Zostały już tylko dwa tygodnie, potem niewykorzystane 500 zł przepadnie. Lepiej nie zwlekaj

Bon turystyczny o wartości 500 zł zaraz straci swoją ważność. Wszyscy rodzice, którzy jeszcze posiadają niezrealizowany bon turystyczny, powinni do końca marca wykorzystać go, ponieważ w innym wypadku ten straci bezpowrotnie ważność i przepadnie 500 zł. Tylko na Lubelszczyźnie wciąż nie wykorzystano 32 tys. bonów turystycznych o sumarycznej wartości 21 mln zł.

Bon turystyczny cieszy się niemałym powodzeniem w naszym kraju. Przypomnijmy, że jest to świadczenie, które zostało uruchomione w odpowiedzi na pandemię COVID-19, aby wspomóc polskie rodziny w organizowaniu czasu wolnego i aby dolać pieniędzy wymęczonej lockdownami polskiej turystyce. Ważność bonu turystycznego dobiega końca 31 marca, a wciąż sporo świadczeń o wartości 500 zł zostało niewykorzystanych.

Reklama

Co to jest bon turystyczny? Kto może z niego skorzystać?

Bon turystyczny to forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19, jak pisze o świadczeniu Polskie Organizacja Turystyczna. Wartość bonu turystycznego to 500 zł, a świadczenie zostało przyznane na każde dziecko do 18. roku życia w rodzinie lub 1000 zł, jeśli dziecko jest osobą z niepełnosprawnością.

Bon turystyczny wydany został w sumie na 6,5 mln dzieci. Aby skorzystać z bonu turystycznego nie potrzeba składać żadnego wniosku. Bony turystyczne przyznane zostały bowiem z automatu, a żeby taki bon uzyskać, należy zalogować się na Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Następnie w zakładce "Ogólny" czeka na uprawnionych kategoria "Bon turystyczny".

Jak działa bon turystyczny? Jak go wykorzystać?

W praktyce bon turystyczny to dokument elektroniczny wysyłany finalnie na SMS lub e-mail przez system teleinformatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który zajmuje się wydawaniem tego świadczenia. Aby skorzystać z bonu turystycznego podczas rezerwacji aktywności czy pobytu w miejscu, które honoruje bon turystyczny, należy podać 16 cyfr tworzących unikalny numer przypisany do bonu. I już, skorzystaliśmy właśnie z bonu turystycznego.

Polacy wydali 3 mld zł za pomocą bonu turystycznego. 43 mln zł ze świadczenia poszło w ferie

Już teraz kwota wydana przez Polaków za pośrednictwem bonu turystycznego wyniosła 3 mld zł, a choć Polacy ciągle korzystają ze świadczenia, wciąż jest masa niewykorzystanych bonów turystycznych. Tylko w trakcie ferii zimowych zrealizowano 40 tys. transakcji bonem turystycznym, które wygenerowały 43 mln zł zysków dla polskiej turystyki.

Bon jest ważny do 31 marca 2023 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Aby wykorzystać bon, skorzystaj z oferty turystycznej w tym czasie lub dokonaj przedpłaty za usługę, która zostanie wykonana po tej dacie - tłumaczy resort rozwoju w oficjalnym komunikacie.

Bon turystyczny za chwilę straci ważność. Wykorzystaj 500 zł albo przepadnie na zawsze

Tysiące bonów wciąż pozostało niezrealizowanych. Nie we wszystkich wypadkach jest to 500 zł do wykorzystania, ponieważ bon działa jak portmonetka - możemy wykorzystywać przypisane do bonu turystycznego pieniądze aż do ich wyczerpania. Gdzie możemy użyć bonu turystycznego? Za pomocą świadczenia opłacimy pobyt w hotelu, pensjonacie, campingu czy gospodarstwie agroturystycznym.

Pieniądze z bonu turystycznego mogą zostać także wydane na kolonię dla dziecka, wycieczkę lub obóz. Co ważne - bon traci ważność 31 marca, ale możliwe jest wykorzystanie tych środków już po tej dacie. Wystarczy do 31 marca opłacić za pomocą bonu turystycznego wybraną usługę, której termin może przypadać już po 31 marca. Ważne jednak, by bon turystyczny wykorzystać przed końcem tego miesiąca. Jeśli prześpimy następne 2 tygodnie, 500 zł ze świadczenia po prostu przepadnie.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bon turystyczny | termin | 500 zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »