TP SA ogranicza wzrosty na rynku

Ostatnia sesja tygodnia zakończyła się niewielkim wzrostem. Indeksy zostały wyciągnięte na plusy na końcowym fixingu. Wcześniej do strefy wartości ujemnych WIG20 zepchnęły działania arbitrażystów zarabiających ma różnicach w notowaniach wskaźnika największych firm i futures na ten indeks.

Ostatnia sesja tygodnia zakończyła się niewielkim wzrostem. Indeksy zostały wyciągnięte na plusy na końcowym fixingu. Wcześniej do strefy wartości ujemnych WIG20 zepchnęły działania arbitrażystów zarabiających ma różnicach w notowaniach wskaźnika największych firm i futures na ten indeks.

W piątek wygasały wrześniowe serie instrumentów pochodnych handlowanych na GPW.

W nadchodzącym tygodniu należy się spodziewać pogłębienia spadków i zejścia WIG20 w okolice 1500 pkt.

Niewielki pozytywny wpływ na notowania miały plusy za oceanem oraz dobre dane na temat PKB opublikowane przez GUS. W II kwartale tego roku wskaźnik wzrostu gospodarczego wzrósł o 3,8 proc. czyli lepiej od prognoz na poziomie 3,2 proc. Optymizmu wystarczyło jednak tylko na otwarcie. Ochłodzenie przyszło z Zachodu. W trakcie handlu na GPW indeksy giełd europejskich zniżkowały w ślad za amerykańskimi kontraktami.

Reklama

Rynek ciągnęły w dół notowania TP SA - największej spółki GPW. Analitycy DM BZ WBK utrzymali pozytywną ocenę dla telekomu, ale zwracają uwagę na ryzyko inwestycyjne związane ze zbliżającą się ofertą akcji TP SA należących do Skarbu Państwa. Większość porannych plusy oddały też banki. Tylko BZ WBK wyszedł w końcu na 3-proc. plus. Zyskał też PKN Orlen, który utrzymuje się powyżej kluczowego wsparcia na poziomie 23 zł. Na inwestorach nie zrobiła wrażenia informacja, że Bank of New York zszedł poniżej progu 10 proc. głosów na WZA Orlenu. Mocny był KGHM. Zyskiwał Prokom. Gdyński integrator sfinalizował kupno mniejszościowego pakietu czeskiej firmy informatycznej PVT. Za to już minusach były notowane pozostałe największe firmy informatyczne. Softbank wyraźnie spuścił z tonu przy oporze w okolicy 34 zł.

Wśród mniejszych spółek indeksu WIG20 rósł kurs Dębicy. Według prognoz polski rynek opon wzrośnie w tym roku o nawet 4 proc.Wśród mniejszych spółek nadal na plusie notowany jest Getin. W czwartek w transakcjach pakietowych właściciela zmieniło blisko 5 proc. akcji spółki po cenie ponad 7 proc. wyższej od aktualnego kursu giełdowego. Na plusie znajdował się kurs LTL, bo w czwartek odłożono rozprawę o upadłość spółki. Bardzo dobrą wiadomością dla firmy jest wycofanie wniosku o upadłość przez PZU. Zyskuje Elektrim, który ma szansę na porozumienie ze Skarbem Państwa w sprawie zmiany umowy prywatyzacyjnej Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Na drugim biegunie była m.in. Jelfa. Towarzystwo Finansowe Silesia poinformowało, że zbyło wszystkie posiadane akcje producenta leków. Najbardziej istotnym wsparciem dla WIG 20 jest strefa 1480-1500 pkt. Z kolei kluczowy opór, który powstrzymuje przed marszem w kierunku szczytów z przełomu sierpnia i września, znajduje się w okolicy 1600 pkt. Wszelkie zmiany w obrębie tej konsolidacji nie mają znaczenia w średnioterminowym horyzoncie inwestycyjnym.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: wzrosty | WIG | GPW | firmy | WIG20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »