Rynek oczekuje na dane

Nadchodzący tydzień nie będzie obfitował w istotne publikacje makroekonomiczne (kolejny będzie ważniejszy), ale kilka z nich zasługuję na uwagę. Już dziś poznamy wzrost produkcji przemysłowej w lipcu oraz dynamikę jej cen. Obydwie informacje mogą być istotne dla RPP, która będzie obradować już za dziesięć dni.

Nadchodzący tydzień nie będzie obfitował w istotne publikacje makroekonomiczne (kolejny będzie ważniejszy), ale kilka z nich zasługuję na uwagę.
Już dziś poznamy wzrost produkcji przemysłowej w lipcu oraz dynamikę jej cen. Obydwie informacje mogą być istotne dla RPP, która będzie obradować już za dziesięć dni.

Choć wobec silnego wzrostu wynagrodzeń i wzrostu stóp procentowych na świecie, decyzja o podniesieniu stóp procentowych w Polsce wydaje się przesądzona. W poniedziałek poznamy także wyniki badania koniunktury bankowej. Kto przed miesiącem zwrócił uwagę na gorsze nastroje bankowców i pozbył się akcji (Pengab świetnie sprawdza się w roli "przepowiedni" giełdowej koniunktury), miał szanse uniknąć strat. W czwartek NBP poda inflację bazową, a w piątek poznamy dane o liczbie sprzedanych nowych domów w USA.

Sytuacja na GPW

Reklama

W piątek na GPW mieliśmy wyraźny zwrot akcji. Od najniższego do najwyższego punktu sesji WIG20 wzrósł o 102 punkty, skończyło się na zwyżce o 1,6 proc. Obroty na całym rynku podliczono na 2,4 mld PLN, a więc należały do bardzo wysokich. Co prawda były też o 400 mln PLN niższe niż dzień wcześniej, podczas paniki na rynku, ale warto zwrócić uwagę, że większość transakcji miała miejsce w ostatnich godzinach notowań, a więc w czasie zakupów. Przecena na GPW zaszła już tak daleko, że odbicie po prostu się inwestorom należy. Inna sprawa, jak daleko może się posunąć, skoro wielu inwestorów wydaje się mieć prosty plan - wykorzystać zwyżki do pozbycia się akcji.

W nadchodzącym tygodniu 38 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się wzrostu WIG20, a 23 proc. oczekuje jego spadku.

Giełdy zagraniczne

Komentatorzy mówią o mistrzowskim posunięciu Fed, który w piątek obniżył dyskontową stopę procentową o 50 pkt bazowych do 5,75 proc. To stopa, po której banki mogą pożyczać od Fed pieniądze i w dodatku nie na dzień jak do tej pory, lecz na 30 dni. Jednocześnie odkorkowano więc problem braku płynności, lecz nie zerwano rynkowych reguł gry, wedle których instytucje najmniej odpowiedzialnie udzielających kredytów subprime muszą ponieść tego konsekwencje. W piątek inwestorzy w USA cieszyli się działań Fed - Dow Jones zyskał 1,8 proc., a S&P aż 2,5 proc. S&P wrócił pod 1450 pkt i w poniedziałek może zaatakować ten poziom (co dałoby sygnał kupna).

Brazylijski Bovespa zyskał 1,1 proc.

W Azji odbicie. Nikkei zyskał 3 proc., Kospi aż 5,7 proc., Hang Seng 4,6 proc.

Obserwuj akcje

Począwszy od tego tygodnia, w poniedziałki będziemy w tym miejscu umieszczać krótką analizę techniczną wykresów najważniejszych indeksów warszawskiej giełdy.

WIG - indeks spada już szósty tydzień z rzędu. Na wykresie tygodniowym już po trzecim tygodniu spadku MACD wygenerował sygnał sprzedaży (pierwszy od marca). Na wykresie miesięcznym takiego sygnału nie ma od maja 2005 roku, ale jeśli pamiętać o wzroście wolumenów w ostatnich miesiącach, to można sytuację interpretować jako klasyczne oznaki końca hossy. Na indeksie dziennym WIG wyraźnie broni się przed spadkiem poniżej 54 tys. punktów. Wzrosty może hamować luka bessy z czwartku między 58,9 - 57 tys. pkt. Duże obroty w ostatnich dwóch dniach notowań sugerują czasowe odwrócenie sytuacji. MACD wskazuje na wyprzedanie rynku. Nigdy w historii GPW wartość oscylatora MACD (minus 1900) nie była tak niska jak obecnie, jest porównywalna jedynie do krachu z 1994 r. (minus 1500) Warto więc dodać, że w 94 r. choć wskaźnik MACD po pierwszej fali przeceny odbijał, spadek WIG trwał jeszcze przez wiele miesięcy (aż do marca 1995 roku).

Poinformowali przed sesją

Polnord - spółka przejmie w Sopocie działkę o powierzchni 9,5 tys. metrów kwadratowych w zamian za akcje własne. Zbywca nieruchomości - Willa Aquarius - nabędzie 308 460 akcji Polnord wycenionych na 170,2 PLN każda. Działka ustytuowana jest w pasie nadmorskim. Powstaną na niej apartamenty o łącznej powierzchni 10,5 tys. m2.

TETA - OFE Bankowy obniżył zaangażowanie w spółce poniżej 5 proc.

Bioton - spółka zawarła kontrakt na sprzedaż insuliny na Ukrainie o wartości 8 mln dolarów.

Bankier- fundusze i asset management BZ WBK AIB zwiększyły zaangażowanie w spółce z 12,6 do 14,6 proc.

Jutrzenka- członek rady nadzorczej sprzedał 500 akcji spółki po 178 PLN każda.

Prognoza giełdowa

Giełdy amerykańskie nie zawiodły i utrzymały wzrosty do końca sesji, choć w trakcie notowań wyglądało to nerwowo. Giełdy azjatyckie notują dziś rano potężne odbicie - świat się cieszy, że najgorsze minęło. Tak to wygląda w tej chwili. Również sytuacja na rynkach walutowych i surowcowych sprzyja dziś giełdom, w tym warszawskiej.

Nie mniej sporą zwyżkę, która zdyskontowała już większość przytoczonych wyżej argumentów, mieliśmy już w piątek. Dziś potrzebna jest jej kontynuacja, ale lepiej by nie była zbyt szybka. Inwestorzy nie mają jeszcze przeświadczenia, że za chwilę nie wrócimy do spadków. Zbyt mocny wzrost skłoniłby ich do sprzedaży akcji. Z drugiej strony, skoro nie ma takiego przeświadczenia, to i zakupy nie powinny być zbyt silne.

Zakładamy dziś zwyżkę na otwarciu i liczymy na obroty rzędu 2 mld PLN na całej sesji, która powinna zakończyć się umiarkowanym wzrostem WIG (w granicach 1 proc.)

Emil Szweda

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: deta | oczekiwania | WIG | odbicie | Fed | Dana | GPW | danie | giełdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »