Program Grantowy ING: kim są laureaci?

1 grudnia podczas uroczystej gali finałowej poznaliśmy zwycięzców drugiej edycji Programu Grantowego ING Banku Śląskiego. Triumfowały Ecobean, ZNIKA oraz Bio2Materials, czyli start-upy, które przedstawiły najbardziej innowacyjne rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju. Kim są laureaci?

Prezentacja partnera

Program Grantowy ING to skierowany do start-upów i młodych naukowców cykliczny konkurs, którego celem jest znalezienie rozwiązań z obszaru zrównoważonego rozwoju.

Bank poszukiwał rozwiązań, które dadzą szansę na zapewnienie zrównoważonych łańcuchów dostaw, obniżą poziom generowania odpadów, czy zmniejszą ilość marnowanej żywności. Nadesłano 155 zgłoszeń, a 10 weszło do wielkiego finału. Spośród nich kapituła złożona z przedstawicieli ING Banku Śląskiego, świata biznesu, nauki oraz organizacji pozarządowych wybrała najlepsze.

Ecobean - drugie życie fusów z kawy

W drugiej edycji Programu Grantowego ING triumfował start-up Ecobean, który przedstawił pomysł na nadanie fusom z kawy drugiego życia. Jak się okazuje, wcale nie muszą one trafiać do kosza. To niezwykle cenny surowiec, który można dalej przetwarzać - w olej kawowy, ekologiczny brykiet do kominka, ligninę, a nawet kubki czy słomki.

Co więcej, warszawski start-up przedstawił projekt zagospodarowania nie tylko niewielkich ilości fusów z pojedynczych gospodarstw domowych, ale również ich większych ilości - z kawiarni, restauracji, korporacji oraz stacji benzynowych. Kluczowym aspektem jest to, by powstające z fusów po kawie surowce przez możliwie jak najdłuższy czas cyrkulowały w obiegu zamkniętym. Na wsparcie i dalszy rozwój swoich projektów Ecobean otrzymał od ING nagrodę w wysokości 400 tys. zł.

ZNIKA - kompostowalne opakowania ze zrównoważonych materiałów

Drugie miejsce (i nagroda w wysokości 300 tys. zł) trafiło do start-upu ZNIKA. Tu z kolei z uznaniem kapituły spotkał się pomysł kompostowalnych opakowań ze zrównoważonych materiałów. ZNIKA swoją misję definiuje bardzo prosto: to zmniejszenie zanieczyszczenia w branży opakowań. Zamiast plastiku start-up proponuje biotworzywa oraz inne materiały, które są kompostowalne i mogą być dalej wykorzystywane jako nawóz.

W tym celu ZNIKA już dziś współpracuje z szeregiem firm, które przykładają wagę do tego, by ich opakowania pozostawały w większym stopniu zrównoważone. Redukcja śladu węglowego, możliwie mniejszy wpływ na środowisko, wykorzystywanie materiałów roślinnych - oto odpowiedź start-upu na konkursowe pytanie "Jak możemy zapewnić zrównoważoną produkcję i konsumpcję?".

Bio2Materials - bazujące na pulpie jabłkowej skóry organiczne

Bio2Materials to pierwsza polska marka z sektora ekologicznych i zrównoważonych tekstyliów. Pierwsza, czyli jednocześnie innowacyjna - a właśnie na innowacje położono w Programie Grantowym ING największy nacisk.

Bio2Materials zajmuje się tworzeniem materiałów pochodzenia organicznego - przede wszystkim alternatywami dla skóry zwierzęcej i syntetycznej. Skóry Bio2Materials są nie tylko w stu procentach biodegradowalne, ale jednocześnie zupełnie pozbawione szkodliwych dla zdrowia substancji. Głównym składnikiem jest wytłok jabłkowy, czyli jeden z największych odpadów przetwórstwa owocowo-warzywnego w naszym kraju.

MyEgg oraz Uzyj.to - nagrody specjalne

Oprócz nagród głównych kapituła konkursu zdecydowała się przyznać nagrodę specjalną o wartości 100 tys. zł, która trafiła do MyEgg. Jaki produkt nagrodzono? Płynny, roślinny zamiennik jaja kurzego. Codzienne wybory żywieniowe, o czym często zapominamy, mają bowiem wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także emisję gazów cieplarnianych oraz kondycję planety. Wybieranie produktów roślinnych przyczynia się więc do poprawy warunków życia przyszłych pokoleń. A w składzie zamiennika jaja kurzego od MyEgg znajdziemy wyłącznie składniki pochodzenia roślinnego.

Podczas drugiej edycji Programu Grantowego ING, po raz pierwszy w historii konkursu, przyznano również nagrodę publiczności w wysokości 50 tys. zł. Trafiła ona do twórców internetowej platformy Uzyj.to. Serwis umożliwia wymianę materiałów budowlanych i wykończeniowych z drugiej ręki, a tym samym - obniżenie kosztów remontu lub budowy. Korzystanie z platformy ogranicza ponadto ilość utylizowanych materiałów.

Druga edycja Programu Grantowego ING wyłoniła najbardziej innowacyjne rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju.

Wspomniane wsparcie to z jednej strony 1 mln zł, który trafił do zwycięzców, z drugiej - indywidualny mentoring, promocja medialna oraz możliwość nawiązania kontaktów z inwestorami i firmami z bogatego portfolio ING.

 

Prezentacja partnera

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »