Zmienią zasady przyznawania becikowego?

PSL chce nowych, mniej restrykcyjnych zasad przyznawania becikowego. Ludowcy złożyli w Sejmie projekt zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych, dzięki którym ciężarna nie musiałaby już obowiązkowo odwiedzać lekarza przed upływem 10. tygodnia ciąży. Ich zdaniem wystarczy zaświadczenie, że kobieta w czasie ciąży była pod opieką specjalisty.

Inicjatywa ludowców może liczyć na wsparcie koalicjanta z Platformy, choć - jak zaznacza Grzegorz Dolniak z PO - na taką zmianę musi się jeszcze zgodzić ministerstwo pracy.

Zasady, które chce zmienić PSL, obowiązują od 1 listopada. Rodzice muszą do wniosku o becikowe dołączyć zaświadczenie lekarskie, które potwierdzi, że ciężarna pozostawała pod opieką lekarza co najmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu. Jeśli lekarz wpisze w zaświadczeniu późniejszy termin, rodzic becikowego nie dostanie.

O tym, że zmiana przepisów jest potrzebna, przekonuje przykład z kujawsko-pomorskiego. Z nowymi wytycznymi nie radzą sobie nie tylko rodzice i urzędnicy. Problemy mają również lekarze, którzy zamiast konkretnych dat wypisują rzeczy typu: "wizyty regularne", "pacjentka pod opieką lekarza za granicą, dokumenty widziałem". Posłuchaj relacji reportera RMF FM Tomasza Fenske:

Reklama
RMF
Dowiedz się więcej na temat: Polskie Stronnictwo Ludowe | zaświadczenie | lekarza | becikowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »