ZUS zapowiedział już świadczenie 300 zł. Wnioski ruszą od 1 lipca

ZUS wydał komunikat w sprawie nowego rozdania świadczenia w wysokości 300 zł. Składanie wniosków zostanie otwarte wraz z początkiem lipca. Wypłata jest jednorazowa i udzielana tylko po spełnieniu określonych warunków. Jak informuje ZUS, w poprzedniej edycji programu wypłacił 1,4 mld zł.

  • 300 zł świadczenia wypłacanego przez ZUS będzie można otrzymać w najbliższych miesiącach.
  • Od 1 lipca Zakład otwiera nabór wniosków w programie "Dobry start", który jest formą wsparcia dla uczących się dzieci.
  • W poprzedniej edycji programu złożono 3,3 mln wniosków, które poskutkowały wypłatą świadczeń w sumie na kwotę 1,4 mld zł.

300 zł na wniosek będzie można dostać już w wakacje. Zakład Ubezpieczeń Społecznych 1 lipca otwiera nabór wniosków w programie "Dobry start". Świadczenie wypłacane jest rodzinom z dziećmi, które uczęszczają do placówek edukacyjnych. Jednak nie każde dziecko może liczyć na dofinansowanie przyborów do nauki.

Reklama

"Dobry start" rusza 1 lipca. ZUS uruchomi nabór wniosków

1 lipca ZUS uruchomi nabór wniosków w programie "Dobry start". Zgłaszanie się po pieniądze na wyprawkę szkolną będzie możliwe jedynie drogą elektroniczną. Jak wskazuje rzeczniczka dolnośląskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Iwona Kowalska-Matis, są cztery sposoby na złożenie wniosku:

  1. aplikacja mZUS,
  2. Platforma Usług Elektronicznych ZUS,
  3. portal Emp@tia,
  4. bankowość elektroniczna.

ZUS planuje przyjmować wnioski od początku lipca do końca listopada. W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony do końca sierpnia, pieniądze najpóźniej trafią na konto rodziców najpóźniej do 30 września. W wyjątkowym wypadku wnioskować w programie "Dobry start" można także po 30 listopada. Dotyczy to dzieci powyżej 20. roku życia, które po 30 listopada uzyskają orzeczenie o niepełnosprawności.

Komu ZUS wypłaci świadczenie "Dobry start"?

Nie każde dziecko kwalifikuje się jednak do uzyskania pieniędzy z programu "Dobry start". ZUS przyznaje bowiem pieniądze wyłącznie na dzieci uczące się w szkołach, a uczniowie muszą być w wieku od 7 do 20 lat. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami, górna granica wieku określona jest na wiek 24 lat.

Ze wsparcia wyłączeni są więc nie tylko młodsi i starsi uczniowie, ale także przedszkolaki oraz studenci. W rozumieniu bowiem polskiego prawa nie uczęszczają oni bowiem do szkół. - Wypłata pieniędzy nie jest zależna od wysokości dochodu rodziny - podkreśla Kowalska-Matis.

300 zł świadczenia z ZUS. Pieniądze na wyprawkę szkolną dla dziecka

"Dobry start", czyli świadczenie popularnie zwane także "300 plus" zostało po raz pierwszy wypłacone w roku szkolnym 2021/2022. Od początku swojego obowiązywania nie zmieniła się kwota świadczenia, taki sam też jest cel wypłaty środków. - To są pieniądze, które rodzice mogą dostać raz w roku na zakup podręczników, zeszytów, czy przyborów szkolnych - podkreśla rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku.

Obecna edycja programu jest więc czwartą z rzędu. W ubiegłorocznej edycji ZUS wypłacił 1,4 mld zł na 3,3 mln przesłanych wniosków. 

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | świadczenie | dobry start | szkoła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »