Zniżka na opłatę za śmieci. Rodziny z dziećmi mogą liczyć nawet na 30 proc. mniej

Zniżka na opłatę za śmieci w czasach, gdy jest to kolejna coraz większa kwota do zapłacenia, może okazać się niemałą ulgą dla domowego budżetu. Jednak zarówno wysokość opłaty śmieciowej, jak i przysługujące zniżki obniżające jej stawkę są ustalane odrębnie w innych miejscach przez rady gminy. Nie brak jednak miejsc, które honorują przysługującą rodzinom z co najmniej trójką dzieci Kartę Dużej Rodziny. Jej posiadacze mogą liczyć w niektórych miejscach nawet na 30 proc. zniżki.

Zniżka na opłatę śmieciową to prawdziwa gratka w czasach, gdy inflacja sięga notowań niewidzianych od 27 lat. Na taki benefit nie każdy może jednak liczyć, a co więcej - nawet jeśli może przysługiwać komuś zniżka na opłatę za śmieci na terenie jednej gminy, członkowie tej samej grupy nie muszą być honorowani już w innej gminie.

Podobnie jest z Kartą Dużej Rodziny, której posiadanie nie we wszystkich regionach Polski wiąże się ze zniżką nakładaną na opłatę śmieciową. Jednak tam, gdzie Karta Dużej Rodziny może zmniejszać wysokość opłaty śmieciowej, robi to ze skutecznością nawet 30-procentową.

Reklama

Jak naliczana jest opłata śmieciowa? Gminy mają szeroki wachlarz możliwości

Wysokość opłaty za śmieci ustalają poszczególne gminy w odrębnych uchwałach. W teorii gminy mogą dowolnie ustalić kwotę opłaty śmieciowej, ale w praktyce zwykle bazują na kilku sposobach naliczania stawki daniny. Wśród nich jest chociażby naliczenie opłaty w oparciu o liczbę osób w lokalu, w zależności od ilości zużytej wody, w zależności od wielkości budynku czy też ustalana jest stawka ryczałtowa za gospodarstwo domowe.

Opłata za śmieci jest obowiązkowa, a jej płatność jest oczekiwana przez radę gminy do 28. dnia każdego miesiąca. Wysokość opłaty ustalana jest w oparciu o deklarację śmieciową złożoną przez właściciela nieruchomości w urzędzie gminy. Właściciel na deklaracji śmieciowej wskazuje wysokość opłaty za śmieci w oparciu o obowiązujące w gminie sposoby jej naliczania.

Zniżka na opłatę śmieciową. Z Kartą Dużej Rodziny nawet 30 proc. mniej

Posiadanie trójki potomstwa i z tego tytułu Karty Dużej Rodziny nie jest przyczynkiem do wydania zniżek na opłatę za śmieci. Nie są to puste słowa, tylko orzecznictwo Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Sąd podkreślił, że ani przepisy zawarte w Karcie Dużej Rodziny, ani też ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie z 1996 roku nie wskazują na ulgi w opłacie śmieciowej.

Jednak zgodnie z odrębnymi od tych przepisów decyzjami organów samorządowych dana rodzina, która posiada Kartę Dużej Rodziny i zamieszkuje nieruchomość, ma otwartą drogę do przyznania zniżki na opłatę śmieciową. Brak w tym wypadku sprecyzowanych wartości, bo wszystko zależy od decyzji rady gminy. Nie wszędzie więc ta wysokość zniżki określona jest na poziomie na przykład 20 proc., gdyż różnie może to wyglądać w zależności od gminy.

Na przykład w Katowicach rodziny z Kartą Dużej Rodziny zmniejszą opłatę śmieciową o 20 proc., a w Ostrowie Wielkopolskim rodziny z trójką dzieci mogą uzyskać nawet 30 proc. zniżki na opłatę za śmieci. Nie wszędzie jest to jednak zniżka określona procentami. W Lublinie gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny płacą nie więcej niż 124 zł lub 144 zł, w zależności od tego, czy mieszkają w zabudowie wielorodzinnej, czy jednorodzinnej. Z kolei w Poznaniu analogicznie do sytuacji z Lublina kwoty te wynoszą 125 zł i 140 zł.

Jak uzyskać zniżkę na opłatę śmieciową? Posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą złożyć wniosek

Urzędy nie prowadzą przyznawania zniżki na opłatę śmieciową z automatu. Rodziny, które posiadają Kartę Dużej Rodziny, same powinny zgłosić się do gminy i wystąpić o należną im zniżkę, jeśli są mieszkańcami lokali jednorodzinnych. Posiadaczy Karty mieszkających w bloku lub innej zabudowie wielorodzinnej w tym względzie odsyła się zwykle w pierwszej kolejności do zarządców budynku.

Odpowiedzi, które usłyszymy na pytanie o zniżkę na opłatę za śmieci, niewątpliwie będą się różnić w zależności od tego, jakie miasto zamieszkujemy. Ustawa z 1996 roku oddaje w ręce samorządów pełnię kontroli nad ustalaniem, ściąganiem i obniżaniem opłaty za śmieci. Nie sposób więc wskazać raz dla wszystkich warunki uzyskania zniżek, ani same zniżki. Gminy powinny jednak honorować Kartę Dużej Rodziny i móc zaproponować jej posiadaczom, którzy zamieszkują na terenie gminy, zniżki w opłacie za śmieci.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opłata za śmieci | opłata śmieciowa | śmieci | zniżka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »