Postawiliśmy na innowacje! Zyskujemy dzięki PO IG.

Solidny projekt to podstawa udanych inwestycji. Jeśli dodatkowo zarządzają nim przedsiębiorczy i kreatywni menadżerowie, można spodziewać się naprawdę imponujących efektów. Te coraz wyraźniej widzimy w różnych częściach naszego kraju. Nowe technologie, patenty lub wysokiej jakości innowacyjne usługi są coraz bardziej powszechne i towarzyszą naszemu codziennemu życiu. W dzisiejszym świecie postępu technologicznego taka kolej rzeczy nie powinna dziwić. Dzięki danym udostępnionym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które pełni funkcję tzw. Instytucji Zarządzającej, dowiedzieliśmy się jak wygląda stan wdrażania Programu Innowacyjna Gospodarka (PO IG), instrumentu skierowanego przede wszystkim do przedsiębiorców zamierzających realizować innowacyjne projekty, związane z badaniami i rozwojem, nowoczesnymi technologiami, inwestycjami o dużym znaczeniu dla gospodarki lub wdrażaniem i stosowaniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Reklama

Ostatnie informacje o stanie wdrażania Programu na łamach portalu Interia przekazywaliśmy w lutym bieżącego roku. Czy dzisiaj polskie firmy i instytucje nadal chętnie korzystają z PO IG? Na to pytanie odpowiemy poniżej.


Finansowe wsparcie dla innowacji

Każda inwestycja wymaga nakładów finansowych. Szczególnie w dziedzinie innowacji, gdzie koszty ich wdrożenia są bardzo wysokie. Od 2007 roku, dzięki środkom pochodzącym z Unii Europejskiej w Polsce zrealizowano szereg inwestycji w zakresie podnoszenia konkurencyjności przedsiębiorstw i instytucji. Program Innowacyjna Gospodarka jest ogólnokrajowym programem operacyjnym, finansowanym z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Jego cel został bardzo jasno określony: rozwój polskiej gospodarki w oparciu o innowacyjne przedsiębiorstwa. Tych przybywa każdego roku. Polscy przedsiębiorcy i naukowcy nieustannie zaskakują nas pasją i nowatorskimi pomysłami. To dzięki nim możemy korzystać z innowacyjnych metod leczenia wad wzroku, eliminować hałas dzięki nowoczesnym ekranom akustycznym lub korzystać z wyników badań oraz infrastruktury, jakie dają nam wyspecjalizowane ośrodki naukowo - badawcze. Te przykłady, to tylko niektóre dobrodziejstwa, z których już dziś możemy korzystać i które zostały wprowadzone w życie dzięki środkom z PO IG. Na dofinansowaniu korzystają zarówno biznesmeni, jak i naukowcy, młode firmy i marki od lat obecne na rynku. W rezultacie zyskuje Polska, umacniając swoją konkurencyjną pozycję już nie tylko na Jednolitym Rynku Europejskim, ale również i poza nim.

Uczymy się szybko

Zanim formalnie staliśmy się członkiem UE, w mediach bardzo często stawiano pytanie: czy Polska jest w stanie wykorzystać potencjał tkwiący w możliwościach dotowania inwestycji w ramach dostępnych programów? Z perspektywy czasu, z pewnością można odpowiedzieć twierdząco. Polscy przedsiębiorcy bardzo szybko nauczyli się skutecznie pozyskiwać dodatkowe środki na inwestycje i rozwój. Bezzwrotny system udzielania pomocy w wysokości nawet do 85% wartości projektu stanowił poważny argument dla zainteresowanych podmiotów. Ostatnie lata potwierdziły również, że lubimy pozyskiwać fundusze na innowacje. Kreatywność polskich przedsiębiorców w tym zakresie pobudziły środki z PO IG. Dzięki dofinansowaniu bardziej dostępna niż dotychczas stała się możliwość realizacji zaawansowanych badań, prace nad nowymi technologiami, czy kluczowe dla gospodarki inwestycje. W ramach Programu dla przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu, jednostek badawczych i naukowych oraz instytucji administracji publicznej przeznaczono wsparcie w wysokości przekraczającej 9,71 miliarda euro. Duża część tych środków została już wykorzystana, m.in. na realizację projektów podnoszących innowacyjność polskiej gospodarki i przedsiębiorstw. Apetyt na wdrażanie w życie nowoczesnych myśli przy wsparciu unijnym z pewnością nie słabnie. Według danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, pełniącego funkcję Instytucji Zarządzającej dla PO IG, do 30 listopada tego roku zatwierdzono do dofinansowania 9 779 wniosków na łączną kwotę 32,5 mld zł. To w sumie 82,4% budżetu przeznaczonego na PO IG. Na dzień dzisiejszy pod względem wartości realizowanych projektów pierwszą "trójkę" tworzą kolejno województwa: mazowieckie, małopolskie i dolnośląskie.


Kim jest polski beneficjent?

O środki w ramach PO IG najczęściej starają się przedsiębiorcy, którzy realizują blisko 88% łącznej liczby projektów, z czego małe i średnie przedsiębiorstwa prawie 82%, duże zaś 6%. Należy pamiętać, że w ramach Programu wdrażane są nie tylko projekty konkursowe, ale także tzw. indywidualne, których realizacja jest motywowana realizacją strategii danego sektora lub obszaru. Takich projektów obecnie w Programie jest 121, a ich wartość to 12,1 mld zł. Do obszarów, których dotyczy realizacja tych projektów można zaliczyć: budowę parków naukowo - technologicznych, badania i rozwój czy wsparcie inkubatorów przedsiębiorczości. W ramach PO IG można wyróżnić jeszcze jedną specyficzną grupę, tzw. beneficjentów systemowych. Prowadzone przez nich projekty dotyczą m.in. zarządzania własnością intelektualną, wsparcia inwestorów i eksporterów, promocji gospodarczej i turystycznej naszego kraju. Obecnie realizowanych jest 10 projektów systemowych na kwotę ponad 655 mln zł. Dokładny podział beneficjentów ze względu na typ i wartość projektów przedstawiają poniższe wykresy.Dobry program poznasz po efektach?

Efekty wdrażania poszczególnych projektów w ramach PO IG są widoczne na co dzień wokół nas. Aby wyobrazić sobie skalę postępu, warto przytoczyć kilka statystyk. Na chwilę obecną dofinansowano blisko 800 projektów badawczych, w ramach których utworzono 712 miejsc pracy, związanych z B+R. W sumie wsparcie uzyskało 61 ośrodków badawczych i 1 162 projekty dotyczące innowacyjnych inwestycji. Dofinansowano także 233 projekty dotyczące dostępu MŚP do zewnętrznych źródeł finansowania. PO IG to także rozpoczęte inwestycje na dużą skalę. Zainicjowano je w 12 parkach naukowo - technologicznych i 20 obiektach ubiegających się o miano atrakcji turystycznych. Podjęto także realizację 27 inwestycji dotyczących świadczenia usług publicznych przez Internet dla przedsiębiorców i obywateli. Pozytywne skutki wdrażania PO IG przewidywane są również w dziedzinie społeczeństwa informacyjnego. Dzięki pozyskanym środkom ponad 31 000 gospodarstw domowych otrzyma dostęp do Internetu. Dodatkowo 1 500 małych firm już uzyskało wsparcie na rozwój e-usług. Realizowanych jest także blisko 400 projektów z zakresu rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Innowacyjna gospodarka to także ochrona własności przemysłowej. Na ten cel dofinansowanie otrzymało 96 przedsiębiorstw.

Innowacyjni muszą się śpieszyć!

PO IG cieszy się dużą popularnością i to jedna z bezpośrednich przyczyn wykorzystania dużej puli środków przeznaczonych na Program. W związku z tym nie we wszystkich działaniach w Programie planowane są w 2012 roku nabory wniosków o dofinansowanie. Mimo wszystko osoby zainteresowane dotacją na innowacje wciąż mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w ramach działań: 1.3.1 (projekty rozwojowe), 1.3.2 (wsparcie ochrony własności przemysłowej), 1.4 (wsparcie projektów celowych), 4.3 (kredyt technologiczny), 4.5 (wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki), 5.1 (wspieranie powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym), 5.4.1 (wsparcie na uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej), 6.1 (paszport do eksportu), 6.2.2 (wsparcie działań studyjno-koncepcyjnych w ramach przygotowania terenów inwestycyjnych dla projektów inwestycyjnych), 6.5.2 (wsparcie udziału przedsiębiorców w programach promocji),
8.1 (wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej), 8.2 (wspieranie elektronicznego biznesu typu B2B), 8.3 (przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - eInclusion ),
8.4 (zapewnienie dostępu do Internetu na etapie "ostatniej mili").

Szczegółowe informacje dotyczące terminów oraz budżetów naborów do poszczególnych, ww. działań można będzie znaleźć na stronie www.poig.gov.pl. Informacja w tym zakresie zostanie opublikowana pod koniec roku 2011 na stronie Programu w zakładce Nabór wniosków. O tym, że warto starać się o środki przekonują nie tylko statystki, ale też historie osób, które skorzystały z dotacji. Sylwetki beneficjentów oraz ich innowacyjne projekty prezentujemy w albumie "Polska Innowacyjna". Zapraszamy do lektury!

materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »