircraft Maintenance Services sp. z o.o., LS Airport Services SA, LS Technics sp. z o.o., PGL Leasing oraz Polską Akademię Lotniczą.