Znika luka prawna w prawie prasowym

Wszystko wskazuje na to, że od września zniknie luka prawna, która powstała w prawie prasowym po wejściu w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sprostowań.

Sejm uchwalił nowelizację prawa prasowego. Precyzuje ona pojęcie sprostowania, likwiduje formę "odpowiedzi" oraz skreśla przepis o karalności za uchylenie się od publikacji sprostowania. Redaktor naczelny będzie mógł odmówić sprostowania, ale na warunkach zapisanych w ustawie. W ciągu roku osoba zainteresowana będzie mogła wytoczyć powództwo w tej sprawie. W przyszłym tygodniu nowelizacją zajmie się Senat. 14 czerwca 2012 roku przestały obowiązywać przepisy zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. 1 grudnia 2010 roku TK orzekł niekonstytucyjność przepisów przewidujących sankcję karną za odmowę sprostowania lub odpowiedzi. TK stwierdził też, że brak w ustawie kryteriów pozwalających na rozróżnienie pojęć sprostowania i odpowiedzi.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Trybunał Konstytucyjny | łuk | prasowe | luka | luke
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »