Szef MAC: UE może zreformować prawo o ochronie danych do końca 2014 r.

Minister cyfryzacji i administracji Rafał Trzaskowski ma nadzieję, że UE zdoła zakończyć prace nad rozporządzeniem o ochronie danych do końca 2014 r. Unia wreszcie zaczyna dyskusję o kontrowersyjnych szczegółach rozporządzenia - powiedział minister w Brukseli.

Minister cyfryzacji i administracji Rafał Trzaskowski ma nadzieję, że UE zdoła zakończyć prace nad rozporządzeniem o ochronie danych do końca 2014 r. Unia wreszcie zaczyna dyskusję o kontrowersyjnych szczegółach rozporządzenia - powiedział minister w Brukseli.

- Wygląda na to, że większość państw UE chce na serio zacząć pracować nad rozporządzeniem o ochronie danych osobowych - ocenił Trzaskowski po wtorkowym posiedzeniu ministrów państw Unii, odpowiedzialnych za sferę ochrony danych.

Jak dodał, jeszcze parę miesięcy temu pojawiały się pomysły, które podważały filozofię projektu zaproponowanego przez Komisję Europejską i Parlament Europejski. Projekt reformy dostosuje unijne regulacje ochrony danych z 1995 roku do nowych wyzwań, związanych z rozwojem internetu.

- W tej chwili państwa UE uznają, że jest potrzebne nowe rozporządzenie, trzeba lepiej chronić dane osobowe obywateli, a rozwiązania prawne z lat 90. XX wieku nie przystają do wymagań rzeczywistości - ocenił Trzaskowski. - Wreszcie zaczynamy dyskutować o kontrowersyjnych szczegółach, co pozwala mieć nadzieję, że jeśli rozwiążemy te problemy, to będziemy w stanie się porozumieć w Radzie UE - dodał. Według ministra celem jest przyjęcie nowego rozporządzenia do końca 2014 r.

Reklama

We wtorek ministrowie dyskutowali m.in. o tym, jak rozwiązać sprawę tzw. profilowania, czyli w jaki sposób na podstawie zachowań użytkowników sieci, można określić ich preferencje w przyszłości, aby np. skierować do nich odpowiednią reklamę.

- Chodzi o to, by pozwolić na profilowanie tam, gdzie się ono przydaje i przynosi pozytywne skutki, ale zakazać tam, gdzie może to doprowadzić do negatywnych skutków, np. dyskryminacji - powiedział Trzaskowski. - Jeżeli ktoś zamawia przez internet chipsy i koszulki XXL, to za kilka lat mógłby być zupełnie inaczej traktowany przez firmy ubezpieczeniowe, które mogą uznać, że jego zachowanie prowadzi do większego ryzyka - tłumaczył minister.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Tematem dyskusji była też możliwość wycofywania i przenoszenia danych, zgromadzonych np. na jednym serwisie społecznościowym do innego, a także zakres terytorialny nowego rozporządzenia, czyli zobowiązane do przestrzegania jego zapisów także przez usługodawców z krajów trzecich działających na unijnym rynku.

Według unijnej komisarz sprawiedliwości Viviane Reding w tych trzech sprawach (profilowanie, przenoszenie danych i zakres terytorialny) UE poszła o krok do przodu. - Przeszliśmy od abstrakcyjnej dyskusji do bardziej konkretnych i politycznych spraw - powiedziała Reding na konferencji prasowej.

Żadne decyzje jednak we wtorek nie zapadły. Według nieoficjalnych informacji "hamulcowymi" w pracach nad nowymi unijnymi przepisami o ochronie danych są głównie Niemcy i Wielka Brytania. Jednym z powodów tej postawy jest obawa, że zbyt wyśrubowane regulacje będą obciążeniem dla gospodarki. Z kolei zwolennicy reformy unijnych przepisów argumentują, że jej konieczność uwidocznił ubiegłoroczny skandal po ujawnieniu programów masowej inwigilacji elektronicznej, prowadzonych przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), a także służby niektórych państw europejskich.

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

PAP
Dowiedz się więcej na temat: dane osobowe | Rafał Trzaskowski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »