Reklama

Rok 2020 w Grupie Murapol: Mocne wyniki sprzedaży i przekazań oraz dalsza dywersyfikacja geograficzna działalności GK Murapol

W minionym roku Grupa Murapol podpisała 2720 umów deweloperskich i przedwstępnych, wobec 2 868 rok wcześniej. W analizowanym okresie deweloper przekazał klientom klucze do 2922 mieszkań wobec 3124 oddanych w 2019 r. W minionym roku Grupa Murapol rozpoczęła oferowanie lokali mieszkalnych w dwóch nowych miastach: Bydgoszczy i Sosnowcu, rozbudowując mapę ogólnopolskiej działalności deweloperskiej.

SPRZEDAŻ

W okresie od stycznia do grudnia 2020 roku Grupa Murapol podpisała 2720 umów deweloperskich i przedwstępnych, w tym 639 w IV kwartale. Wypracowany w całym minionym roku poziom sprzedaży różni się od odnotowanego w 2019 roku o 5,2 proc.

Reklama

Najwyższą sprzedaż zanotowano w Krakowie i Wieliczce, gdzie nabywców znalazło ponad pół tysiąca lokali mieszkalnych, a także w Katowicach, w których podpisano 458 umów deweloperskich. Wśród aglomeracji ze znaczącym wynikiem znalazły się także: Łódź - 340 mieszkań, Poznań - 303 oraz Trójmiasto - 234 lokale. W Warszawie deweloper sprzedał 189 mieszkań i apartamentów inwestycyjnych, we Wrocławiu i Tychach odpowiednio 186 i 133 mieszkania. Po ponad 100 umów zostało zawartych w Gliwicach i Mikołowie.

PRZEKAZANIA

W minionym roku Murapol przekazał klucze do 2922 lokali mieszkalnych, tj. 6,5 proc. mniej r/r. 442 spośród nich trafiło do rąk właścicieli w ostatnim kwartale minionego roku.

Najwięcej mieszkań w 2020 roku zostało wydanych klientom w Katowicach - 667, Warszawie - 537, Łodzi - 357, Krakowie i Wieliczce - 275 oraz we Wrocławiu - 246. Ponadto klucze do swoich lokali odebrało 199 klientów w Trójmieście, 189 w Tychach, 158 w Toruniu i 154 w Gliwicach.

WPROWADZENIE DO OFERTY

W ostatnich 12 miesiącach Grupa Murapol rozpoczęła oferowanie 1 843 nowych mieszkań w 10 miastach, w tym w Bydgoszczy i Sosnowcu - nowych lokalizacjach na mapie działalności. Aktualnie Grupa jest obecna w 17 miastach - są to zarówno aglomeracje, jak i mniejsze lokalizacje z potencjałem do prowadzenia działalności deweloperskiej.

LICZBA MIESZKAŃ W BUDOWIE

Na koniec 2020 roku portfel projektów w realizacji obejmował 4 579 lokali o łącznej powierzchni użytkowej sięgającej blisko 200 tys. mkw., powstających w 43 budynkach wznoszonych w ramach 17 inwestycji na terenie 12 miast. Najwięcej nowych mieszkań buduje się w Krakowie i Wieliczce - 955 oraz Warszawie - 699 lokali mieszkalnych i apartamentów inwestycyjnych. W Poznaniu i Łodzi wznoszonych jest odpowiednio 632 i 580 mieszkań. Znaczący udział w portfelu projektów w budowie mają również inwestycje realizowane we Wrocławiu, gdzie powstaje 447 lokali mieszkalnych, Gdyni - 444 oraz Katowicach - 279.

BANK ZIEMI

Na 31 grudnia 2020 roku Grupa Murapol dysponowała aktywnym bankiem ziemi o wartości blisko 638 mln zł, pod budowę ponad 18,8 tys. lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej ok. 815,8 tys. m kw. Nieruchomości o wartości ponad 247,6 mln zł netto stanowią własność Grupy oraz posiadają decyzje o pozwoleniu na budowę ponad 9,1 tys. mieszkań o łącznym PUM blisko 377 tys. m kw. Pozostała część aktywnego banku ziemi to tereny inwestycyjne objęte warunkowymi umowami przedwstępnymi, na których powstaną projekty nieruchomościowe, będące obecnie w toku postępowań pozwoleniodawczych, a zakładające budowę blisko 9,7 tys. lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej ok. 438,9 tys. mkw. Wartość zakontraktowanych tak nieruchomości wynosi ponad 390 mln zł.

- Za nami rok pełen niepewności i turbulencji, praktycznie we wszelkich aspektach życia gospodarczego i społecznego. Mimo nadzwyczajnych okoliczności, w jakich przyszło nam funkcjonować w obliczu globalnej pandemii, roczne wyniki sprzedaży i przekazań w Grupie tylko nieznacznie odbiegają od poziomów wypracowanych w 2019 roku, co oceniamy pozytywnie - zauważa Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapolu. - Zaś wypracowany w ostatnich latach model biznesowy, oparty na geograficznym zróżnicowaniu portfela inwestycyjnego zdecydowanie się sprawdził. Ponadto, nasza struktura sprzedaży pokazuje, że dobrze skrojona oferta odpowiadająca na potrzeby mieszkańców w poszczególnych lokalizacjach broni się nawet w trudnych czasach. Aktualnie działamy aż w 17 miastach na terenie całej Polski - zarówno na największych, jak i lokalnych rynkach - oferując mieszkania w najbardziej szerokim i chłonnym segmencie, wpisując się w oczekiwania Polaków - zarówno tych szukających mieszkań dla siebie, jak i w celach inwestycyjnych. Rekordowo niski poziom stóp procentowych oraz wysokie ryzyko utraty wartości pieniądza w czasie, czynią nieruchomości doskonałą lokatą, co niewątpliwie będzie czynnikiem stymulującym nasz rozwój w najbliższej przyszłości. Jestem przekonany, że przed nami dobre perspektywy i realne możliwości utrzymania solidnego tempa rozwoju w 2021 i kolejnych latach - dodaje.

W ciągu blisko 20 lat działalności Grupa Murapol zrealizowała 66 wieloetapowych inwestycji nieruchomościowych, w których powstały 302 budynki z 17,6 tys. lokali zamieszkałych przez blisko 53 tys. osób. 

- - - - - -

Grupa Murapol jest jedną z wiodących firm deweloperskich od 20 lat działającą w obszarze wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego. W swojej dotychczasowej działalności Murapol zrealizował 66 inwestycji, w których powstały 302 budynki z 17,6 tys. mieszkań, zamieszkałych przez blisko 53 tys. osób. Obecna mapa inwestycji Grupy obejmuje 17 miast w Polsce: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Katowice, Kraków, Łódź, Mikołów, Poznań, Siewierz, Sosnowiec, Toruń, Tychy, Warszawa, Wieliczka i Wrocław. W 2020 r. Grupa Murapol podpisała umowy deweloperskie i przedwstępne dot. 2 720 mieszkań, wobec 2 868 rok wcześniej. Poza umacnianiem pozycji jednej z wiodących firm deweloperskich, firma kładzie nacisk na działalność pozabiznesową. Angażuje się w inicjatywy promujące sport zarówno profesjonalny, jak i projekty propagujące aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Grupa Murapol została również wielokrotnie doceniana za swoją działalność deweloperską, otrzymując m.in. w obszarze zielonego budownictwa nagrodę Leading Green Building Development w konkursie CIJ Awards, Housemarket Silesia Awards w kategoriach Osiedle przyjazne rodzinie oraz Osiedle mieszkaniowe. Spółka jest także laureatem konkursu Najwyższa Jakość Quality International w kategorii Produkt Najwyższej Jakości - przyznanej dla wielorodzinnych inwestycji mieszkaniowych realizowanych przez Grupę Murapol. W 2020 roku zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Deweloperów Mieszkaniowych, organizowanym przez "Dziennik Gazetę Prawną".

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: budownictwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »